2021 rok we Wrocławskim Parku Technologicznym był czasem, w którym poprzez nasze działania, wspieraliśmy różne formy przedsiębiorczości – od tej działającej w skali mikro, przez tą bez barier, po tą związaną z innowacjami! Przekonajcie się, co udało nam się zrobić w ostatnich miesiącach!

WPT miejscem dla wrocławskiego biznesu!

W 2021 roku nasz kampus niezmiennie był miejscem, w którym mogą się rozwijać firmy z różnych branż, działające w różnej skali! Jest ich ponad 200 i zatrudniają ponad 2000 osób. Do naszej społeczności w ostatnich miesiącach dołączyły kolejne przedsiębiorstwa, dla których przygotowaliśmy na wynajem ponad 3,5 tys. mkw. powierzchni biurowych, laboratoryjnych i produkcyjno-magazynowych! Współpracujących z nami przedsiębiorców wspieraliśmy też udzielając im pomocy de minimis, dzięki której mogli oni np. korzystać z naszych laboratoriów i prototypowni na preferencyjnych warunkach. Wartość udzielonej przez nas pomocy de minimis w 2021 roku to ponad 1,2 miliona złotych! W mijającym roku odbyła się też 19-sta edycja naszego programu Bon na dotację, dzięki któremu dofinansowanie unijne otrzymały projekty o wartości 290 milionów złotych!

Warto tu przypomnieć, że w ramach WPT działają aż dwa Inkubatory Przedsiębiorczości – Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA. W 2021 roku korzystało z nich 57 firm rozpoczynających swoją biznesową drogę. To nie wszystko! Studenci wrocławskich uczelni wyższych spędzili ponad 1 000 godzin w naszej przestrzeni warsztatowo-koncepcyjnej Academic Box, która umożliwia im bezpłatne rozwijanie pomysłów powstających w ramach kół naukowych, które mogą przerodzić się z czasem w biznesowe inicjatywy!

Przestrzeń warsztatowo-koncepcyjna Academic Box

Przyszłość trzeba zaprojektować!

W marcu 2021 roku przedstawiliśmy nasze nowe hasło i identyfikację wizerunkową. Stworzyliśmy je po to, by pokazać, że przyszłość trzeba zaprojektować i możemy zrobić to razem!

Przez ostatnie miesiące opowiadaliśmy o tym, jak w WPT projektujemy przyszłość przez tworzenie społeczności ludzi przedsiębiorczych, udostępnianie powierzchni i usług pozwalających na rozwój biznesu, a także wspieranie różnych form przedsiębiorczości. Podkreślaliśmy, że działamy nie tylko dla biznesu i innowacji, ale też przedsiębiorczych mieszkańców Wrocławia, którzy nie boją się brać spraw w swoje ręce i aktywnie realizują różnego typu inicjatywy biznesowe i społeczne.

W ramach naszych działań, m.in. dzięki współpracy z MPK Wrocław, mogliście nas spotkać „na mieście”, ale też w Internecie! By pokazać, że przedsiębiorczość nie jedno ma imię, zorganizowaliśmy cykl spotkań online o wrocławskiej przedsiębiorczości pod hasłem „Przedsiębiorczość projektuje przyszłość”. Naszymi gośćmi, z którymi rozmawialiśmy o przedsiębiorczości wrocławian i wrocławianek byli przedstawiciele MPWiK we Wrocławiu, WKS Śląsk Wrocław, MOPS we Wrocławiu, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, MPK Wrocław i Wrocławskiego Centrum Seniora.

O tym, że przedsiębiorczość i chęć wzięcia spraw w swoje ręce to sposób na sukces, opowiadaliśmy wam w cyklu podcastów „Od studenckiego notesu do dużego biznesu”, który zrealizowaliśmy we współpracy z Radiem Luz. Poznaliśmy w ramach niego historie sukcesów wrocławskich przedsiębiorców, którzy nie bali się wziąć spraw w swoje ręce i ze studenckich pomysłów stworzyli prężnie działające na rynku firmy.

Bez mikro nie ma makro!

Największą kampanią społeczno-edukacyjną, którą zorganizowaliśmy w mijającym roku, była kampania Bez mikro nie ma makro! Aż 96% polskich firm to mikroprzedsiębiorstwa. Jest to ponad 4,5 miliona podmiotów, które są siłą napędzającą rozwój gospodarki. Mają one największy wpływ na kształtowanie PKB spośród wszystkich polskich przedsiębiorstw – generują ponad 30%, czyli co trzecią złotówkę PKB. Warto dodać, że Wrocławiu działa niemal 129 tysięcy firm, z czego 97% w skali mikro.  Nasza kampania pokazuje, jak duże jest ich znaczenie – promujemy wrocławskie mikroprzedsiębiorstwa, pokazujemy, dlaczego są ważne dla każdego z nas i razem z mieszkańcami Wrocławia doceniamy lokalne mikrofirmy.

Projekt jest realizowany we współpracy z miastem Wrocław i ambasadorami projektu, którymi są: Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

W ramach projektu na www.bezmikroniemamakro.pl zbudowaliśmy bazę wiedzy o wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości – znajdują się tam artykuły, w których można znaleźć informacje o tym, kim są wrocławscy przedsiębiorcy, w jakich branżach działają, z jakimi wyzwaniami się mierzą, ale przede wszystkim jak wrocławianie i wrocławianki mogą ich wspierać! Na stronie www można też sprawdzić, co działo się w ramach naszego projektu we Wrocławiu w ostatnich miesiącach!

