Case study

Case study

Innowacje rodzą się z… innowacji – historia MoCap Systems i Oversiz3D

Historia spółki MoCap Systems wiąże się z realizacją wizjonerskiego pomysłu, który pozwolił na stworzenie najnowocześniejszego na świecie systemu motion capture (MOCAP), niezwykle precyzyjnie przechwytującego ruch człowieka. W ramach realizacji tego projektu zespół firmy zbudował największą w Europie dostępną komercyjnie, przemysłową drukarkę 3D pracującą w technologii przyrostowej i w ramach przedsięwzięcia pod nazwą Oversiz3D może dzięki niej zmienić sposób, w jaki dokonujemy recyklingu plastiku.

System motion capture budowany przez MoCap Systems jest najlepszym na świecie systemem do przechwytywania ruchu człowieka, który może być wykorzystany w branży gier komputerowych, przemyśle filmowym, a nawet medycynie. Swoje wyśrubowane parametry zawdzięcza nowatorskiemu podejściu – zamiast tradycyjnych kamer używa on specyficznej klatki, w której znajduje się 12-watowy niebieski laser oraz system 5  zwierciadeł transferowych, 2 zwierciadeł parabolicznych oraz 12 zwierciadeł generujących powierzchnie laserowe. Aktor, którego ruch jest obrazowany, nosi natomiast na sobie kostium, na którym umieszczonych jest 200 fotodiod.

W systemach kamerowych dokładność oscyluje na poziomie pojedynczych centymetrów. My chcemy zejść na poziom mikrometrów, dzięki czemu nasze rozwiązanie będzie dokładniejsze o dwa rzędy wielkości. Wyeliminuje też konieczność czasochłonnej obróbki komputerowej np. przesuwania pixeli czy usuwania artefaktów. Nasz system osiągnie niemal idealne efekty, dostępne w czasie rzeczywistym – komentuje Patryk Szymczak z MoCap Systems.

Taka dokładność systemu otwiera nowe możliwości wykorzystania systemów przechwytywania ruchu – mogą one znaleźć swoje zastosowanie w nie tylko w branży filmów, gier i VR, ale i w sterowaniu robotami np. w sektorze medtech, m.in. przy wykonywaniu operacji czy posturografii dynamicznej dzieci. Byłaby to realna alternatywa dla statycznych badań postury ciała, umożliwiająca zbudowanie systemu profilaktyki dla dzieci w tym zakresie, dostępnej na terenie całego kraju.

Nasz projekt lada moment będzie gotowy do pokazania światu. Mamy gotowy prototyp, demo technologiczne, które chcemy zaprezentować na rynku. Obecnie badamy nasze możliwości i szukamy podmiotów, które byłyby zainteresowane wykorzystaniem naszego systemu lub zainwestowaniem w jego rozwój czy komercjalizację. – dodaje Szymczak.

Spółka MoCap Systems dysponuje nowatorskim rozwiązaniem, mimo tego, że istnieje na rynku zalewie od 2 lat. W WPT działa od roku.

W WPT korzystamy z Hali Nowa 7. Do wybrania jej na lokalizację, w której będziemy rozwijać nasze produkty, skłoniło nas nowoczesne zaplecze obiektu i wysoka jakość dostępnej powierzchni. Cenimy sobie też jej położenie blisko Centrum Wrocławia. To dobra przestrzeń, w której łatwo nawiązać nowe kontakty. Panuje tu atmosfera współpracy – ocenia Szymczak.

Największa drukarka przemysłowa w Europie

Prace nad systemem motion capture dały jednak początek nie tylko nowatorskiemu rozwiązaniu w zakresie przechwytywania ruchu człowieka. W ich efekcie powstał projekt Oversiz3D, który może zmieć sposób w jaki przetwarzamy plastik.

W trakcie prac nad systemem MOCAP musieliśmy zamontować olbrzymie, 7 metrowe zwierciadło paraboliczne. Potrzebowaliśmy do niego podpory o odpowiednich parametrach – nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego rozwiązania na rynku. Wtedy nasz zespół wpadł na pomysł, by wydrukować ją w 3D. Dałoby nam to odpowiednią elastyczność projektową, jednak nigdzie nie było dostępnej tak dużej drukarki. Postanowiliśmy więc ją zbudować. Część funduszy przeznaczyliśmy na stworzenie największej w Europie, dziś już komercyjnie dostępnej, drukarki 3D. Jej obudową jest 2 tonowy kontener intermodalny, używany do transportu morskiego. Ma on prawie 6 m długości, ponad 2,3 m szerokości i 2,4 m wysokości. Wydrukowaliśmy z jej pomocą podporę pod lustro, której potrzebowaliśmy. Tak narodził się nasz drugi projekt Oversiz3D – wyjaśnia Patryk Szymczak.

Na drukarce tego typu można wydrukować niewielką żaglówkę, floating tank czy elementy karoserii samochodu. Poboczny projekt pozwalający na stworzenie elementu niezbędnego do budowy systemu MOCAP jest dziś osobnym biznesem z perspektywicznymi możliwościami rozwoju. Drukarka jest szybka – może drukować nawet 15 cm na sekundę i pracować na świeżym powietrzu, także w trudnych warunkach.

