Z jakimi wyzwaniami muszą się dziś mierzyć startupy? O to jakie kwestie są kluczowe dla firm zaczynających swoją biznesową drogę, zapytaliśmy przedsiębiorców działających we Wrocławskim Parku Technologicznym.

W naszych Inkubatorach Przedsiębiorczości – DAIP oraz IPIT działa ponad 60 firm. To startupy z różnych branż od IT, przez inżynierię po biotechnologię, które swoje doświadczenia zbierają w różnych sektorach rynku. Łączą je jednak wspólne wyzwania takie jak pozyskiwanie funduszu czy budowa pozycji firmy na rynku.

 

1. Pozyskanie Inwestorów i biznesowych mentorów

Jednym z najważniejszych wyzwań dla początkującej firmy jest pozyskanie środków finansowych na rozwój. Można je zdobyć np. poprzez udział w programach rozdysponowujących środki unijne, lub pozyskują inwestora. W procesie tym nie można jednak zapomnieć o tym, że nie mniej ważne niż środki finansowe są kontakty i biznesowe know-how, którego może dostarczyć inwestor.

Głównym wyzwaniem dla startupów, zwłaszcza z branży biotechnologicznej, jest pozyskanie inwestorów strategicznych, którzy nie tylko wesprą firmę finansowo w pierwszym okresie jej rozwoju, ale będą też ją w stanie wspomóc merytorycznie, zapewnić odpowiednie „linki” poprzez swoje kontakty i skutecznie wprowadzić na rynek międzynarodowy – komentuje Grzegorz Kiełbowicz z firmy SOVIGO.

W mojej ocenie wyzwaniem dla startupu jest pozyskanie mentorów i aniołów biznesu, którzy będą wspierać działalność firmy oraz zdobycie finansowania na start. Wymagający może być też proces reklamowy, szczególnie „przebicie się do mediów” tradycyjnych – zaznacza Paweł Peć, z firmy Paweł Peć Architekt.

O tym, jak startup może pozyskać wsparcie tego typu, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów:

Jak pozyskać dofinansowanie dla startupu >

2. Kwestie prawne, księgowe i podatkowe

Kilku z naszych rozmówców jako główne wyzwanie dla startupów wskazuje kwestie prawne, księgowe i finansowe.

Wyzwaniem dla startupów są w mojej ocenie obostrzenia prawne oraz wysokie koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – komentuje Szymon Kaczmarek z firmy Majestic Boards.

Wyzwania dla startupów jakie widzimy na podstawie naszych doświadczeń to brak zamówień ze strony polskiego rządu i polskich przedsiębiorstw, wiążące się z preferowaniem produktów zagranicznych, a nie polskich, a także brak stabilności reguł prawnych i finansowania – zaznacza Jędrzej Szelc reprezentujący spółkę infraSpectra.

Wyzwaniem dla początkującego przedsiębiorczy może być odnalezienie się w kwestiach finansowych, prawnych, księgowych i podatkowych – komentuje Paweł Wolny z PAVO Projekt.

Wsparcie w tym zakresie startupy mogą pozyskiwać w wyspecjalizowanych firmach doradczo-konsultingowych lub w Inkubatorach Przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy działający w DAIP i IPIT mogą korzystać z porad ekspertów Wrocławskiego Parku technologicznego, którzy pomogą im odnaleźć się we wszelkiego rodzaju zawiłościach prawnych czy księgowych.

3. Reagowanie na sytuację na rynku

Niezależnie od branży działalność tak na rynku krajowym, jak i międzynarodowym wymaga szybkiego reagowania i przystosowania planów firmy do rzeczywistości. Ma to szczególne znaczenie w okresie takim jak kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa.