Inauguracja kampanii Bez mikro nie ma makro

Przedsiębiorczość #bezbarier

Dla całego WPT niezwykle ważnym wydarzeniem w 2021 roku była oficjalna inauguracja działalności Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości SKRZYNIA, który powstał po to, by wspierać biznes bez barier. Przez okres 5-lat mogą się w nim rozwijać firmy z różnych branż będące na początku swojej biznesowej drogi. Jego głównym celem jest promowanie integracji w biznesie oraz aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami.

W projekt jego utworzenia zostało zaangażowanych ponad 30 organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, firm i uczelni wyższych. Wszystko po to, by jego oferta jak najbardziej odpowiadała potrzebom przedsiębiorstw, szczególnie tych prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnościami i je zatrudniających. Nazwa Inkubatora nie jest przypadkowa. Jest upamiętnieniem śp. Bartka „Skrzyni” Skrzyńskiego, bez którego nie powstałby Inkubator, będący miejscem łączącym ludzi, którym bliska jest idea budowania lepszego, pozytywnego świata bez barier.

Inkubator SKRZYNIA to nie tylko w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami przestrzeń, ale też szereg aktywności mających budować i promować biznes bez barier. W ramach jego działalności przeprowadziliśmy m.in. 11 webinarów pod hasłem „Biznes bez barier” oraz przygotowaliśmy cykl podcastów „Przedsiębiorczość bez barier”, w ramach których rozmawialiśmy z inspirującymi działaczami społecznymi. W Inkubatorze regularnie odbywają się różnego typu warsztaty i konsultacje Michała Piechela, Społecznego Doradcy Prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami. Nasze działania zostały docenione! WPT otrzymało wyróżnienie w ramach 11. edycji Plebiscytu „Wrocław bez Barier” im. Bartłomieja Skrzyńskiego, w kategorii dostępne miejsce pracy, za utworzenie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości SKRZYNIA.

Warto też dodać, że wzmocniliśmy naszą stałą współpracę z Cafe Równik, wyjątkową wrocławską klubokawiarnią, zatrudniającą osoby z niepełnosprawnościami! Wspólnie z Równikiem i firmą cateringową Kinia z WPT dostarczyliśmy w okresie pandemii ponad 20 tysięcy posiłków dla wrocławskich medyków. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców i Zwolenników Psychostymulacji prowadzącym Cafe Równik, uruchomiliśmy ART RÓWNIK – nowe kulturalne miejsce na mapie Wrocławia, które  jest przestrzenią kreatywnego i zawodowego rozwoju osób z niepełnosprawnościami oraz sklepem, w którym każdy z nas może kupić ręcznie wykonane, artystyczne i rzemieślnicze przedmioty.

Oficjalne otwarcie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości SKRZYNIA

Projektujemy przyszłość edukacji

W sierpniu 2021 roku wystartowała również nasza nowa inicjatywa Projektujemy przyszłość. Edukacja, która jest efektem połączenia sił i doświadczeń Wrocławskiego Parku Technologicznego, Fundacji Pro Mathematica i Fundacji Zaawansowanych Technologii. Nasza współpraca ma na celu zaprojektowanie edukacji, która będzie odpowiedzią na wyzwania stojące przed uczniami polskich szkół. Chcemy, by była ona procesem łatwiejszym, prowadzonym nie tylko praktycznie, ale i z wizją. Zrobimy to dzięki wypracowaniu nowej podstawy programowej dla szkół podstawowych i średnich oraz zebraniu w jednej przestrzeni know-how dla szkół będących w procesie zmiany. W ramach projektu zorganizowaliśmy już 6 webinarów poświęconych przyszłości edukacji, a to dopiero początek!

Jesteśmy z Wami nie tylko w WPT!

2021 rok to również kilkadziesiąt różnego typu warsztatów, konferencji, spotkań online, które mieliśmy przyjemność organizować, gościć u siebie lub brać w nich udział! Wszystkie łączy jedno – wspieranie różnych form przedsiębiorczości! Ostatnie miesiące to też ogromna ilość sukcesów firm działających w WPT (od rozpoczęcia prac nad testem diagnostycznym na chorobę Alzheimera, po otwarcie w WPT pierwszej na świecie fabryki ogniw perowskitowych), których nie sposób tu wszystkich wymienić. Chcemy jednak wszystkim im złożyć jeszcze raz serdeczne gratulacje i życzyć kolejnych miesięcy pełnych rozwoju!

Z tym, co się dzieje w WPT możecie być na bieżąco śledząc nasze strony www i czytając naszego bloga.  Opowiadamy wam o tym również w mediach, w których w tym roku spotkaliśmy się prawie 1 200 razy! Obserwujcie też nasze media społecznościowe, gdzie czekamy na Was m.in. na Facebooku, Instagramie i LinkedIn. Dziękujemy, za wspólnie spędzony 2021 rok i obiecujemy, że w 2022 roku nie zwolnimy tempa naszych działań!