Rozmowa z Dominikiem Marcem, Dyrektorem Działu ds. wspierania przedsiębiorczości we Wrocławskim Parku Technologicznym, w którym działają dwa Inkubatory Przedsiębiorczości – Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (DAIP) oraz Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA.

Słowo inkubator nie kojarzy nam się w pierwszej kolejności z przedsiębiorczością. Dlaczego stosuje się je w tym kontekście i jak inkubuje się firmy?

Dominik Marzec: W moim odczuciu słowo inkubacja wiąże się bezpośrednio z opieką, wspomaganiem rozwoju, roztaczaniem klosza opiekuńczego, trochę tak jak dzieje się to np. w świecie zwierząt, w opiece nad młodymi przedstawicielami danego gatunku. Inkubator przedsiębiorczości to taka przestrzeń, a nawet ekosystem, w którym początkujące firmy, przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają swoją działalność i nie mają doświadczenia, są otoczeni parasolem ochronnym. Pomagamy im w stawianiu pierwszych biznesowych kroków, przejściu przez różnego typu procedury biznesowe, czy też, poprzez np. preferencyjne warunki najmu biur, chronimy je przez zbyt dużymi kosztami w początkowej fazie rozwoju firmy. Ważne jest też to, że ta ochrona, inkubacja biznesu to nie narzucanie konkretnych kroków, ale dzielenie się dobrymi praktykami, wskazówkami, ostrzeżeniami. To wskazywanie drogi.

Można więc powiedzieć, że inkubator przedsiębiorczości to miejsce, w którym początkujące firmy mogą znaleźć dla siebie wsparcie, wziąć udział w procesie inkubacji swojej firmy.

Dokładnie! W przypadku dwóch inkubatorów przedsiębiorczości Wrocławskiego Parku Technologicznego do dyspozycji działających w nich firm jest całe zaplecze WPT np. 12 laboratoriów i prototypowni, hala produkcyjna, Zakład Doświadczalny, nie tylko „inkubatorowe” przestrzenie biurowe. Inkubację rozumiemy faktycznie jako proces, wychodzący o wiele dalej niż ulokowanie przedsiębiorcy w wolnym pomieszczeniu biurowym. To pomaganie mu w zdobyciu doświadczenia czy kontaktów biznesowych.

Idea powstawania inkubatorów przedsiębiorczości powstała pod koniec lat 50. XX wieku w USA, gdzie miały one stymulować powstawanie nowych firm przemysłowych, do Europy idea ta trafiła 30 lat później. Kiedy inkubatory przedsiębiorczości pojawiły się w WPT?

WPT działa dla wrocławskiej przedsiębiorczości od prawie 25 lat. Nasz pierwszy inkubator przedsiębiorczości, czyli Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości powstał w 2006 roku i do dziś prężnie działa. Był jednym z pierwszych inkubatorów przedsiębiorczości we Wrocławiu. Przez ponad 16 lat działalności rozwinęło się w nim 155 firm z różnych branż. Niektóre z nich są dziś potężnymi spółkami notowanymi na giełdzie. Od przedsiębiorców, którzy współpracowali z nami na przestrzeni lat, wiemy, że gdyby nie nasz Inkubator i dostęp do infrastruktury WPT, który on gwarantował, nie mogliby oni przekształcić swoich pomysłów w dobrze funkcjonujące biznesy. Prowadzenie Inkubatorów traktujemy jako inwestycję. Wierzymy, że inwestycje to nie tylko sam kapitał włożony bezpośrednio w rozwój firmy, ale też wszelkiego rodzaju inne zasoby, przeznaczane dla młodych firm bezpłatnie, lub niemal bezpłatnie. Zależy nam na tym, by firmy związane z naszymi inkubatorami rozwijały się, by jak najszybciej „wyrastały” z inkubatorów, bo to świadczy o tym, że odniosły one sukces.

Czy prowadzenie inkubatorów przedsiębiorczości to inwestycja albo nawiązując do hasła WPT, projektowanie przyszłości?

Dokładnie. Dla nas inwestycje to nie tylko kapitał, to udostępnianie know-how i specjalistycznego zaplecza, które jest potrzebne młodym firmom, szczególnie tym innowacyjnym, realizującym projekty badawczo-rozwojowe.

Jak rozwijała się oferta inkubatorów przedsiębiorczości WPT?

W 2006 roku powstał DAIP – nasz pierwszy inkubator przedsiębiorczości, początkowo tworzony przez WPT i 3 uczelnie – Politechnikę Wrocławską, ówczesną Akademię Rolniczą, dziś Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Wrocławski. Naszym celem było wtedy wspieranie inicjatyw, pomysłów na biznes studentów tych 3 uczelni. Na przestrzeni lat projekt poszerzał się – dziś obok WPT DAIP współtworzy 12 uczelni wyższych z Wrocławia i Opola. Z naszego wsparcia przez 16 lat istnienia DAIP skorzystało ponad 155 firm, działających w kilkunastu branżach, w tym m.in. IT, inżynierii chemicznej, mechaniki, elektroniki, biochemii, biotechnologii czy medycyny.

Popularność DAIP, który dedykowany był przedsiębiorczości akademickiej, była tak duża, że zaczęliśmy zastanawiać się nad możliwością utworzenia drugiego inkubatora przedsiębiorczości, do którego będą mogli dołączać również ci przedsiębiorcy, którzy nie są związani ze środowiskiem akademickim. I tak w 2015 roku powstał IPIT, czyli Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii, którego siedziba została ulokowana w zrewitalizowanym kompleksie Hali Nowa 7. W okresie jego działania, od 2015 roku, do grudnia 2020 roku w IPIT rozwijało się 167 firm, a ponad 80% z nich odniosło sukces i nadal funkcjonuje na rynku. Przedsiębiorcy skorzystali w ramach Inkubatora z pomocy de minimis o wartości ponad 2,5 miliona złotych, której udzieliliśmy w ramach ponad 1 500 umów m.in. na najem powierzchni biznesowej i korzystanie z usług doradczo-szkoleniowych. Kontynuacją działalności IPIT jest Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA.

Czym charakteryzuje się jego działalność?

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA, który oficjalnie otworzyliśmy w 2021 roku, stworzyliśmy po to, by wspierać i rozwijać biznes bez barier. Jest dedykowany wszystkim firmom, które znajdują się na początku biznesowej drogi. Jest miejscem przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami pod kątem architektonicznym. Wspieramy je w zakresie aktywizacji zawodowej, społecznej oraz integracji biznesowej. Organizujemy wiele wydarzeń, szkoleń i warsztatów. Warto podkreślić, że w trakcie 5-letniego okresu inkubacji z naszego wsparcia mogą korzystać przedsiębiorcy z różnych branż.

 

Co jeszcze aktualnie dzieje się w Inkubatorach Przedsiębiorczości WPT?

Rozwijamy projekty związane z aktywizacją osób z niepełnosprawnościami, ale też wspieramy bliskie nam środowisko akademickie. Tuż obok budynku IIP Skrzynia, w Hali Nowa 7, działa Academic Box, czyli przestrzeń warsztatowo-koncepcyjna dedykowana studentom działającym w kołach naukowych z wrocławskich uczelni wyższych. Jest to unikatowy w skali kraju program wspierający studenckie inicjatywy, swojego rodzaju preinkubacja pomysłów, które z czasem mogą zmienić się w biznesy, które będą rozwijać się np. w DAIP. Odświeżyliśmy też wizerunek Dolnośląskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości po to, by pokazać, że od studenckiego notesu do dużego biznesu jest jeden krok.

Nowy, odświeżony logotyp DAIP