Historia powstania WPT na #25latWPT

Historia powstania WPT na #25latWPT

25-lecie powstania WPT to doskonała okazja do przypomnienia, jak wyglądały początki Wrocławskiego Parku Technologicznego. O przybliżenie ich poprosiliśmy prof. Jana Kocha, przewodniczącego pierwszej Rady Nadzorczej WPT. Poniższy tekst został opracowany na podstawie przygotowanych i udostępnionych nam przez profesora materiałów.

Choć oficjalnie WPT obchodzi 25-lecie swojego istnienia, to historia spółki sięgają nieco dalej do 1994 i 1995 roku, kiedy to przedstawiciele wrocławskiego biznesu i nauki zaczęli dyskusje o utworzeniu we Wrocławiu parku technologicznego. Inicjatorami tej dyskusji byli prof. Jan Koch i prof. Maciej Chorowski z Politechniki Wrocławskiej, Marek Winkowski reprezentujący Urząd Miasta Wrocławia i prof. Marek Kozłowski z Fundacji Rozwoju Politechniki Wrocławskiej.

Pierwszym ważnym krokiem do stworzenia WPT była Konferencja „Park Technologiczny we Wrocławiu”, która odbyła się w czerwcu 1996 roku, a jej organizatorami byli: Urząd Miasta Wrocławia, Dolnośląska Izba Gospodarcza i Fundacja Rozwoju Politechniki Wrocławskiej. W efekcie dyskusji, w tym samym roku powstała Grupa Inicjatywna ds. realizacji przedsięwzięcia – Park Technologiczny we Wrocławiu. W jej skład weszli przedstawiciele:

  • Politechniki Wrocławskiej,
  • Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego),
  • Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • Fundacji Rozwoju Politechniki Wrocławskiej,
  • Akademii Ekonomicznej (dziś Uniwersytetu Ekonomicznego).
  • Towarzystwa Inwestycyjnego Dolmel sp. z o. o.,
  • Dolnośląskiej Izby Gospodarczej,
  • Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
  • Wojewody Wrocławskiego (reprezentującego Skarb Państwa),
  • Gminy Wrocław.

Kolejne dwa lat były okresem opracowania studium wykonalności Parku Technologicznego we Wrocławiu, którego wykonawcą było Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej. Konsultowane było ono zarówno z ekspertami z Polski, jaki i z zagranicy m.in. Niemiec czy Francji. W 1998 roku powstała również koncepcja urbanistyczno-architektoniczna WPT, a za jej powstanie odpowiedzialny był zespół pod kierownictwem Wojciecha Jarząbka.

Dla powstania WPT kluczowy był jednak 1998 rok. Wtedy właśnie odbyła się druga konferencja poświęcona Parkowi pt. „Geneza i perspektywa WPT”. Konferencja i inne działania Grupy Inicjatywnej dały podwaliny do rozpoczęcia działalności Wrocławskiego Parku Technologicznego. Stworzono struktury spółki akcyjnej, które miały stać się ramą funkcjonowania parku. 10 lipca 1998 roku powołano do życia spółkę Wrocławski Park Technologiczny. Rozpoczęła się budowa bazy materiałowej i pozyskiwania środków na rozwój WPT.

Powstanie WPT było istotne nie tylko dla Wrocławia, ale i całego Dolnego Śląska. Jego utworzenie było częścią strategii rozwoju regionu, przyjętej przez władze samorządowe województwa dolnośląskiego. Intensywne działania doprowadziły do powstania pierwszego budynku Gamma, który został oddany do użytku sześć lat po stworzeniu spółki, w 2004 roku. Kolejny budynek Beta został ukończony już dwa lata później. Do WPT zaczęły wprowadzać się pierwsze firmy.

Prawdziwy rozkwit Parku wiąże się z projektem „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do Innopolis Wrocław”, realizowanym przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Dzięki niemu udało się stworzyć bogatą infrastrukturę laboratoryjno- biurową. W czasie realizacji projektu powstało pięć obiektów, które dziś, wraz z Gammą i Betą stanowią kompleks skupiający dynamiczne środowisko biznesowe WPT:

  • budynek Alfa – oddany do użytku w 2009 roku
  • budynek Delta – oddany do użytku w 2012 roku
  • budynek Omega – oddany do użytku w 2012 roku
  • budynek Lambda – oddany do użytku w 2013 roku
  • budynek Sigma – oddany do użytku w 2015 roku
  • budynek Hala Nowa Siódemka- oddany do użytku w 2015 roku

Od 25 lat WPT rozwija się po to, by wpierać lokalny biznes, a także promować przedsiębiorczość oraz innowacyjność.

1 sierpnia 2023

Udostępnij

Oferta WPT

Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

/inkubatory-przedsiebiorczosci/