Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu zdobył pierwsze miejsce w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2020! Szymon opracował symetryczny algorytm szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych, przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron ISEF 2021 oraz Nagrodę Specjalną Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory 2020 poznaliśmy w trakcie święta nauki i innowacji Gdynia E(x)plory Week, które po raz pierwszy można było w całości śledzić w Internecie. Konkurs jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do konkursu zgłoszono 216 projektów, ponad 140 zostało zakwalifikowanych do 5 regionalnych etapów konkursu. Jeden z nich odbył się we Wrocławiu, a jego gospodarzami były Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica. 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału Konkursu. Laureatów wybrało jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

W E(x)plory odkrywamy młode talenty. Stawiamy przed nimi trudne wyzwania. W tym roku świat postawił przed nami wszystkimi trudne zadanie. Gdynia E(x)plory Week online wpasowało się doskonale w nową wirtualną rzeczywistość. Młode talenty, gwiazdy nauki, innowatorzy w edukacji, to oni stworzyli z nami Gdynia E(x)plory Week 2020.” – mówi Joanna Gogolińska, dyrektorka Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Wielkie zwycięstwo młodego geniusza z Wrocławia!

Główną nagrodę w Konkursie zdobył Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu. Jest on autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Innowacyjność projektu 14-latka opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. Nagrodą dla zwycięzcy jest stypendium naukowe w wysokości 10.000 złotych oraz udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron International Science and Engineering Fair w USA, gdzie swoją karierę naukową rozpoczynało do tej pory aż 27 noblistów! Projekt Szymona nagrodził także Wrocławski Park Technologiczny, przyznając mu swoją nagrodę specjalną. Opiekunem projektu Szymona była dr Aurelia Cegłowska, nauczycielka w SP nr 28 we Wrocławiu.

Czytaj więcej:  

Pierwszy program napisał w wieku 5 lat – rozmowa z Szymonem Perlickim >
Szansa dla nieoszlifowanych diamentów – wywiad dr Aurelią Cegłowską >

Drugie miejsce zajęli: Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt “ISP – Inteligentny System Przewietrzania” z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk energii cieplnej i oczyszczanie powietrza. Monitoruje ono w sposób ciągły jakość powietrza i automatycznie dostosowuje tryb pracy. Celem projektu jest wymiana dopuszczonych zanieczyszczeń z przefiltrowanym powietrzem zewnętrznym do wewnątrz pomieszczenia z możliwością odzysku energii cieplnej. Drużyna otrzymała stypendium naukowe w wysokości 7.000 złotych na rozwój swojego projektu badawczego.

Trzecią nagrodę główną przyznano Oldze Ścieszce za projektPreferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”. Uczennica XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie usprawniła metody diagnostycznej choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor. Swoje badania przeprowadziła w procedurze korelacyjnej opartej na badaniu komórek z czerwiem pszczelim z wyselekcjonowanych rodzin. Badania stanowią istotną wskazówkę dla analityków i badaczy chorób pszczelich oraz pszczelarzy. Młoda naukowczyni otrzymała stypendium w wysokości 5.000 złotych oraz udział w Regeneron International Science and Engineering Fair w USA.

Podczas tegorocznej, internetowej odsłony Gdynia E(x)plory Week, oprócz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory odbył się Festiwal Nauki i Technologii oraz XI Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia była prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu. Wydarzenie od 9 lat jest świętem nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. Gdynia E(x)plory Week organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Week wzięło udział ponad 2200 osób.

Wszystkich tegorocznych laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory można zobaczyć na stronie www.explory.pl/2020.