Dziś Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet!

Dziś Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet!

Światowy Dzień Przedsiębiorczości (Women’s Entrepreneurship Day) to międzynarodowa inicjatywa na rzecz promocji przedsiębiorczości kobiet, która w tym roku przypada na 19 listopada. Przy tej okazji zapytaliśmy kobiety – reprezentantki środowiska biznesowego związanego z Wrocławskim Parkiem Technologicznym o kwestie związane z ich karierą i sprawdzone sposoby na rozwój.

Na nasze pytania odpowiedziały Olga Malinkiewicz, Współzałożycielka i CTO Saule Technologies, Agnieszka Teodoru, COO / dyrektor operacyjny Healthcann i Karolina Bartosik, Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Co było głównym źródłem Pani motywacji i inspiracji, gdy wybierała Pani ścieżkę kariery?

Miałam pełną świadomość, że taka okazja przydarza się najwyżej raz w życiu. Mogłam wziąć udział w rewolucyjnym projekcie, dzięki któremu zyskałabym szansę, by osiągnąć coś naprawdę znaczącego i zmienić świat na lepsze. Jak nie skorzystać z takiej sposobności?

Olga Malinkiewicz,
Współzałożycielka i CTO Saule Technologies

Na początku mojej drogi zawodowej nie miałam wytyczonego konkretnego kursu. W głębi serca zawsze wiedziałam, że chcę mieć realny, pozytywny wpływ na życie ludzi. Nie chodziło tylko o zarabianie pieniędzy, ale o zmianę na lepsze życia milionów osób. Jako współzałożycielka i dyrektorka operacyjna firmy bio-farmaceutycznej, każdego dnia mam szansę wpływać na zdrowie i życie ludzi. To niesamowite uczucie wiedzieć, że twoja praca ma tak głęboki i pozytywny wpływ na świat.

Agnieszka Teodoru,
COO / dyrektor operacyjny Healthcann


Jakie były największe wyzwania, z jakimi musiała się Pani zmierzyć jako przedsiębiorcza kobieta?

Wyzwania rosły wraz z biznesem. Na początku miały związek z doskonaleniem naszych ogniw perowskitowych. Dziś największym wyzwaniem jest spieniężenie opracowanej technologii i IP. Nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać.

Olga Malinkiewicz,
Współzałożycielka i CTO Saule Technologies

Największym wyzwaniem było zapewnienie sobie miejsca przy stole w świecie biznesu, który często wydawał się być klubem dla mężczyzn. Musiałam się nauczyć, jak mówić i być słyszaną, jak wyrażać swoje pomysły z pewnością siebie, nawet gdy spotykały się z ignorancją. Z czasem zrozumiałam, że to nie ja muszę się dostosować do nich, ale to oni muszą zrozumieć wartość, jaką wnosi różnorodność perspektyw – w tym kobiece spojrzenie na biznes.

Agnieszka Teodoru,
COO / dyrektor operacyjny Healthcann


Jakie trendy zauważa Pani w zakresie przedsiębiorczości kobiet w kontekście zmian społecznych i technologicznych?

Kobiet wśród liderów, kadry zarządzającej czy prowadzących własny biznes, jest coraz więcej. Uważam, że jest to trend nie tylko oczywisty i nieunikniony, ale bardzo właściwy. Zmienia się model rodziny. Niegdyś popularny schemat, że to mężczyzna zarabia, a kobieta zajmuje się domem i dziećmi, dziś nie stanowi już większości. Coraz później także młodzi ludzie decydują się na rodzicielstwo, a status społeczny determinowany sukcesem czy spełnieniem zawodowym jest ważnym aspektem życia. Nie powiem, że kobiety są bardziej ambitne niż kiedyś, bo uważam, że ambitne były zawsze. Dziś tylko mają siłę, odwagę i możliwości realizowania tych ambicji.

Bardzo cieszy także fakt, że coraz więcej kobiet pojawia się na technicznych kierunkach uczelni wyższych. To przekłada się i będzie w przyszłości przekładało jeszcze wyraźniej, na obecność pań w przemyśle, projektach innowacyjnych i technologicznych.

Karolina Bartosik,
Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych we Wrocławskim Parku Technologicznym


Jakie wyzwania i możliwości Pani zauważa dla kobiet na globalnym rynku przedsiębiorczości?

My kobiety mamy tę super-moc – empatię i intuicję. W biznesie to jest na wagę złota. Nie oszukujmy się, nie jest łatwo. Często musimy pracować dwa razy ciężej, żeby udowodnić swoją wartość – właśnie to nas wzmacnia. Mamy szansę zmieniać reguły gry i to jest niesamowite.

