Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości

Prawo pracy a OZN

Orzeczenie o niepełnosprawności to dokument określający stopień niepełnosprawności, a co za tym idzie wyznacza uprawnienia, które z jego tytułu przyznawane są osobnie z niepełnosprawnością, która jest w pełni uprawniona do podejmowania pracy.

W polskim prawie (zgodnie z Ust. Z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776) wyróżnione są trzy stopnie niepełnosprawności:

  • Stopień znaczny– osoba niepełnosprawna, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje całkowicie zależna od opieki innych powyżej 12 miesięcy. Stopień naruszenia sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie, bez pomocy innych osób, podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się, komunikację i komunikowanie się.
  • Stopień umiarkowany – osoba o naruszonej sprawności organizmu zdolna do wykonywania pracy na stanowisku pracy przystosowanym odpowiednio do potrzeb i możliwości wynikających z niepełnosprawności. Wymagająca częściowej lub okresowej pomocy innej osoby w związku z pewnymi ograniczeniami, jakie wynikły wskutek choroby przewlekłej lub innego rodzaju niepełnosprawności.
  • Stopień lekki– osoba niepełnosprawna ma problemy w codziennych czynnościach i potrzebuje specjalistycznych urządzeń do kompensaty własnych ograniczeń. Praca z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu lekkim może być wykonywana bez specjalnych narzędzi dostosowawczych. Pracownik posiadający lekki stopień, niepełnosprawności co prawda zazwyczaj nie potrzebuje specjalnych przystosowań architektonicznych ani komunikacyjnych, jednak jego stanowisko pracy powinno być dostosowane do jego niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności daje osobie z dysfunkcjami możliwość nie tylko uzyskania renty, ale też korzystania z innych świadczeń takich jak: świadczenia opiekuńcze opiekuńczych, dodatki pielęgnacyjne, mieszkaniowe czy kart parkingowych. Osobom z przyznamy orzeczeniem przysługują też ulgi finansowe – głównie w zakresie podatkowym i rehabilitacyjnym.

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, które są zdolne do pracy, mogą korzystać ze wsparcia również w zakresie aktywizacji zawodowej. Uprawnienia osoby z orzeczonym stopniem o niepełnosprawności zdolnej do pracy, posiadające status „bezrobotnego” lub poszukującego pracy to m.in.:

  • uzyskanie pomoc w znalezieniu zatrudnienia (pośrednictwo pracy).
  • możliwość nabycia, uzupełnienia, podniesienia kwalifikacji zawodowych oraz zdobycia doświadczenia zawodowego (szkolenia, studia podyplomowe, staż).
  • uzyskanie pomocy w wyborze odpowiedniego miejsca pracy przy uwzględnieniu predyspozycji zawodowych i możliwości zdrowotnych oraz wymagań w danym środowisku pracy (doradcy zawodowego).

Stopnie niepełnosprawności mają szczególne znaczenie dla pracodawców chcących zatrudnić lub zatrudniających osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. W zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika mogą oni uzyskiwać od PFRON dofinansowania do ich wynagrodzenia. Jego wysokość jest zależna m.in.  od stopnia niepełnosprawności pracownika i wynosi:

  • 1950 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • 1200 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • 450 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Więcej informacji:

Internetowe Centrum Informacji

W ramach naszego Centrum Informacji udostępniamy materiały informacyjne oraz umożliwiamy udział w konsultacjach ze specjalistami. Dzięki nim przedsiębiorcy i osoby z niepełnosprawnościami mogą w jednym miejscu znaleźć informacje o przysługujących im prawach, możliwościach i udogodnieniach.

Dla pracowników z niepełnosprawnością

Poznaj uprawnienia osób z niepełnosprawnościami w miejscu pracy oraz sprawdź, jak i gdzie szukać pracy, staży lub kursów. Dowiedz się jakie kwestie wiążą się z posiadaniem orzeczenia o niepełnosprawności.

Dla przedsiębiorców

Dowiedz się jak założyć firmę, gdzie szukać dofinansowań  na założenie działalności gospodarczej oraz sprawdź, jakie są korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.