Dofinansowania dla przedsiębiorców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami

Przedsiębiorcy zatrudniający lub chcący zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami mogą uzyskać ze środków publicznych, głównie w ramach PFRON, różne formy dofinansowań. Znajdują się wśród nich m.in.:

DOFINANSOWANIA WYNAGRODZEŃ

Pracodawca, który ubiega się o dofinansowanie wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością musi:

  • zatrudniać osobę niepełnosprawną zgodnie z przepisami prawa pracy, na podstawie umowy o pracę, mianowania, wybory lub spółdzielczej umowy o pracę;
  • posiadać dokumenty potwierdzające status pracownika jako osoby niepełnosprawnej od pierwszego dnia zatrudnienia;
  • wykazać efekt zachęty, czyli wskazać, metodą ilościową, że zatrudnienie pracownika z niepełnosprawnością spowoduje wzrost ogólnego stanu zatrudnienia w stosunku do przeciętnej liczby pracowników z 12 poprzednich miesięcy. W przypadku gdy nie nastąpił wzrost zatrudnienia, można użyć metody jakościowej, która dotyczy sytuacji zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego w miejsce pracownika, z którym umowa o pracę została rozwiązana;
  • wypłacać wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego ze środków innych niż środki publiczne;
  • wypłacać wynagrodzenie pracownika na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych;
  • nie mieć zaległości wobec PFRON;

Wymiar dofinansowania PFRON jest zależna od rodzaju oraz stopnia niepełnosprawności pracownika.

W zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika wynosi ono:

  • 1950 zł – w sytuacji zatrudnienia pracownika o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • 1200 zł – w sytuacji zatrudnienia pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • 450 zł – w sytuacji zatrudnienia pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Co ważne miesięczne dofinansowanie wypłacane jest w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika. Zależne jest też od typu pracodawcy, u którego niepełnosprawny jest zatrudniony oraz wysokości kosztów płacy. Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 75% poniesionych kosztów płacy w przypadku pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą.

O dofinansowanie można aplikować poprzez platformę SODiR:

DOFINANSOWANIA DO KREDYTÓW

Pracodawcy, którzy prowadzą zakład pracy chronionej mogą się ubiegać o dofinansowanie do oprocentowania kredytów dla pracodawcy. Kredyt bankowy musi być wykorzystany na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania tego typu kredytu.

Internetowe Centrum Informacji

W ramach naszego Centrum Informacji udostępniamy materiały informacyjne oraz umożliwiamy udział w konsultacjach ze specjalistami. Dzięki nim przedsiębiorcy i osoby z niepełnosprawnościami mogą w jednym miejscu znaleźć informacje o przysługujących im prawach, możliwościach i udogodnieniach.

Dla pracowników z niepełnosprawnością

Poznaj uprawnienia osób z niepełnosprawnościami w miejscu pracy oraz sprawdź, jak i gdzie szukać pracy, staży lub kursów. Dowiedz się jakie kwestie wiążą się z posiadaniem orzeczenia o niepełnosprawności.

Dla przedsiębiorców

Dowiedz się jak założyć firmę, gdzie szukać dofinansowań  na założenie działalności gospodarczej oraz sprawdź, jakie są korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.