Najmniejsze firmy, które zatrudniają do 10 osób nazywamy mikroprzedsiębiorstwami. We Wrocławiu stanowią one 97% wszystkich firm działających w naszym mieście. Właśnie dlatego na pewno spotkałeś na swojej drodze mikroprzedsiębiorstwo. Zastanawiasz się kiedy? Odpowiadamy!

Mikrofirmy spotykamy na co dzień. Jest wśród nich prawdopodobnie twoja osiedlowa piekarnia, ulubiona kwiaciarnia, szewc, u którego naprawiasz buty, firma remontowa, która pomogła Ci wykończyć mieszkanie, czy też profesjonalne firmy księgowe lub doradcze, z których usług korzystasz w pracy. Mikrofirmy są najmniejszymi rodzajami przedsiębiorstw, jednak to one napędzają rozwój naszej gospodarki! Zatrudniają ponad 4 miliony osób w kraju, generują ponad 30% PKB. W budżecie Wrocławia wpływy od mikrofirm to 600 mln zł. Wrocławski Park Technologiczny rozpoczął akcję Bez mikro nie ma makro, która ma pokazać znaczenie mikroprzedsiębiorstw i zachęcić nas nie tylko do korzystania z ich usług, ale też polecania ich sobie nawzajem. Można też na tym dodatkowo skorzystać – polecając mikrofirmę na Facebooku pod postem WPT można wygrać iPhone 11!

Najwięcej w skali mikro, czyli handel i naprawa pojazdów

We Wrocławiu działa ponad 20 tysięcy mikrofirm z branży ogólnie nazywanej handel i naprawa pojazdów. To jedna z największych (obok branży profesjonalnej, naukowej i technicznej) grupa mikroprzedsiębiorstw działających w naszym mieście (stanowią 16% z nich). Jakie przedsiębiorstwa działają w tej grupie? Są to wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa handlowe – te detaliczne i hurtowe. Jeśli więc robisz zakupy w osiedlowym warzywniaku, piekarni, lokalnej księgarni, sklepie papierniczym czy butiku z ubraniami korzystasz prawdopodobnie z usług mikrofirmy z tej grupy! Podobnie będzie w przypadku, gdy kupujesz gazetę w lokalnym kiosku, ale też wybierasz elementy wykończenia domu w hurtowni budowlanej działającej w skali mikro. To oczywiście tylko niektóre z przykładów! Może kupiłeś ostatnio karmę dla zwierzaka w sklepie zoologicznym, który mijasz w drodze z pracy? Albo kupiłeś potrzebne Ci leki w aptece obok domu? Również wtedy zapewne spotkałeś się z mikrofirmą!

Sektor mikroprzedsiębiorstw związany jest również z pojazdami. Statystycznie większość mieszkańców Wrocławia posiada samochód czy motor. Dbając o ich dobry stan udajemy się do różnego typu mikroprzedsiębiorstw! Zastanów się, czy fachowiec, który dba o twój pojazd nie działa w warsztacie, salonie detalingowym, który jest mikroprzedsiębiorstwem? Jeśli preferujesz poruszanie się rowerem, pomyśl o złotej rączce, która przygotowała twój jednoślad na nowy sezon. Mikrofirmy są wokół nas!

 

Mikrofirmy potrzebują wsparcia – polecaj i kupuj lokalnie!

Wszyscy odczuliśmy skutki pandemii koronawirusa. Na mikrofirmach zajmujących się handlem i naprawą pojazdów pandemia wymogła wiele zmian w funkcjonowaniu. Firmy handlowe musiały często dostosować swoje kanały sprzedaży – wprowadzić dostawę do domów i sprzedaż przez Internet. W przypadku niektórych branż spadło zainteresowanie oferowanymi przez nie produktami. W końcu przebywając więcej w domu inaczej dokonywaliśmy zakupów. Mniej też podróżowaliśmy co mocno odcisnęło się na firmach związanych z motoryzacją. Niespodziewane, nagłe zmiany były dużą rewolucją dla mikroprzedsiębiorców, dlatego warto ich wspierać! Robiąc zakupy, wybierając usługodawcę szukajmy lokalnie (nawet przez Internet) i mówmy głośno o tym, że prężnie działające mikrofirmy to prężnie działający Wrocław. Z niego korzystamy wszyscy!

Od czego zacząć? Dołącz do Bez mikro nie ma makro!

Włącz się w akcję Wrocławskiego Parku Technologicznego Bez mikro nie ma makro! Bez mikro nie ma makro to projekt, który skupia wokół siebie organizacje i instytucje związane ze wspieraniem mikroprzedsiębiorczości. Już dziś ambasadorami projektu są: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.  Więcej informacji o projekcie Bez mikro nie ma makro i konkursie #bezmikroniemamakro można znaleźć na www.bezmikroniemamakro.pl


Dla różnych form przedsiębiorczości

Wrocławski Park Technologiczny wspiera różne formy przedsiębiorczości od tej w wydaniu studenckim i akademickim, przez tą związaną z sektorem mikro, małych i średnich firm, po tą związaną z rozwojem innowacji. W ostatnim czasie WPT uruchomiło Giełdę Pracy WPT, na której można znaleźć oferty pracy i staży od wrocławskiego biznesu – również mikrofirm! Wrocławski Park Technologiczny współtworzył również wyszukiwarkę wrocławskich rzemieślników. Wystartował też cykl podcastów WPT „Od studenckiego notesu do dużego biznesu”, opowiadający historię przedsiębiorstw, które zostały założone przez studentów, doktorantów lub pracowników wrocławskich uczelni wyższych. Wiele z nich swoją biznesową drogę zaczynało właśnie od działalności w skali mikro. Wszystkie te działania Wrocławski Park Technologiczny prowadzi w ramach kampanii pod hasłem Przyszłość trzeba zaprojektować. Zróbmy to razem., która ma zachęcić wrocławian do bycia przedsiębiorczym w różnych dziedzinach życia.

 

Źródło danych:

Opracowanie własne na podstawie danych GUS (dane GUS z 31.03.2021)

 2020 Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2020