WPT to największy pod względem liczby firm działających na jego terenie park technologiczny w Polsce. Jest też ośrodkiem napędzającym lokalny ekosystem gospodarczy tworzący innowacje, które są zdolne podbijać międzynarodowe rynki. Przy okazji zbliżającego się Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości rozmawiamy o działalności Parku i rozwoju wrocławskiego biznesu z Maciejem Potockim, prezesem WPT.

 

Wrocław to miasto, w którym operuje kilkadziesiąt tysięcy firm o różnej skali działalności. Jaką rolę w rozwoju lokalnej gospodarki pełni Wrocławski Park Technologiczny?

Maciej Potocki, prezes WPT: Wrocław to bez wątpienia miasto przedsiębiorczości. Dynamiczny wzrost całej naszej aglomeracji czyni ze stolicy Dolnego Śląska prężnie działający ośrodek ekonomiczny, technologiczny i akademicki, otwarty na innowacje związane z różnymi sektorami rynku. To z kolei rodzi zapotrzebowanie na produkty i usługi biznesowe, które pozwalają przedsiębiorcom z różnych sektorów rynku na rozwój ich firm. WPT to miejsce, które jest stworzone właśnie po to, by ich wspierać. Od ponad 20 lat działamy na rynku, rozwijając naszą ofertę, która obejmuje cały wachlarz elementów potrzebnych firmie – od wynajmu biura, przez m.in. specjalistyczne laboratoria, po doradztwo w zakresie uzyskiwania dofinansowań. Stymulujemy lokalną gospodarkę, wspieramy rozwój innowacji i przedsiębiorczości akademickiej.

To niezwykle szerokie spektrum działalności.

Rzeczywiście, jednak w WPT posiadamy odpowiadające mu zaplecze. Nie bez powodu określamy się miejscem dla biznesu w każdej skali. Wrocław jest w czołówce miast z największą ilością startupów w Polsce. W WPT działają aż dwa inkubatory przedsiębiorczości dedykowane przedsiębiorcom będącym na początku swojej biznesowej drogi. Wyinkubowaliśmy w nich ponad 220 firm, z czego ponad 80% z nich zostało pozytywnie zweryfikowanych przez rynek. Warto też podkreślić, że współpracujemy z największymi uczelniami z naszego regionu, po to, by rozwijać przedsiębiorczość akademicką. Jeden z naszych inkubatorów dedykowany jest właśnie biznesom wywodzącym się z uczelni wyższych.

Startupy to jednak niejedyne podmioty napędzające lokalną gospodarkę. Czy WPT to miejsce również dla MŚP?

Oczywiście! Mamy we Wrocławiu wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które działają w różnych sektorach rynku i stają się liderami w swoich branżach. One również mogą korzystać z naszego zaplecza i wsparcia. Przez lata zbudowaliśmy w WPT zaawansowaną infrastrukturę badawczo-rozwojową. W naszych 8 budynkach dostępne są na wynajem, obok powierzchni biurowych, przestrzenie dostosowane do prowadzenia prac laboratoryjnych. Mamy również 12 własnych, nowoczesnych laboratoriów i prototypowni wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt. Zrewitalizowaliśmy halę produkcyjno-magazynową przy ul. Fabrycznej we Wrocławiu. Nowa 7 to dziś ponad 20 tysięcy mkw. powierzchni do wynajęcia, dostosowanych do potrzeb firm przemysłowych. Działa u nas również Zakład Doświadczalny, unikatowa w skali kraju linia technologiczna, która jest dedykowana branży life science. W ofercie mamy też szereg usług biznesowych: od wsparcia w uzyskiwaniu dofinansowań, pomocy de minimis po networking czy specjalistyczne szkolenia. Prowadzimy też autorski program „Bon na dotację”, w ramach którego ze środków własnych finansujemy proces ubiegania się o dotacje unijne. Dzięki naszemu wsparciu przez 3 lata przedsiębiorcy pozyskali już dotacje na kwotę 100 milionów złotych, które wykorzystują na korzystanie z zasobów Parku.

Oferta WPT wydaje się rozległa i złożona. Czy firmy wykorzystują jej pełny potencjał?