Bieżącym wyzwaniem jest aktualizowanie biznesplanów i przystosowanie się do nowej rzeczywistości związanej z pandemią koronawirusa, a w dalszej perspektywie zmierzenie się z prawdopodobnym kryzysem gospodarczym. Przykładem przystosowania jest gotowość wypracowania nowych rozwiązań, umiejętność słuchania i prowadzenia dialogu. Brakiem przystosowania byłoby forsowanie dawnych założeń i ograniczenie się do dowodzenia własnych racji – komentuje Przemysław Roszkowski z firmy Agnostic Bits.

Pierwszy okres działalności firmy jest wyzwaniem dla startupu pod kątem budowania stabilności przedsiębiorstwa.

Największe wyzwania to sprostanie konkurencji oraz również przetrwanie czasu inkubacji, czyli okresu zanim produkt zacznie przynosić wymierne korzyści – komentuje Dominika Gwiazdowska ze STELLO CONSULTING.

Choć może to być wymagający czas, to przy wsparciu odpowiednich instytucji może owocować on sukcesami. Przykładowo, przeżywalność na rynku firm wyinkubowanych we Wrocławskim Parku Technologicznym to ponad 80%.

4. Otoczenie biznesowe, konkurencja i „czynnik ludzki”

Zakładając firmę warto również pamiętać o tym, by zrobić to w sprzyjającym biznesowi otoczeniu. Niezależnie od tego jak bardzo jest ono przyjazne, nie można zapomnieć o solidnym przygotowaniu do prowadzenia biznesu.

– Wrocław jest wyjątkowym miastem o specyficznym usposobieniu technologicznym, inwestującym w innowacje. Jest to dobre miejsce do rozpoczęcia przygody ze startupem. Nie można jednak zapominać, że miejsce to nie wszystko! Należy pamiętać o podstawowych zasadach startupowca: badaniu rynku, MVP, weryfikacji rynku i ewentualnym zwrocie – komentuje Maksymilian Wastag z firmy MEDSCRIPT

W biznesplanie startupu nie można zapomnieć o przeanalizowaniu konkurencji i obraniu strategii radzenia sobie z nią.

– Wyzwaniem dla startupu zdecydowanie może być duża konkurencyjność ze strony firm działających na rynkach lepiej rozwiniętych – wskazuje Mateusz Oleszko z firmy OPTIDEA

Z pewnością pomoże w tym otoczenie się nie tylko zaangażowanym zespołem, ale i wiarygodnymi partnerami do współpracy.

– Najważniejszy jest czynnik ludzki, czyli wiarygodni partnerzy i stali zleceniodawcy – komentuje Paweł Rajca.

5. Odwaga do podjęcia ryzyka

Ostatnim wyzwaniem dla startupu, które przewija się wśród naszych rozmówców z DAIP i IPIT jest odwaga do podjęcia ryzykownych decyzji, bez których często nie można osiągnąć prawdziwego sukcesu.

– Mnóstwo firm zatrzymuje się na pewnym etapie rozwoju, pozostając mikro-przedsiębiorcą. Oczywiście wszystko zależy od oczekiwań właścicieli, tego czy pracują tylko na własne utrzymanie, czy chcą zdobyć szczyt z trudno osiągalnym celem, który nieustannie im towarzyszy. Każda firma ma inne perspektywy rozwoju, jednak nie każdy jej właściciel decyduje się na odważne działania np. udział w projektach badawczych, inwestycji w rozwój działalności czy poszerzanie portfolio swoich usług lub produktów. Zrobienie odważnego kroku, jest w mojej opinii największym wyzwaniem startupu – komentuje Marcin Winnicki z firmy Inno-Weld

Czy ryzyko się opłaca? Oczywiście nie zawsze, ale przy odpowiednim wsparciu pozwala ono startupowi na opracowanie innowacyjnego produktu lub usługi i odniesienie nie tylko krajowego, ale i międzynarodowego sukcesu.

Dowodami są na to historie firm, które zaczęły swoją działalność w naszych Inkubatorach Przedsiębiorczości:

Historie sukcesu firm działających w WPT >