Rozmowa z Katarzyną Piwowarczyk, Kierownik Zespołu Laboratoriów Chemicznych i Bioinżynieryjnych WPT.

Jedną z najnowszych powierzchni laboratoryjnych Wrocławskiego Parku Technologicznego jest Laboratorium technologii i rozwoju leku, dedykowane projektom badawczo-rozwojowym, których celem jest opracowanie i badanie nowatorskich produktów leczniczych.

Katarzyna Piwowarczyk: Tak dokładnie. Jest to nasze „najmłodsze” laboratorium, które powstało w ramach realizacji projektu INNOPOLISnext. Tak jak w przypadku naszych pozostałych laboratoriów, np. Laboratorium chemii i biotechnologii, nie jest to jedno pomieszczenie, ale cały kompleks około 900 mkw., w którym znajduje się zarówno obszar dedykowany biotechnologii, jak i chemii. Te dwa aspekty zawsze przenikają się w opracowywaniu leków, dlatego jest to wyraźnie widoczne w organizacji Laboratorium. Posiada strefę biotechnologiczną, w której działają pracownie komórkowe, genetyczne, biotechnologiczne. Bardzo ważną częścią kompleksu jest strefa chemiczna, wyposażona w 16 najwyższej klasy dygestoriów, w której można prowadzić naprawdę bardzo szeroko zakrojone badania oraz magazyn chemiczny. Dodatkowo w kompleksie Laboratorium znajdują się pomieszczenia pomocnicze, techniczne oraz zaplecze biurowo -socjalne.

 Kto i na jakich zasadach może korzystać z tego kompleksu?

Wyposażenie Laboratorium jest na tyle kompleksowe, że może z niego korzystać de facto każda firma prowadząca badania, w których będzie przydatna nasza infrastruktura. Choć jest to obszerny kompleks specjalistycznych pracowni, to nie wymagamy korzystania z nich wszystkich. Przykładowo, jeśli ktoś potrzebuje skorzystać tylko z pracowni genetycznej, to możemy stworzyć dla niego taką możliwość. Duża ilość przestrzeni wyposażonej w światowej klasy sprzęt sprawia, że jest to możliwe.

Jakie sprzęty, poza dygestoriami, wyróżnia Laboratorium Technologii Rozwoju Leku?

Do dyspozycji przedsiębiorców i naukowców oddajemy wyspecjalizowane sprzęty takie jak system do obrazowania białek, zestaw urządzeń do krystalizacji, wysokowydajna wirówka podłogowa, zamrażarki niskotemperaturowe inkubatory – nie tylko te pojedyncze, ale też tandemowe, np. potrójny inkubator z wytrząsaniem. Do tego należy wspomnieć o całej infrastrukturze związanej z dedykowanymi instalacjami pozwalającymi na prawidłowe funkcjonowanie laboratorium. Udostępniamy również obszary poza pracowniami laboratoryjnymi – jeżeli pracownik naukowy potrzebuje miejsca, w którym może skorzystać z przestrzeni biurowej, to udaje się do specjalnie wydzielonej strefy przeznaczonej do cichych, stricte koncepcyjnych prac.

Jakie procesy mogą być realizowane w laboratorium?

Mogą to być wszelkie działania związane z badaniem leków, substancji czynnych do leków, z badaniem białek o znaczeniu potencjalnie terapeutycznym Dużo zależy od specyfiki projektu – my naszą infrastrukturę przygotowaliśmy tak, by była dostępna dla szerokiego spektrum klientów z różnymi pomysłami na badania B+R i ich komercjalizację. Stale czekamy na nowe innowacje, które będą rozwijać się w naszym kompleksie!

Poznaj lepiej laboratorium >