Rozmowa z Łukaszem Dzięgielewskim, Kierownikiem Zespołu Laboratoriów Inżynieryjnych WPT

Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki WPT to wyspecjalizowana pracownia, która umożliwia prowadzenie badań testowych i diagnostycznych elementów lub podzespołów elektronicznych oraz produkcję płytek obwodu drukowanego (PCB). Można w nim realizować cały proces produkcyjny, od wykonania płytki obwodu drukowanego, do montażu na niej elementów. O jej działalności opowiada Łukasz Dzięgielewski, Kierownik Zespołu Laboratoriów Inżynieryjnych WPT.

Jak wygląda działalność Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki WPT?

Działalność Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki WPT polega na tym, że na jednej przestrzeni mamy zlokalizowane urządzenia, które umożliwiają wytwarzanie układów elektronicznych. Najważniejszym procesem realizowanym z ich użyciem jest montaż  elementów elektronicznych na płytkach PCB (printed circuit board). Nasze maszyny do produkcji  PCB wyposażone są w specjalne głowice, które umożliwiają precyzyjne i szybkie umieszczenie na płytce elektronicznej tysięcy drobnych elementów (od rozmiaru 0201) , takich jak kondensatory, rezystory, układy scalone itp. Działalność ta jest rozszerzana o różnego typu procesy uzupełniające. Dysponujemy stanowiskami do montażu ręcznego i automatycznego oraz stanowiskiem do diagnostyki, gdzie jesteśmy w stanie sprawdzić poprawność połączenia i wartości pomiarowe, zweryfikować czy komponent działa w oczekiwany sposób, ale też przeprowadzić testy inżynierskie związane z pomiarami EMC. Możemy też dokonywać testy związane z wyładowaniami wysokich impulsów na elektronikę. Główną funkcjonalnością naszego laboratorium jest więc produkcja elementu, układu elektronicznego oraz sprawdzenie go po zakończeniu produkcji.

Dla kogo przeznaczone jest laboratorium? W jakiej formule można z niego korzystać?

Z Laboratorium może korzystać każdy, kto potrzebuje naszych usług. Współpracujemy z klientami w oparciu o trzy formuły – wynajmujemy laboratoria firmom czy osobom, które potrafią wykorzystać jego zaplecze, ale też świadczymy usługi od A do Z na rzecz klientów, którzy zlecają nam wykonanie konkretnych produktów. Możemy też wykonać dla nich konkretne usługi będące elementem procesu np. zweryfikować wybrany, konkretny parametr. Klient może też wynająć naszą linię na godziny czy dłuższy czas do realizacji swojej produkcji. Najczęściej współpracują z nami podmioty związane z szeroko rozumianą branżą automotive, robotyką, inżynierią. Są to szczególnie te firmy, które potrzebują precyzyjnej, często jednostkowej produkcji.  Powstają u nas prototypy, specjalistycznie komponenty lub potrzebne ad hoc różne elementy elektroniczne. Współpracują z nami również działy R&D, które ulepszają procesy w swoich firmach.

Warto dodać, że nasze maszyny są w stanie poukładać 15 tysięcy komponentów na godzinę – pokazuje to, że nasza pracowania daje wiele różnorodnych możliwości pracy z dużym wolumenem produkcyjnym. W przeszłości z laboratorium korzystały na wyłączność firmy prowadzące tu swoją produkcję.

W laboratorium mamy też możliwość przeprowadzenia up-saclingu. Jest to sytuacja, w której zwraca się do nas klient z własnym produktem, pomysłem, koncepcją chcący produkować elektronikę. My sprawdzamy i pokazujemy mu jak może i powinien wyglądać ten proces.  Dzięki naszej współpracy może on w skali mikro przetestować swoją przyszłą produkcję – jej wymogi, bolączki, pola do optymalizacji.

Co wyróżnia laboratorium na tle innych pracowni tego typu?

