Działamy by wspierać potencjał i talenty

Działamy by wspierać potencjał i talenty

Rozmowa z Małgorzatą Dynowską, Pełnomocnikiem Zarządu WPT ds. Integracji

Otrzymała pani nagrodę Prezydenta Wrocławia za swoje zaangażowanie we wspieranie osób z niepełnosprawnościami w środowisku akademickim. Na czym polega to wyróżnienie?

Otrzymałam taką nagrodę i traktuję ją jako podziękowanie nie tylko dla mnie, ale także dla całego zespołu Wrocławskiego Parku Technologicznego. Od wielu lat wspieramy przedsiębiorczość akademicką, studentów oraz pracowników naukowych i absolwentów. Nasze działania zaczęły się w Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, gdzie stworzyliśmy możliwości zakładania działalności gospodarczej dla studentów, absolwentów i pracowników naukowych. Obecnie kontynuujemy te działania pracując nad rozwojem Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Współpracowaliśmy np. z pracownikami Politechniki Wrocławskiej nad audytem architektonicznym, tak aby zapewnić w jego wnętrzach dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Jestem zadowolona, że nasze działania zostały zauważone na wrocławskiej scenie. Nagrody zostały wręczone na spotkaniu w Ratuszu, z osobami, które od lat wspierają studentów w kwestii ich dostępu do realizacji swoich marzeń i kształcenia w zawodach, które przyniosą im satysfakcję i możliwość zarobkowej pracy.

Jak obecnie wygląda dostępność edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnościami?

Zauważyliśmy, co potwierdzają różne badania, że wiele osób, ma trudności z przełamaniem barier w momencie przekroczenia progu uczelni. Te trudności często wynikają z aspektów psychologicznych, związanych z dostosowaniem się do nowych form nauczania, oraz często koniecznością pogodzenia pracy zarobkowej z nauką. Te wyzwania dotyczą nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale wszystkich studentów na pierwszym roku. Właśnie dlatego widzimy potrzebę edukacji i przełamywania tych barier w celu zapewnienia równych szans dla wszystkich.

Wrocławski Park Technologiczny prowadzi różnorodne warsztaty, zwłaszcza oparte na metodzie design thinking. Przez wiele lat oferowaliśmy je studentom, przygotowując ich do wyboru ścieżki zawodowej i zdobycia zawodu, a następnie zachęcaliśmy ich do rozważenia możliwości założenia własnej działalności gospodarczej.  W chwili obecnej z powodzeniem rozpoczęliśmy również prowadzenie warsztatów i szkoleń z uczniami oraz osobami z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest przygotowanie ich do kontynuacji nauki na poziomie szkoły wyższej oraz do zakładania własnej działalności gospodarczej czy znalezienia pracy na konkurencyjnym rynku.

To jednak nie wszystko.

Budujemy Wrocław bez barier dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zaimplementowaliśmy metodę design thinking w stowarzyszeniach i fundacjach, takich jak Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji czy Stowarzyszenie Ostoja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. W ramach tej metody przygotowujemy osoby z niepełnosprawnością do zakładania własnej działalności gospodarczej lub szkolimy je, tak aby były dobrze wykwalifikowanymi pracownikami pod względem formalnym i merytorycznym, co zwiększa ich szanse na zatrudnienie u pracodawców otwartych na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami

Ponadto organizujemy różnego rodzaju szkolenia, na których przedstawiamy pracodawcom korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Ostatnio z powodzeniem rozpoczęliśmy również prowadzenie warsztatów i szkoleń z uczniami Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Jaką rolę odgrywa we wspieraniu rozwoju zawodowego osób z niepełnosprawnościami WPT?

Wrocławski Park Technologiczny pełni rolę miejsca spotkań i wymiany informacji. W ramach naszych działań organizujemy spotkania z pełnomocnikami rektorów uczelni publicznych i niepublicznych we Wrocławiu, mające na celu przekazanie istotnych dla nich informacji. Ostatnio zorganizowaliśmy spotkanie ze specjalistami PFRON-u, którzy zaprezentowali  dostępne ulgi finansowe oraz wsparcie w zakresie wyposażania mieszkań dla studentów i absolwentów z niepełnoprawnościami. Jesteśmy zaangażowani w aktywne poszukiwanie sposobów dotarcia do studentów i absolwentów, aby przedstawić im możliwości, z których mogą skorzystać.

Czy WPT stawia sobie też za zadanie motywowanie studentów do podejmowania pracy?

Jak już wspominałam, pierwszy okres na uczelni wyższej może być szokiem i dużym stresem dla świeżo upieczonych studentów, którzy przekraczają jej mury. Statystyki pokazują, że na dziesięciu studentów dziewięciu potrzebuje wsparcia. Dlatego też chcemy wyjść im naprzeciw, zainteresować ich i zaprosić do różnorodnej współpracy. Współpracujemy również z Urzędem Miejskim przy projekcie, który ma na celu aktywizację zawodową osób z zakresu spektrum autyzmu. Wielu studentów, którzy ubiegają się i podejmują naukę na uczelniach wyższych, niekoniecznie posiada formalne orzeczenie, ale ich zachowanie wskazuje, że mogą być w spektrum autyzmu. Często są to niezwykle uzdolnione jednostki z pięknymi umysłami, które mogą stać się doskonałymi pracownikami zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym. Ten projekt ma na celu przygotowanie nie tylko kadry pracowników na uczelniach wyższych do spotkania z osobami z zakresu spektrum autyzmu, ale również  otwarcia polskiego rynku pracy na osoby ze spektrum autyzmu. Razem z pomysłodawcą tego projektu Działem Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości w Departamencie Finansów Publicznych Urzędu Miejskiego szkolimy przedsiębiorców po to, by pokazać im, że nie powinni oceniać osób na podstawie pierwszych wrażeń lub odmiennego zachowania, ale powinni się skupić na kwalifikacjach i umiejętnościach tych osób, które mają potencjał  być doskonałymi pracownikami.

Jakie działania są planowane na przyszłość?

Aktualnie dążymy do rozwoju naszych obecnych projektów na większą i bardziej wszechstronną skalę. Jako firma odpowiedzialna społecznie podejmujemy wiele działań edukacyjnych, jesteśmy otwarci i gotowi również na nowe inicjatywy. Naszym celem jest wspieranie środowiska studenckiego. Ponadto angażujemy się w wsparcie uczniów szkół średnich oraz organizacji specjalistycznych, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mamy ogromne pole do działania.

Dlaczego warto wspierać i zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami?

Jest to ważne z wielu powodów. Statystyki pokazują, że aż 98% osób z niepełnosprawnościami ma trudności ze znalezieniem pracy. Oznacza to, że istnieje duża grupa ludzi posiadających wykształcenie i umiejętności, którzy nie mają możliwości zatrudnienia z różnych powodów. Poprzez zatrudnienie tych osób, po pierwsze pomagamy im uniknąć ubóstwa oraz negatywnych skutków psychicznych, takich jak depresja, po drugie, wykorzystując ich potencjał, dając im możliwość prowadzenia satysfakcjonującego, owocnego życia, korzystamy z zysków jako przedsiębiorstwo, kraj i samorząd. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami przynosi korzyści ekonomiczne na różnych skalach.

Wartościowe wsparcie i zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami ma szerokie implikacje społeczne, gospodarcze i psychologiczne, które przyczyniają się do równości szans, integracji społecznej i ogólnego rozwoju społeczeństwa.

27 czerwca 2023

Udostępnij

Oferta WPT

Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

/inkubatory-przedsiebiorczosci/