Agnieszka Teodoru,
COO / dyrektor operacyjny Healthcann

W mojej ocenie wyzwania, które stają przed kobietami, nie zmieniają się od lat – największym wyzwaniem jest połączenie życia rodzinnego z karierą zawodową. Może dziś jest troszkę łatwiej, ze względu na otwarcie na kompetencje, umiejętności i doświadczenie kobiet. Coraz rzadsze, na szczęście, są działania dyskryminacyjne związane z płcią. Osobisty dylemat pań dotyczący dzielenia czasu pomiędzy opieką nad dziećmi, przede wszystkim tymi najmłodszymi, a zaangażowaniem i dyspozycyjnością w pracy – pozostaje. Bardzo cieszy mnie to, że coraz większa liczba pracodawców podchodzi otwarcie do tzw. work-life balance. To niesamowicie pozytywnie przenosi się na efektywność pracy „w pracy” i w pełni pozwala kobietom wykorzystać swój wrodzony dar organizacyjny.

Okazji aby rozwijać przedsiębiorczość jest w dzisiejszych realiach bardzo wiele – warsztaty, spotkania, programy, miejsca takie jak Wrocławski Park Technologiczny. Bardzo budujące jest to, że coraz więcej kobiet ma odwagę, aby z tego korzystać. Nie boi się rozpocząć pracy we własnym biznesie. Z pewnością zaryzykować, ale rozwijać własne pomysły, działać na własnych zasadach i stać się swoim własnym szefem.

Karolina Bartosik,
Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych we Wrocławskim Parku Technologicznym


Jakie rady chciałaby Pani przekazać innym kobietom, które również marzą o karierze w biznesie, czy budowie własnej firmy?

Jeśli macie marzenia, próbujcie je zrealizować, nie obawiajcie się porażki. Największą porażką byłoby zaprzepaszczenie szansy, jaka przed wami stoi. W najgorszym przypadku będziecie żyć, wiedząc, że się nie udało, ale przynajmniej spróbowałyście. To i tak lepsze niż nigdy się dowiedzieć, czy miałyście szansę wygrać.

Olga Malinkiewicz,
Współzałożycielka i CTO Saule Technologies

Moja rada to być wierną sobie. Podążaj za swoimi marzeniami, pracuj ciężko i stale podnoś poprzeczkę. Dbaj o swoje ciało i ducha, kochaj, pielęgnuj miłość i samoakceptację. Ucz się, słuchaj i bądź otwarta na nowe doświadczenia. Nie czekaj na idealny moment – stwórz go.

Agnieszka Teodoru,
COO / dyrektor operacyjny Healthcann

Bądźcie odważne i konsekwentne. Wykorzystujcie swój potencjał i budujcie na tym, w czym jesteście najlepsze. Pozwólcie sobie na prawo do błędów i doświadczania. Nie dajcie się zaszufladkować w odwieczne stereotypy czy schematy. Spróbujecie znaleźć też pasję, która stałaby się sposobem na życie i zarabianie. Ale także pozwalajcie sobie pomóc. Słuchajcie rad i wskazówek. Korzystajcie z doświadczeń (nawet niekoniecznie swoich) – zarówno tych pozytywnych, jak i trudnych. To wszystko nas kształtuje i pozwala budować coraz bardziej świadome „ja”. Korzystajcie z programów, projektów, jednostek, których zadaniem jest wsparcie nowych działalności, myśli innowacyjnej i działań rozwojowych. W nich znajdziecie odpowiedzi, nie tylko jak założyć biznes, ale także jak go prowadzić i rozwijać.

Karolina Bartosik,
Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych we Wrocławskim Parku Technologicznym


Jakie cechy i umiejętności uważa Pani za kluczowe dla kobiet aspirujących do roli liderów w biznesie?

Cudowne jest to, że wiele cech, które są kluczowe dla każdego lidera, panie mają jakoby „wbudowane”. Mówię tu o umiejętności realizacji wielu wątków jednocześnie, świetnej organizacji i uporządkowaniu. Gdy jak połączy się to z rzetelnością i odpowiedzialnością, które cechuje wiele z nas, to przepis na dobrego lidera jest gotowy. Mamy w sobie sporo empatii, co pozwala na to, aby atmosfera w pracy była dobra. A to, szczególnie w ostatnich czasach, kiedy młodzi pracownicy poszukują nie tylko realizacji zawodowych ambicji, ale także możliwości ich spełnienia w sprzyjającym i życzliwych warunkach, jest bezcenne. Nie bez kozery mówi się, że przychodzi się do firmy, a odchodzi od szefa, zwłaszcza wówczas, kiedy perspektywy pozyskania nowej pracy nie są trudne.

Karolina Bartosik,
Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych we Wrocławskim Parku Technologicznym

8 listopada 2023

Udostępnij

Oferta WPT

Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

/inkubatory-przedsiebiorczosci/