Hel-3, nazywany też kosmicznym pierwiastkiem, może zrewolucjonizować wiele ziemskich technologii, szczególnie tych związanych z energetyką. Jest on wykorzystywany m.in. jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej, która pozwala na pozyskiwanie czystej energii. Ma też ogromny potencjał, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnej medycyny. Mimo tego, że na Ziemi jest on rzadko spotykany, to jego perspektywiczne złoża znajdują się na Księżycu, a jego wykorzystanie już dziś rozwijane jest przed badaczy na całym świecie, również w Polsce.

Praca z izotopem He-3 wymaga specjalistycznego sprzętu, dostępnego najczęściej jedynie w zaawansowanych technologicznie pracowniach, takich jak te dostępne w ramach Wrocławskiego Parku Technologicznego.

– Nasze zaplecze to najwyższej klasy, wysoce specjalistyczna infrastruktura badawcza. W jej skład wchodzi unikatowy w skali kraju układ UHV do badania izotopów helu, który pozwala na wykrywanie śladowych ilości gazów w mieszaninach. Układ UHV służy m.in. do badania helu naturalnego wzbogaconego w izotop He-3. Jest to niezwykle rzadki izotop – stanowi mniej niż jedną milionową część helu naturalnego, a zapotrzebowanie na niego jest coraz większe – komentuje Piotr Wilk, Kierownik Zespołu Laboratoriów Właściwości Fizycznych.

Izotop 3He w przyszłości będzie wykorzystywany do produkcji czystej energii. Reakcja syntezy “3He + D“ pozwala uzyskać najwięcej energii (czystej – bez odpadów radioaktywnych) w procesie syntezy termojądrowej. Jedną z ciekawszych możliwości wykorzystania spektrometru jest badanie zawartości deuteru w wodach mineralnych oraz badanie wodoru w przemyśle wodorowym i technologiach pochodnych.

Rynek ten dotyczy także potencjalnych dystrybutorów poszukiwanego na rynku bezcennego izotopu 3He. Światowy rynek odczuwa obecnie dotkliwe braki zaopatrzenia w ten izotop – jego poszukiwania rozpoczęto już na Księżycu. 85% aktualnego na rynku 3He wykorzystywane jest w detektorach neutronów. Polska jest tu w uprzywilejowanej sytuacji posiadając jedyne w Europie źródło ciekłego helu umiejscowione w Odolanowie – PGNiG SA Oddział w Odolanowie.


– Posiadamy też zaawansowane technologicznie sprzęty potrzebne do badań nad izotopem. W Laboratorium Kriogeniki i Technologii Gazów WPT dostępny jest wspomniany wcześniej układ UHV do badania izotopów helu. Wyposażony jest on w kwadrupolowy spektrometr masowy QMS produkcji Pfeiffer Vacuum GmbH model HiQuad 700. Cechuje go niespotykana wykrywalność na poziomie 10-3 ppm, czułość na poziomie pojedynczego jonu (10-19 A) oraz rozdzielczość na poziomie masy pojedynczego neutronu Obsługa urządzenia wymaga wykwalifikowanego personelu, dlatego też miejsce jego użytkowania jest ściśle określone. Aktualnie jest ono dostępne na terenie Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Odolanowie. Urządzenie może być wykorzystywane na zlecenie współpracujących z nami firm i instytucji, dlatego zapraszamy do kooperacji – podsumowuje Piotr Wilk,.

Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu!

Piotr Wilk
+48 781 871 876
piotr.wilk@technologpark.pl