Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości

Przejdź do sekcji:

Staże dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą zdobyć nowe doświadczenia zawodowe, mogą brać udział w programach stażowych organizowanych m.in. przez instytucje rządowe i PFRON.

Staże z dofinansowaniem PFRON lub innych instytucji

Osoby z niepełnosprawnościami mogą pozyskać z Powiatowego Urzędu Pracy stypendium, które jest wypłacane na podstawie umowy z konkretnym pracodawcą. Działanie to jest finansowane ze środków instytucji takich jak PFRON lub Funduszu Pracy.

Najważniejsze informacje o stażach:

  • mogą w nich brać bezrobotne lub poszukujące pracy osoby z niepełnosprawnościami,
  • mogą trwać od 3 do 12 miesięcy, co jest zależne od oferty konkretnego pracodawcy
  • ich organizacją zajmują się powiatowe Urzędy Pracy, które kierują chętne osoby do pracodawców, z którzy wyrazili chęć przyjęcia pracownika na staż,
  • odbywają się według programu określanego przez pracodawcę,
  • wysokość stypendium wynosi 120% aktualnego zasiłku dla bezrobotnych,
  • osoba biorąca udział w stażu nie traci statusu osoby bezrobotnej.

Więcej informacji znajdziesz na:

Oferty staży oraz praktyk można znaleźć również w Centralnej Bazie Ofert Pracy oraz Giełdzie Pracy WPT.

Osoba z niepełnosprawnością może uzyskać również staż lub bon stażowy za pośrednictwem właściwego Powiatowego Urzędu Pracy.

Więcej informacji znajdziesz na:

UWAGA!
Każdy pracodawca, który chce zorganizować staż dla osób z niepełnosprawnościami i zgłosi taką chęć w powiatowym urzędzie pracy może uzyskać wsparcie finansowe – maksymalna kwota dofinansowania wynosi 120% wysokości aktualnego zasiłku dla bezrobotnych.

Kursy i szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami

W ramach działań PRFON co roku przekazywane są do powiatów środki finansowe, które mogą być przeznaczane na szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych lub poszukujących pracy. Mają one na celu umożliwienie im uzyskania, uzupełnienia, doskonalenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, niezbędnych do wykonywania pracy.  Szkolenia finansują i organizują powiatowe urzędy pracy. Kieruje na nie starosta. Aby wziąć udział w szkoleniu należy spełnić następujące warunki:

  • być zarejestrowanym w urzędzie pracy,
  • utracić zdolność do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie lub nie mieć wystarczających kwalifikacji zawodowych, lub być w sytuacji konieczności zmiany kwalifikacji lub ich uzupełnienia, lub nie posiadać umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.

Aby uzyskać informacje o szkoleniach, należy zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, w którym jest się zarejestrowanym.

Więcej informacji znajdziesz na:

UWAGA!
Warto wiedzieć, że każdy pracodawca, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami i sam zorganizuje szkolenie lub kupi je dla zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnościami, może skorzystać ze wsparcia PFRON.

Wysokość pomocy – maksymalna kwota wynosi:

  • 70% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorców,
  • 60% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą

w odniesieniu do dużych przedsiębiorców.

Internetowe Centrum Informacji

W ramach naszego Centrum Informacji udostępniamy materiały informacyjne oraz umożliwiamy udział w konsultacjach ze specjalistami. Dzięki nim przedsiębiorcy i osoby z niepełnosprawnościami mogą w jednym miejscu znaleźć informacje o przysługujących im prawach, możliwościach i udogodnieniach.

Dla pracowników z niepełnosprawnością

Poznaj uprawnienia osób z niepełnosprawnościami w miejscu pracy oraz sprawdź, jak i gdzie szukać pracy, staży lub kursów. Dowiedz się jakie kwestie wiążą się z posiadaniem orzeczenia o niepełnosprawności.

Dla przedsiębiorców

Dowiedz się jak założyć firmę, gdzie szukać dofinansowań  na założenie działalności gospodarczej oraz sprawdź, jakie są korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.