Zdrowa przyszłość

Zdrowa przyszłość

Posłuchaj nowego cyklu rozmów o zdrowiu, będącym fundamentem dobrej przyszłości. Tajniki zdrowego żywienia zdradzi nam w nich renomowana specjalistka dr hab. n. med. Dorotą Waśko-Czopnik.

Zdrowa przyszłość – podcasty od WPT

Chyba każdy zgodzi się z tym, że zdrowie to podstawa naszego życia. Będąc w dobrej formie żyć aktywnie, dbać o to co wokół nas, kreować innowacje i zmieniać świat na lepsze! Właśnie dlatego zapraszamy Was do słuchania (i oglądania!) nowego cyklu rozmów przygotowanych przez Wrocławski Park Technologiczny pt. „Zdrowa przyszłość”. O zdrowym stylu życia, szczególnie zdrowym odżywianiu Karolina Bartosik, Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych WPT rozmawia z dr hab. n. med. Dorotą Waśko-Czopnik, lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych, gastroenterologiem, dyplomowanym konsultantem żywieniowym, adiunktem na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Zdrowa przyszłość #1

Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

Zdrowa dieta, to taka, która jest dostosowana diety do indywidualnych potrzeb, trybu życia i preferencji żywieniowych. Od czego zacząć ją wdrażać? Jak nie zgubić się w gąszczu internetowych porad oraz dobrze dokonywać decyzji sięgając po produkty ze sklepowych półek? Przekonajcie się słuchając I odcinka podcastu!

Zdrowa przyszłość #2

Czy różnorodna dieta się opłaca?

Co właściwie decyduje o różnorodności diety? Czy dieta śródziemnomorska to dieta idealna? I czy to prawda, że śniadanie zawsze powinniśmy zjadać przed wyjściem z domu? Posłuchajcie rozmowy z dr hab. Dorotą Waśko-Czopnik.

Zdrowa przyszłość #3

Jak często powinniśmy jeść?

Ile czasu nasz organizm potrzebuje do tego, by przygotować się do kolejnego posiłku? Co glukoza i insulina mają wspólnego z tym czy (i jakich) potrzebujemy przekąsek? Jak planować posiłki w insulinooporności? Posłuchajcie rozmowy z dr hab. Dorotą Waśko-Czopnik.

Zdrowa przyszłość #4

Czy zarządzanie własnym czasem jest dziś dla nas największym wyzwaniem w zdrowym odżywianiu? I czy można (i jak to zrobić?) przekonać się do jedzenia, czegoś, czego nie lubimy?

Zdrowa przyszłość #5

Czy mleko i jego przetwory są dla nas bezpieczne? Jak stwierdzić, że mamy nietolerancję laktozy? Które mleko jest najzdrowsze? I czy mleko roślinne to prawdziwe mleko? Przekonajcie się sami!

Zdrowa przyszłość #6

Czy kiszonki i mrożonki są zdrowe?

Jak to jest z tymi mrożonkami? Czy mogą być zdrowsze niż warzywa dostępne w sklepie? I co daje nam jedzenie kiszonek?

Zdrowa przyszłość #7

Czy będąc otyłym można być niedożywionym?

Czy to prawda, że mając nadwagę można być niedożywionym? Czy można mieć za mało tkanki tłuszczowej? Jaka jest relacja wagi i obwodów ciała?

Zdrowa przyszłość #8

Czy warto jeść mięso?

Dlaczego człowiek powinien jeść mięso? Czy stawiać na mięso białe, czerwone a może ryby? Czy białkiem roślinnym można w 100% zastąpić to pochodzące z mięsa?

Zdrowa przyszłość #9

Jak dieta wegańska wpływa na zdrowie?

Czy dieta wegańska i wegetariańska jest dla każdego? Jak ją wdrażać, tak żeby była zbilansowana i czy da się po niej wrócić do jedzenia mięsa?

Zdrowa przyszłość #10

Jak używki wpływają na zdrowie?

Lampka wina do kolacji, 3 kawy dziennie a może 2 ciepłe herbaty? Ile używek w diecie to „ta”, dobra dla nas ilość?

Występują

Karolina Bartosik

Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych

Menadżer z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu rozbudowanymi jednostkami, o obszernej wiedzy technicznej, chemicznej, farmaceutycznej i projektowej. W swojej pracy zawodowej miała okazję koordynować działania szeregu projektów badawczych, wdrożeniowych i sprzedażowych. Od lat realnie współpracuje z uczelniami wyższymi, instytucjami otoczenia biznesu, przedstawicielami miasta i przedsiębiorstw, aby skutecznie wdrażać innowacyjne projekty badawcze i rozwojowe.

dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik

Lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog i dietetyk

Pracuje również jako adiunkt na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Swoją wiedzę rozwija uczestnicząc w projektach i badaniach naukowych, jest też autorką ponad 130 publikacji z zakresu gastroenterologii i dietetyki, autorem i współautorem książek.