Nasze Laboratorium wyróżnia wysoka dostępność i otwartość na współpracę. Plusem jest również obecność w WPT firm z branży elektronicznej, które nie tylko mogą uzupełnić zakres usług naszej pracowni, ale też być potencjalnym partnerem biznesowym dla innych współpracujących z nami przedsiębiorstw. Wyróżnia nas też zoptymalizowana przestrzeń produkcyjna, licząca ponad 200 mkw. Jest ona w pełni adaptowalna – możemy wydzielić w niej strefy, które zapewnią sprawność czy czystość procesu. Częścią laboratorium jest też clean room, z którego można korzystać szczególnie w przypadku montażu elementów związanych np. z optyką czy detektorami, które mają wyższe wymogi czystości produkcji. Clean room to pomieszczenie w pełni odizolowane, dające możliwość montażu elektroniki w niezwykle czystych warunkach, co jest bardzo ważne szczególnie w branżach o wysokich wymaganiach takich jak aerospace czy medycyna. W naszym laboratorium powstawały seryjne produkcje Led-ów jak również prace B+R nad detektorami montowanymi na bramkach bezpieczeństwa.

 – Jakie jeszcze procesy można realizować w laboratorium?

W laboratorium można realizować m.in. proces montażu przewlekanego THT, oparty o lutowanie danych komponentów na płytkach PCB, proces montażu automatycznego i powierzchniowego SMT i SMD na automatach montażowych pick and place, jak również rozkładanie pasty lutowniczej na sitodrukarkach oraz proces lutowania obwodów w piecu rozpływowym. Można u nas również prowadzić procesy diagnostyczne sprawdzające np. kształt i charakterystyki prądowe czy napięciowe.. Realizujemy też procesy zawiązane z tzw. re-workiem. czyli naprawy związane z wyszukiwaniem różnego typu zaburzeń w obwodzie.

Ciekawymi i ważnymi urządzeniami, które znajdują się w Laboratorium są generatory impulsów, które umożliwią sprawdzenie, czy dany układ, urządzenie jest odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i zaburzenia sieci. Za pomocą obecnej w laboratoriom infrastruktury można wykonać test takiej jak   np , Sugre, Burst lub  test na Zapad czy skuteczność izolacji .

Co jeszcze warto wiedzieć o laboratorium?

Do tej pory realizowaliśmy w Laboratorium różnorodne projekty, dla firm z różnych branż. Trzeba pamiętać, że elektronika jest dziś obecna niemal w każdym sektorze rynku, co sprawia, że zaplecze Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki, które jest jedną z 14 pracowni WPT, może być wykorzystywane przez przedsiębiorców działających w niezwykle różnorodnych branżach. Warto dodać, że w zespole laboratorium mamy wykwalifikowanych specjalistów z zakresu elektroniki, którzy wspierają naszych klientów w prowadzeniu ich procesów, czy rozwiązywaniu problemów, jakie napotkali na swojej drodze. Zapewniamy fachową pomoc, doradztwo, wsparcie merytoryczne oraz dostęp do kontaktów i know-how współpracujących z nami wysoko wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Podchodzimy do współpracy kompleksowo. Mamy krótkie czasy realizacji zleceń i jesteśmy otwarci na negocjancie cenowe.

W jakim modelu można korzystać z pracowni?

Z klientami pracujemy we wspominanych już trzech różnych formułach – realizujemy konkretną usługę od A do Z na podstawie specyfikacji klienta. Inną opcją jest wynajęcie Laboratorium – całego pod kątem produkcji lub jednego jego elementu np. clean roomu do testów i badań. Możemy również na określony czas lub na wyłączność wynająć nasz sprzęt klientowi – może on z niego korzystać w WPT lub w przypadku mobilnych urządzeń w swojej siedzibie. Warto dodać, że w Laboratorium będziemy organizować praktyki dla uczelni wyższych i średnich o profilu elektronicznym. Jesteśmy też otwarci na prowadzenie różnego typu projektów przez studentów – udostępniamy im nasze zaplecze na preferencyjnych warunkach.

Poznaj lepiej laboratorium >