Biuro prasowe

Biuro prasowe

Młody geniusz z Wrocławia w finale Konkursu E(x)plory

Swój pierwszy program stworzył w wieku pięciu lat, a dziś może pochwalić się stworzeniem własnej przeglądarki internetowej, języka programowania czy programu do gry w szachy. Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Leopolda Okulickiego we Wrocławiu walczy o zwycięstwo w Konkursie Naukowym E(x)plory, do którego zgłosił projekt autorskiego algorytmu szyfrowania, który pomaga zadbać o prywatność w sieci. Zakwalifikował się do niego w trakcie Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory, którego gospodarzem był Wrocławski Park Technologiczny.

Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne, wykrywacz raka, silnik mikrofalowy, modularne systemy operacyjne i nano-systemy kompozytowe dla dostarczania leków. Co łączy wszystkie te elementy? Zostały one opracowane przez młodych naukowców, uczniów szkół podstawowych
i średnich, którzy zostali laureatami Konkursu Naukowego E(x)plory. Ten ogólnopolski konkurs badawczy, od prawie dekady pomaga w odkrywaniu niezwykłych talentów, młodych geniuszy, którzy mogą zmienić świat na lepszy dla nas wszystkich. W tym roku, w jego finale znalazł się wyjątkowy uczeń z wrocławskiej SP nr 28 – Szymon Perlicki, który w ramach projektu „Szyfrowanie wiadomości z użyciem własności hipersfery”, opracował własny algorytm szyfrowania. Dzięki ogólnodostępnej aplikacji każdy z nas może użyć go do zadbania o prywatność w Internecie.

Szymon to samorodny talent, który rozwija się na własną rękę. To nastolatek, który sam wybiera sobie niezwykle ambitne lektury i narzuca sobie godną podziwu dyscyplinę pracy. Od najmłodszych lat wykazywał się ponadprzeciętnymi umiejętnościami– potrafił wyliczać pierwiastki już w przedszkolu! Dziś robi rzeczy, których nie potrafi pewnie niejeden student – opowiada dr Aurelia Cegłowska, opiekun naukowy projektu Szymona Perlickiego, zgłoszonego do Konkursu Naukowego E(x)plory.

Szymon, który obecnie jest w 8 klasie szkoły podstawowej, w swojej pracy badawczej łączy zainteresowania programowaniem, kryptografią i teorią matematyki. Do Konkursu E(x)plory zgłosił ambitny projekt, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Co ważne, nadal go rozwija

Mój algorytm daje prywatność. W dzisiejszych czasach w sieci często zbierane są informacje o nas. Moja aplikacja, która korzysta z tego algorytmu, pozwala na zaszyfrowanie swoich wiadomości. Użytkownik ustala klucz, hasło, dzięki temu, jeśli ktoś przechwyci nasze wiadomości, nie dostanie wartościowych informacji – opowiada Szymon Perlicki.

Odkrywajmy wrocławskie talenty!

We Wrocławiu partnerem Konkursu E(x)plory jest Wrocławski Park Technologiczny. WPT organizuje m.in. Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, w którego trakcie odbywa się regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory.

– Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy w jego trakcie odkryć wyjątkowy wrocławski talent, jakim jest Szymon Perlicki. Często powtarzamy, że w WPT pomagamy dzieciom i młodzieży odkrywać ciekawość świata. Wierzymy, że przy odpowiedniej zachęcie, czy też odrobinie wsparcia mogą oni tworzyć innowacyjne rozwiązania zmieniające nie tylko naukę czy gospodarkę, ale i życie każdego z nas. Już dziś zachęcamy do zgłaszania się do kolejnej edycji Konkursu. Zachęcajmy młodych ludzi do rozwijania ich talentów w domu, w szkole czy, tak jak my, w trakcie zajęć pozalekcyjnych – komentuje Agnieszka Pałys, prezes Fundacji Pro Mathematica, dyrektor pionu prawnego i organizacyjnego Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Laureatów tegorocznej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory poznamy w trakcie Gdynia E(x)plory Week, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2020. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe oraz możliwość udziału w prestiżowych stażach i programach dla młodych naukowców. Więcej informacji znajduje się na www.explory.pl/2020

Pobierz komunikat

Napisali to tym m.in.:

Biuro prasowe WPT