Innowacyjny pomysł, biznesplan, znajomość konkurencji, pozyskanie dofinansowania – to tylko niektóre elementy, które są wskazywane jako kluczowe w rozwoju nowej firmy. W jaki sposób weryfikują one rolę działalności firmy na rynku? O tym, jakie są najważniejsze aspekty w rozwoju startupu, opowiadają przedstawiciele kilkunastu firm z różnych branż, które działają w ramach wrocławskiego ekosystemu startupowego.

Często jako najważniejszy punkt w prowadzeniu firmy przyjmujemy istotę znajomości rynku – wyzwań i szans z nią związanych. Jaki jest jednak jeden najważniejszy aspekt gwarantujący sukces firmy? Nie jest łatwo go wskazać, szczególnie w przypadku startupów, które dopiero zaczynają swoją biznesową drogę. Pomóc mogą w tym jednak doświadczenia przedsiębiorców, których pogląd na ten temat zweryfikowała praktyka. O najważniejsze aspekty rozwoju startupu zapytaliśmy firmy z różnych sektorów, od IT przez inżynierię, aż po biotechnologię, które działają we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Po pierwsze: dobry produkt i stały klient

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z firmą IT, czy też przedsiębiorstwem rozwijającym innowacyjne technologie na potrzeby przemysłu, do odniesienia rynkowego sukcesu potrzebują one dobrego produktu, który pozwoli na zdobycie zaufania klienta, trafiając w jego rzeczywiste potrzeby.

Najważniejsza jest determinacja do stworzenia produktu, który będzie klientom rzeczywiście potrzebny i wart tyle, by zapewnić firmie przychody na dalszy rozwój – komentuje Zbyszek Wantuła ze spółki Grenade Hub, która stworzyła narzędzie dedykowane dla małych i średnich firm usługowych z branży IT.

Szczególne znaczenie ma pozyskanie klienta, którego zamówienia będą regularnym źródłem dochodu dla przedsiębiorstwa.

Kluczem w rozwoju startupu jest zdobycie pierwszego, stałego klienta. Mając zapewnione finansowanie, można realizować poważniejsze plany, dalsze cele. Podstawą biznesu jest pewny grunt do jego prowadzenia, czyli stale współpracujący z firmą klient – dodaje Marcin Winnicki z inżynieryjnej firmy Inno-Weld.

Po drugie: poznanie rynku

W opinii przedsiębiorców prowadzących swoje startupy w WPT, największym parku technologicznym w Polsce pod kątem ilości działających na jego terenie firm, kluczowym aspektem prowadzenia przedsiębiorstwa jest poznanie rynku i pozyskanie potrzebnego know-how.

– Jednym z ważniejszych kroków, które powinni podjąć założyciele startupu, jest weryfikacja swojego pomysłu na rynku – stworzenie MVP, które umożliwi dostrzeżenie reakcji odbiorców na potencjalny produkt – podkreśla Maksymilian Wastag, z Mediscript, przedsiębiorstwa zajmującego się optymalizacją wydajności procesów funkcjonowania Placówek Ochrony Zdrowia.

Poznanie rynku jest też podstawą do opracowania biznesplanu oraz zidentyfikowania działań, które musi podjąć firma, by odnieść sukces.

Zakładając startup trzeba pamiętać o dogłębnej analizie rynku, weryfikacji pomysłu i opracowaniu biznesplanu, który będzie zakładał pozyskanie inwestora i finansowania. Ważne jest również posiadanie odpowiednich kompetencji oraz zdolności interpersonalnych np. do zarządzania zespołem – komentuje Marta Sopoćko z działającej w obszarze fotowoltaiki firmy MS Energy.

Umiejętności miękkie to jednak nie wszystko. W przypadku wysoko wyspecjalizowanych przedsiębiorstw ważne jest również zadbanie o dostęp do eksperckiej wiedzy.

Najważniejszy w rozwoju startupu jest dostęp do tzw. know-how. Dla firm, których działalność jest oparta na innowacyjności, ważne jest nawiązanie współpracy z większymi partnerami ułatwiającymi swobodny dostęp do dokumentacji technicznej oraz publikacji naukowych. Pomocne jest utrzymywanie więzi ze środowiskiem akademickim – opowiada Przemysław Roszkowski z firmy IT Agnostic Bits.

Po trzecie: otoczenie biznesowe

Odniesienie sukcesu przez startup może ułatwić osadzenie firmy w odpowiednim otoczeniu biznesowym. Dobrym miejscem na start w biznes mogą być instytucje otoczenia biznesu oraz inkubatory przedsiębiorczości np. wrocławskie DAIP (Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości) oraz Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości. Stawiając na współpracę z ośrodkami takimi jak WPT, które udzielają kompleksowego wsparcia dla biznesu, można zyskać nie tylko przestrzeń biurową, ale też dostęp do specjalistycznych pracowni badawczych czy wsparcia w nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych.

W przypadku branży biotechnologicznej duże znaczenie odgrywa dostępne zaplecze z aparaturą badawczą. W tym zakresie warto rozwijać startup w miejscu do tego przygotowanym. W Sovigo mamy to szczęście, że środowisko wrocławskie wraz z WPT stanowią doskonałą bazę do rozwoju firm biotechnologicznych a sukcesy wrocławskich, biotechnologicznych startupów tylko to potwierdzają – wskazuje Paweł Mituła z biotechnologicznej spółki Sovigo. Otoczenie firmy to również jej zespół. – Kluczowym czynnikiem w rozwoju startupu jest zespół. To on daje gwarancję odniesienia sukcesu. Dobry zespół jest w stanie szybko zweryfikować ideę, jest otwarty na zmiany i nie boi się a wręcz sięga po nowe pomysły – dodaje Paweł Mituła.

Trzymaj rękę na pulsie!

Wśród aspektów ważnych dla startupów znajduje się również pozyskanie dofinansowania, które pozwala na rozwój przedsiębiorstwa.

Na podstawie naszych doświadczeń możemy stwierdzić, że przy zakładaniu własnej firmy najważniejsze jest pozyskanie finansowania i swoboda działania – zaznacza Agata Wójcik z firmy PADS, realizującej projekt R&D w obszarze branży higienicznej.

Zarządzanie budżetem przedsiębiorstwa, jak i innym procesami w nim zachodzącymi wymaga sprawnego działania oraz podejmowania rozważnych decyzji, które jednak nie mogą wykluczać chęci podjęcia ryzyka.  Nie można też zapomnieć o tym, że firma to żywy organizm, który stale potrzebuje nowych bodźców.

Prowadzenie startupu wymaga wytrwałości oraz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i pomysłów – podsumowuje Ula Dytko z Majestic Boards, firmy produkującej wysokiej jakości longboardy elektryczne.

Poznaj Inkubatory Przedsiębiorczości WPT

Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

Dowiedz się więcej

Integracyjny
Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA

Dowiedz się więcej