Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji prowadzące znaną wrocławianom i wrocławiankom klubokawiarnię Cafe Równik, we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym uruchomiło ART RÓWNIK! To nowe kulturalne miejsce na mapie Wrocławia jest przestrzenią kreatywnego i zawodowego rozwoju osób z niepełnosprawnościami oraz sklepem, w którym każdy z nas będzie mógł kupić ręcznie wykonane, artystyczne i rzemieślnicze przedmioty.

ART RÓWNIK wystartował 5 maja 2021 roku. Nie jest to data przypadkowa – obchodzimy wtedy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dla osób z niepełnosprawnościami ART RÓWNIK będzie miejscem pracy, odpoczynku, rehabilitacji, obcowania z kulturą, ale też spełniania swoich pasji. To poniekąd rozszerzenie dotychczasowej działalności Cafe Równik, które pomoże naszym podopiecznym w jeszcze aktywniejszym włączaniu się w życie zawodowe, kulturalne i społeczne – opowiada prof. Małgorzata Młynarska, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.

ART RÓWNIK działa w lokalu Cafe Równik położonym przy ul. Jedności Narodowej 47. Znajduje się w nim Antyczny Kącik, w którym prowadzona będzie sprzedaż rękodzieła, kompozycji kwiatowych, czy przedmiotów, których renowacji w ramach rozwoju swoich pasji, czy nabywania nowych umiejętności zawodowych dokonają osoby z niepełnosprawnościami. W sprzedaży (stacjonarnie i online) będą również „białe kruki” i inne wyjątkowe przedmioty.

Pandemia pokazała nam, jak ogromną rolę ma wszechstronne kształcenie zawodowe osób z niepełnosprawnościami. W Cafe Równik nasi kelnerzy w niezwykle szybkim tempie musieli przekwalifikować się na kucharzy, by móc przygotowywać obiady dla medyków walczących z koronawirusem. By jeszcze lepiej przygotowywać ich do pracy zawodowej, od lutego 2021 roku, wraz z firmą Dobre Kadry Centrum badawczo-rozwojowe Sp. z o.o., realizujemy projekt współfinansowany przez Unię Europejską pod nazwą „Klub grupy wsparcia Dyna- Lingua”. Dzięki niemu kształcimy 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną do pracy w zawodach takich jak: kelnerstwo, kucharstwo, krawiectwo lekkie, florystyka, ogrodnictwo, sprzątanie i renowacja antyków. To właśnie wykonane przez nich prace będzie można podziwiać i nabyć w ART RÓWNIK. W realizacji tych projektów aktywnie wspiera nas koncepcyjnie i promocyjnie Wrocławski Park Technologiczny – dodaje prof. Młynarska.

Kompetencje zawodowe osób z niepełnosprawnością będą w ART RÓWNIK rozwijane nie tylko przez kulturę, ale też metody wykorzystywane w biznesie. Specjaliści z Wrocławskiego Parku Technologicznego przeprowadzą dla podopiecznych projektu warsztaty z zakresu Design Thinking, które nauczą ich, jak generować i wdrażać w życie pomysły oraz rozwiązywać napotykane przy tym problemy.

ART RÓWNIK to projekt rozwojowy. W przyszłości będzie miejscem promującym młodych artystów – malarzy, muzyków, literatów, poetów. Będą się w nim odbywać pokazy kulinarne, wystawy prac plastycznych i rękodzieła. W planach jest też organizacja spotkań autorskich, zajęć teatralnych, spektakli, koncertów i wieczorów poezji.