2020 rok był dla wszystkich pełen wyzwań. We Wrocławskim Parku Technologicznym nieprzerwanie działamy na rzecz wspierania różnych form przedsiębiorczości i biznesu w każdej skali. Jak upłynęły nam ostatnie miesiące? Zobaczcie podsumowanie tegorocznej działalności WPT.

Na nasz kampus, który leży w centrum wrocławskiego biznesu, składa się 9 budynków o charakterze biurowo-laboratoryjnym oraz produkcyjno-magazynowym. Mogą się w nich rozwijać firmy z różnych branż, tak startupy, jak i firmy z sektora MŚP. Dziś jest ich ponad 220! Zatrudniają one ponad 2 000 osób, a my nieprzerwanie dążymy do tego, by nasza przestrzeń oferowała jak najbardziej komfortowe warunki do rozwoju biznesu. W 2020 roku zainwestowaliśmy prawie 1,6 miliona złotych w ich ulepszenie. Dzięki temu i naszej kompleksowej ofercie w mijającym roku wynajęliśmy wrocławskim przedsiębiorcom ponad 6,6 tysięcy m2 różnego typu powierzchni.

0 mln PLN
inwestycji w powierzchnie biznesowe WPT
0 tys. mkw.
wynajętych w WPT w 2020 roku

Dla różnych form przedsiębiorczości

W WPT w 2020 roku działały 2 inkubatory przedsiębiorczości – DAIP, czyli Dolnośląski Akademicki Przedsiębiorczości oraz IPIT, czyli Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii WPT. Do grona ponad 220 startupów, które rozwinęły się w WPT przez kilkanaście ostatnich lat, dołączyło 17 nowych firm. To jednak nie wszystko!

0 m2
powierzchni dla kół naukowych z wrocławskich uczelni w ramach Academic Box
0 organizacji
zaangażowanych w utworzenie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości

W lutym 2020 roku wystartował nasz nowy projekt, w ramach którego stworzyliśmy Academic Box, czyli przestrzeń warsztatowo-koncepcyjną, na której swoje projekty mogą rozwijać studenci z wrocławskich uczelni wyższych. Na 1000 m2 naszej hali Nowa 7, wydzielonych zostało dla nich 8 boksów przypominających garaże. Korzystają z nich dziś koła naukowe m.in. z Politechniki Wrocławskiej.

W pierwszej połowie 2020 roku podpisaliśmy też porozumienie z firmą 3M, którego celem było angażowanie wrocławskich przedsiębiorstw w opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla m.in. przemysłu 4.0. Przedsiębiorcy związani z WPT mieli możliwość współpracy z firmą 3M przy 12 projektach z różnych branż, skorzystania z możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń oraz zaangażowania się w projekty o zasięgu lokalnym i globalnym. Otrzymaliśmy zgłoszenia od ponad 25 firm, z czego najwięcej dotyczyło projektów z zakresu inżynierii, analityki oraz prototypów i budowy maszyn.

We wrześniu oficjalnie rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości. Powstaje on w ramach wspólnego, interdyscyplinarnego projektu Wrocławskiego Parku Technologicznego i Biura Wrocław Bez Barier, realizowanego przy współpracy z ponad 30 organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, firmami i uczelniami wyższymi. Jego celem będzie wspieranie przedsiębiorców na początku ich biznesowej drogi oraz aktywizacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami.

Pomagając postawiliśmy na współpracę

W obliczu pandemii koronawirusa postawiliśmy połączyć siły z branżą gastronomiczną i wspomóc personel medyczny Wojewódzkiego Szpitala im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. W listopadzie i grudniu codziennie dostarczaliśmy do placówki kilkaset obiadów, które przygotowywał zespół Cafe Równik, wyjątkowej klubokawiarni działającej na wrocławskim Nadodrzu, w której jako kelnerzy i barmani pracują osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz działająca w WPT firma cateringowa KINIA. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi od medyków trafiło prawie 9 000 posiłków! Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych. Wspólnie z firmą Techland przekazaliśmy komputery dzieciom z domów dziecka, które pomogły im w wymuszonej przez pandemię zdalnej nauce.

Jesteśmy w kontakcie!

W mijającym 2020 roku chcieliśmy jak najczęściej być z Wami w kontakcie i opowiadać o potencjale, jaki ma wrocławska przedsiębiorczość. Wystartował nasz blog, w ramach którego przygotowujemy artykuły dotyczące różnych aspektów biznesu i przedsiębiorczości. W ramach case study opowiedzieliśmy Wam historie sukcesu kilkunastu wrocławskich firm działających w WPT. Ponad 600 razy spotkaliśmy się też z Wami w prasie i na portalach internetowych. Cieszymy się też, że coraz większa liczba osób jest z nami w mediach społecznościowych.

W 2020 roku byliśmy z Wami również w trakcie różnego typu wydarzeń. Nie zabrakło nas na Made in Wroclaw, które w tym roku poświęcone było temu, by pokazać, że wrocławski biznes nie zwalnia tempa. Po raz 7 byliśmy partnerem Konkursu Naukowego E(x)plory, co w tym roku szczególnie nas cieszy, gdyż jego zwycięzcą został Szymon Perlicki, uczeń wrocławskiej SP nr 28! Zaangażowaliśmy się również w wydarzenia poruszające ważne społecznie dziś kwestie takie jak nowoczesna edukacja, w ramach X Kongresu E(x)plory oraz społeczna integracja w ramach webinarów Kobiety wiedzą, co robią. Wspieramy też rozwój innowacji i promujemy nowe technologie w ramach projektów takich jak ScienceITup, Biomarker Commercialization Tools czy Level 4.0 Digital Innovation Hub.

Dziękujemy wszystkim za współpracę i tegoroczne zaangażowanie we wspieranie wrocławskiej przedsiębiorczości. Do zobaczenia w 2021 roku!