Jednym z najpopularniejszych i najważniejszych źródeł pozyskania środków finansowych na rozwój biznesu są fundusze Unii Europejskiej, które są dystrybuowane do przedsiębiorców w ramach różnych konkursów, przeprowadzanych przez podmioty takie jak np. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy też Agencja Rozwoju Przemysłu. Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na ich temat?

 

Portal Funduszy Europejskich

Informacje o aktualnych konkursach, w ramach których można aplikować o dofinansowania ze środków UE, znajdują się na portalu Funduszy Europejskich. Istnieje również możliwość uzyskania ich w jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich – zlokalizowane są one w całym kraju, a pełen ich wykaz dostępny jest pod tym linkiem.

Strony internetowe instytucji pośredniczących

Informacje o konkursach znajdują się również na stronach internetowych instytucji, zajmujących się ich rozdysponowaniem. W kwestii przedsięwzięć związanych z innowacjami i projektami badawczo-rozwojowymi jedną z najważniejszych instytucji pośredniczących jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Prowadzi ono m.in. programy operacyjne Unii Europejskiej– Program Inteligentny Rozwój (PO IR), Program Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oraz Program Polska Cyfrowa (PO PC). NCBR przeprowadza też dedykowane różnym sektorom rynku konkursy m.in. takie jak Szybka Ścieżka. Baza aktualnych konkursów NCBR dostępna jest na platformie konkursowej NCBR.

Informacje o konkursach można też znaleźć na stronach innych instytucji pośredniczących takich jak Agencja Rozwoju Przemysłu, czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W przypadku tej ostatniej instytucji, za jej pośrednictwem można skorzystać nie tylko z programów Unijnych, ale też np. Funduszy Norweskich.

Spotkania i konsultacje 

Informacje o konkursach i programach, w ramach których można pozyskać dofinansowanie dla firm, można zdobyć również w trakcie spotkań organizowanych przez instytucje otoczenia biznesu, takie jak Wrocławski Park Technologiczny. – Dzięki współpracy m.in. z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich we Wrocławiu oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju regularnie organizujemy spotkania informacyjne, w trakcie których ekspert opowiada nie tylko o zasadach konkursów i szczegółach aplikacji, ale też odpowiada na pytania przedsiębiorców w kontekście różnych możliwości rozwoju firmy przy pomocy Funduszy Europejskich – Justyna Pater-Synówka, kierownik Oddziału ds. Rozwoju Nowych Rynków we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Więcej informacji o spotkaniach informacyjnych online, które są organizowane przez WPT można znaleźć pod tymi linkami:

Szybka Ścieżka do rozwoju twojego biznesu – NCBR
Startuje nabór do nowej edycji mechanizmu Bon na dotację!
Fundusze Europejskie w Twojej firmie – spotkanie online