Rzeczywiście jest ona obszerna dlatego, by w pełni pokazać jej możliwości stworzyliśmy Stellar Hub – program rozwoju biznesu Wrocławskiego Parku Technologicznego. Chcemy za jego pośrednictwem pokazać, że naszą ofertę traktujemy jako konstelację produktów i usług biznesowych, która każdorazowo dostosowywana jest do potrzeb współpracującej z nami firmy, do branży, w której działa i stadium rozwoju, w którym aktualnie się  znajduje. Nie ma tu znaczenia czy jest to startup, firma z sektora MŚP czy międzynarodowa korporacja. Kompleksowość naszego zaplecza i elastyczność, która jej towarzyszy, pozwalają nam na „uszycie na miarę” wsparcia dla każdego typu biznesu. Co ważne, układ ten może się zmieniać wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Przykładowo startup zaczynający w naszym inkubatorze przedsiębiorczości może z czasem przenieść swoją działalność do obiektów biurowych i wynajmować powierzchnie, w których stworzy własne laboratoria, a firma, która zaczęła od działań badawczo-rozwojowych w naszych laboratoriach, po opracowaniu własnego produktu, może wytwarzać go na przemysłową skalę w hali Nowa 7. Takie przykłady można mnożyć, a większość z nich poparta jest konkretnymi historiami firm.

Stellar Hub przywodzi na myśl to, co gwiezdne. Skąd pomysł, by właśnie tak prezentować ofertę WPT?

Nazwa naszego programu nie jest przypadkowa. Trzeba jednak zauważyć, że samo słowo stellar oznacza nie tylko coś gwiezdnego, ale stanowi również synonim najlepszej, wyróżniającej się jakości. Stellar Hub jest więc zbiorem najwyższej klasy elementów. Z jednej strony są nimi oczywiście poszczególne obszary naszej oferty, jednak z drugiej strony są nimi firmy, działające na naszym terenie. WPT to miejsce, w którym powstają innowacje i produkty podbijające międzynarodowe rynki. Mamy na to wiele dowodów w postaci sukcesów firm, które postawiły na działalność właśnie w WPT.

Jak przedstawia się ich historia?

Powołam się na kilka przykładów, o których aktualnie opowiadamy w ramach kampanii promującej Stellar Hub. Działa u nas Scanway, firma która do 2025 roku wyśle na orbitę Księżyca pierwszego, komercyjnego, europejskiego satelitę oraz QNA Technology, które podbija międzynarodowe rynki i ma w planach opracowanie niebieskiej kropki kwantowej, określanej przez media „świętym Graalem elektroniki”, mogącej odmienić sposób funkcjonowania rynku wyświetlaczy elektronicznych. Współpracuje z nami Motion Systems dostarczająca na międzynarodowe rynki innowacyjne platformy ruchu i kompletne symulatory. W WPT działa również KrioSystem, dostawca komponentów dla największych ośrodków naukowych w Europie jak CERN, ESS czy XFEL. W jednym z naszych inkubatorów przedsiębiorczości działa też Majestic Boards, jedyny producent elektrycznych longboardów w Polsce. Jest również Amplicon,  prężnie działający na rynku diagnostyki. Prócz tego to właśnie w WPT działa notowane na giełdzie Pure Biologics, uważane za najprężniej rozwijającą się spółkę biotechnologiczną w Polsce i Saule Technologies, firma opracowująca ogniwa fotowoltaiczne z perowskitów, które mogą zrewolucjonizować rynek energetyczny. To tylko kilka przykładów. Pomysłowość, zapał i umiejętności naszych przedsiębiorców zasługują na najwyższe uznanie. Patrząc na dokonania firm, które działają właśnie u nas, śmiało możemy stwierdzić, że WPT to miejsce, w którym rodzą się gwiazdy biznesu.

Przed nami Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, czego przy tej okazji chciałby Pan życzyć przedsiębiorcom działającym w WPT?

W WPT przedsiębiorczość świętujemy codziennie, gdyż to ona napędza nas do działania, choć oczywiście Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to dla nas szczególna okazja, by pokazać, że działamy po to, by projektować przyszłość biznesu. W tym roku podczas spektakularnego warsztatu, organizowanego wspólnie z Akademią Muzyczną, pokażemy złożoność tego procesu posługując się alegorią orkiestry. Podobnie jak firma dążąca do rynkowego sukcesu jest ona złożonym organizmem, który wymaga współgrania wielu indywidualnych elementów. Takiej idealnej harmonii w biznesowym wydaniu życzę wszystkim przedsiębiorcom – to ona jest sposobem na rynkowy sukces.