Laboratorium kriogeniki i technologii gazów

Laboratorium kriogeniki i technologii gazów

Wyposażenie laboratorium daje możliwość wykonywania prac badawczo-rozwojowych i prototypowania elementów oraz systemów kriogenicznych. Umożliwia również rozwijanie izolacji kriogenicznych i modułowych systemów przesyłu oraz magazynowania i dystrybucji skroplonych gazów.

Ponadto na terenie laboratorium prowadzone są badania nad:

  • oczyszczaniem gazów technicznych,
  • systemami skraplania i regazyfikacji,
  • efektywnością pozyskiwania tlenu z powietrza metodą VPSA-O2,
  • energetyczną wydajnością procesów suszenia.

Laboratorium jest jedną z trzech pracowni wchodzących w skład Zespołu Laboratoriów Właściwości Fizycznych.

Zobacz usługi laboratoriów i prototypowni WPT

W ramach laboratorium dostępny jest też unikatowy w skali kraju układ UHV do badania izotopów helu, który pozwala na wykrywanie śladowych ilości gazów w mieszaninach. Służy on m.in. do badania helu naturalnego wzbogaconego w izotop He3. Jest to niezwykle rzadki izotop – stanowi mniej niż jedną milionową część helu naturalnego, a zapotrzebowanie na niego jest coraz większe. Izotop He3 w przyszłości będzie wykorzystywany do produkcji czystej energii. Reakcja syntezy “He3 + D“ pozwala uzyskać najwięcej energii (czystej – bez odpadów radioaktywnych) w procesie syntezy termojądrowej. Rynek ten dotyczy także potencjalnych dystrybutorów poszukiwanego na rynku bezcennego izotopu He3. Światowy rynek odczuwa obecnie dotkliwe braki zaopatrzenia w ten izotop – jego poszukiwania rozpoczęto już na Księżycu.  85% aktualnego na rynku He-3 wykorzystywane jest w detektorach neutronów. Polska jest tu w uprzywilejowanej sytuacji posiadając jedyne w Europie źródło ciekłego helu umiejscowione w Odolanowie – PGNiG S.A .Oddział w Odolanowie.

Układ UHV, którym dysponujemy wyposażony jest w kwadrupolowy spektrometr masowy QMS produkcji Pfeiffer Vacuum GmbH model HiQuad 700, pracuje w zakresie do 128 AMU (ang. Atomic Mass Unit) oraz poziomie wykrywalności poniżej 1 ppm. Jego obsługa wymaga wykwalifikowanego personelu, dlatego też miejsce jego użytkowania jest ściśle określone. Aktualnie jest ono dostępne na terenie Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Odolanowie. Może być on wykorzystywany na zlecenie współpracujących z nami firm i instytucji, dlatego zapraszamy do kontaktu!

Kontakt

  • PIOTR WILK
    KIEROWNIK LABORATORIUM

  • +48 71 798 58 76

  • piotr.wilk@technologpark.pl

Pozostałe laboratoria z Zespołu Laboratoriów Właściwości Fizycznych:

Laboratorium Właściwości Materiałowych

Czytaj więcej

Laboratorium Optyki, Fotoniki i Metrologii

Czytaj więcej