Rozmowa z Katarzyną Piwowarczyk, Kierownik Zespołu Laboratoriów Chemicznych i Bioinżynieryjnych WPT.

Laboratorium i prototypownia chemii i biotechnologii WPT to kompleks specjalistycznych pracowni dedykowanych wszystkim tym, którzy potrzebują zaplecza do rozwoju swoich innowacji. Można w nim skorzystać z kompleksowego wsparcia ekspertów, pracowni wyposażonych w światowej klasy sprzęt oraz specjalistycznego zaplecza technicznego. O szczegółach jego działalności opowiada Katarzyna Piwowarczyk, Kierownik Zespołu Laboratoriów Chemicznych i Bioinżynieryjnych WPT.

– Sprecyzujmy – laboratorium i prototypownia chemii i biotechnologii WPT to nie jedna pracownia, ale cały ich kompleks.

Katarzyna Piwowarczyk: Dokładnie, pod nazwą Laboratorium i prototypownia chemii i biotechnologii WPT rozumiemy kompleks wielu pracowni laboratoryjnych, które są zlokalizowane na czterech różnych piętrach, w dwóch budynkach. Możemy w nim udostępnić na wyłączność, tak jedną, jak i kilka pracowni, ale też zaproponować współdzielenie przestrzeni z innymi podmiotami. Do dyspozycji naszych klientów są pomieszczenia pomocnicze, w których znajdują się m.in. autoklawy, dejonizatory, wytwornice płatków lodu, lodówki, zamrażarki. Wszystko, co niezbędne w codziennej pracy laboratoryjnej, nasi Klienci mogą znaleźć na terenie Laboratorium i prototypowni chemii i biotechnologii.

– Jakie firmy mogą korzystać z laboratorium?

Z naszych pracowni mogą korzystać wszyscy ci, którzy realizują w swoich pracach badawczo-rozwojowych procesy, które mogą być realizowane z wykorzystaniem naszej infrastruktury. Zarówno przesiębiorcy, jak i zespoły naukowe. Ważne są też tu kryteria techniczne takie jak np. odpowiednie warunki wentylacyjne, odporność ogniowa. Niektórzy klienci potrzebują określonych przestrzeni, inni zdefiniowanej czystości pomieszczeń, konkretnego standardu wykonania. Dla wielu współpracujących z nami firm kluczowa jest infrastruktura sprzętowa, czyli możliwość korzystania z urządzeń  będących w naszym posiadaniu, bez inwestowania w ich zakup. To szczególnie ważne na początkowym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, gdy nie ma ono jeszcze kapitału na inwestycje w zaplecze sprzętowe. Naszą ofertę wyróżnia wielopłaszczyznowość wsparcia. Współpracująca z nami firma, nie musi inwestować w budowę własnych przestrzeni laboratoryjnych, która jest droga, rozciągnięta w czasie, wymaga specjalistycznej i fachowej wiedzy, dokumentacji, odpowiedniego doboru projektantów, ekspertów i podwykonawców. To bardzo długi, kosztowny, wymagający proces. U nas przedsiębiorca nie musi się o to martwić – oferujemy gotowe rozwiązanie, dostępne nawet w ramach pomocy de minimis, na preferencyjnych warunkach finansowych.

– Czy współpraca z WPT to tylko wynajem powierzchni laboratoryjnej?

Oczywiście, że nie! W Laboratorium chemii i biotechnologii prowadzone są szkolenia np. z chromatografii gazowej i z wysokosprawnej chromatografii cieczowej HPLC. Udział w nich biorą zarówno studenci, jak i przedsiębiorcy oraz ich pracownicy. Często jest też tak, że nawet nasi obecni klienci zapisują się na organizowane przez nas szkolenia po to, by podnieść swoje kwalifikacje w obsłudze sprzętu i potem móc wykorzystywać go realizowanych przez siebie pracach B+R. Cały czas poszerzamy naszą ofertę laboratoryjną i oferujemy eksperckie wsparcie ze strony naszego zespołu. Na początku roku oddaliśmy do dyspozycji przedsiębiorców ponad 650 mkw. powierzchni, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych. Warto dodać, że zespół WPT jest zawsze gotowy by pomagać naszym klientom. Robimy to kompleksowo, a wyróżnia nas możliwość aranżacji pomieszczeń laboratoryjnych, tak by były one dostosowane do indywidulanych potrzeb naszych Rezydentów.

– Jakie projekty były i są prowadzone w Laboratorium?

W Laboratorium prowadzone są zarówno projekty naszych klientów oraz projekty własne WPT. Do tych realizowanych przez Wrocławski Park Technologiczny należą np. projekt INNOPOLIS oraz projekt INNOPOLISnext polegający na rozwoju naszej infrastruktury badawczej. Jako członek konsorcjum braliśmy udział również w projekcie badawczo-rozwojowym pod nazwą „Demonstrator”, gdzie odpowiadaliśmy za konkretne prace R&D. Trzeba zaznaczyć, że na terenie Laboratoriów WPT każda firma realizuje własne projekty, tak te z wykorzystaniem kapitału prywatnego, jak i unijnego. Są z nami firmy takie jak np. Captor Therapeutics SA, Pure Biologics SA, Apeiron Synthesis SA, QNA Technology SA czy Healthcann SA. W naszych pracowniach powstają innowacyjne produkty, które mogą zmieniać świat.

– Czego klient może oczekiwać od współpracy z WPT?

Na pewno stałego zaangażowania całego naszego zespołu w to, by prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez naszych klientów z wykorzystaniem infrastruktury WPT mogły być realizowane bez zakłóceń. Każda potrzeba, uwaga klienta, informacja zwrotna jest dla nas bardzo cenna. Dzięki nim stale tworzymy nowe formy wsparcia, które są szyte na miarę potrzeb współpracujących z nami innowatorów.

Poznaj lepiej laboratorium >