Jesteśmy w trakcie pozyskiwania finansowania na dalszy rozwój projektu Oversiz3D. Chcemy przekształcić naszą drukarkę w maszynę do recyklingu plastiku. Dostarczając do specjalnego zbiornika połączonego z nią odpad plastikowy, niezależnie od tego, czy będzie on brudny czy wymieszany, będzie można wydrukować na własne potrzeby różnego typu elementy. W przyszłym roku planujemy emisję w kryptowalucie swojego rodzaju obligacji i sfinansować w ten sposób budowę miejskiej infrastruktury produkcyjnej. W planach mamy stworzenie rozproszonej sieci produkcyjnej składającej się ze 100 do 150 kontenerów rozmieszczonych po całym Wrocławiu. Będą one spięte platformą on-line, na której będzie można wybrać element z katalogu, składającego się z kilkuset, czy nawet kilku tysięcy obiektów i wydrukować go w naszych maszynach – wyjaśnia Patryk Szymczak.

Takie rozwiązanie pomoże rozwiązać problem związany z obiegiem plastiku. Dziś przedsiębiorstwa, które wytwarzają odpad plastikowy, np. zakłady produkcyjne czy nawet biurowce, muszą gromadzić plastik w odpowiednich koszach, które potem zawożone są do sortowni. Zebrany tam plastik trafia potem do zakładu przekształcającego go w różnego rodzaju pelet. Ten jest ponownie nabywany przez przedsiębiorstwo produkujące wyroby plastikowe i do niego transportowany. Gotowe produkty tych firm ponownie są transportowane do hurtowni, sklepów i wreszcie klientów.

Mamy tu przynajmniej kilka tur transportu kołowego i wiele podmiotów zaangażowanych w ponowne wykorzystanie plastiku. My proponujemy zupełnie inne, szybsze rozwiązanie. Firma, która wytwarza odpady plastikowe, zamiast do żółtego pojemnika będzie mogła wrzucić je do naszej maszyny, wybrać produkt, który chce z nich uzyskać i drugiego dnia go odebrać. Może być to np. kosz na śmieci, stojak na rowery, balustrada, osłona, płot, brama, ogromny kwietnik, sito lub cokolwiek innego, czego będzie potrzebować przedsiębiorstwo ­– dodaje Patryk Szymczak.

Drukarka może być wykorzystana do produkcji elementów małej architektury miejskiej np. znaków, wiat przystankowych, koszy na śmieci czy ławek.

Dziś elementy te są kupowane przez miasto w oparciu o procedury przetargowe. Wykorzystanie naszej infrastruktury pozwoliłoby na ich tańszą produkcję i jednoczesną walkę z plastikiem.  Koszt materiału jest niski, a w szczególnych przypadkach będzie nawet ujemny, gdyż stanowi problem odpadowy kogoś innego. Klient, który przekazałby nam plastik uniknąłby też kosztów za jego odbiór. Wspomniani dostawcy elementów małej architektury, np. dla miasta, mogliby wykorzystać naszą infrastrukturę do ich produkcji i obniżyć ponoszone koszty własne. Oczywiście takie działania ułatwiłoby wprowadzenie odpowiednich procedur np. premiowania w przetargach wykonawców wykorzystujących do produkcji materiały z recyklingu, w szczególności pochodzących z miejskiej sieci produkcyjnej, która stanowi przykład dopracowanej gospodarki o obiegu zamkniętym. Nasza infrastruktura pokaże, że nie musi być to kosztowne, wręcz przeciwnie – dodaje Szymczak.

Dziś firma Oversiz3D, chce zbudować własną ofertę usług produkcyjnych, opartych o rozproszoną sieć produkcyjną, która niweluje proces logistyki i transportu oraz koszty z nim związane. Firma tworzy swoje rozwiązanie w duchu horyzontalnego planu Unii Europejskiej, zakładającego prowadzenie gospodarki w obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój.

Chcemy zmienić sposób myślenia o przetwarzaniu plastiku, dać firmom narzędzie, które rozwiąże ich problem z nim związany. Wiele firm już dziś prowadzi programy CSR pokazujące jak radzi sobie z tą kwestią, a Oversiz3D może wprowadzić je na kolejny poziom. Naszą drukarkę np. wyposażoną w przeszklone ściany możemy postawić w przestrzeni miejskiej, tak by każdy mógł oddać do niej odpad plastikowy i na własne oczy przekonać się jak wygląda efektywny recykling. Wszystko po to, by budować świadomość, że wspólnie tak przedsiębiorcy, jak i całe społeczeństwo, może realizować ideę zrównoważonego rozwoju – podsumowuje Patryk Szymczak z Oversiz3D.

Czytaj więcej o sukcesach firm z WPT:

Advantic, czyli od skali laboratoryjnej do przemysłowej

Innowacje w praktyce, czyli historia QNA Technology

KrioSystem – pierwszoligowy dostawca urządzeń kriogenicznych