Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka rozmów z wrocławianami i wrocławiankami, którzy aktywnie działają na rzecz projektowania przyszłości bez barier! Gościem podcastu „Przedsiębiorczość bez barier” jest Łukasz Siemież, Prezes Fundacji Sensor.

Podcasty „Przedsiębiorczość bez barier” są realizowane przez WPT w ramach działalności pierwszego w Polsce Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Jest to miejsce, które nie tylko pomaga przedsiębiorcom na początku działalności ich firm, ale też wspiera aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Każdy z odcinków cyklu przedstawia historię innej osoby działającej na rzecz budowania świata bez barier. Są wśród nich wrocławscy działacze społeczni i przedsiębiorcy, którym niezwykle bliskie są tematy wspierania aktywności osób z niepełnosprawnościami.

 

O Fundacji, egzoszkielecie i przedsiębiorczości – rozmowa z Łukaszem Siemieżem

W kolejnym podcaście z cyklu „Przedsiębiorczość bez barier” poznajemy bliżej Łukasza Siemieża, Prezesa Fundacji Sensor, społecznika i aktywistę miejskiego. W trakcie rozmowy opowiada on m.in. o tym, czym zajmuje się prowadzona przez niego Fundacja.

„Fundacja Sensor jest inkubatorem aktywności międzysektorowej. Zajmujemy się głównie wspieraniem osób z niepełnosprawnościami i różnych innych środowisk w odnalezieniu sensu życia. Pomagamy im wejść na właściwe tory, tak by mogły stać się bardziej samodzielnymi osobami. To, czym dzisiaj się zajmujemy, to przede wszystkim rehabilitacja, audyty dostępności i warsztaty oraz szkolenia dedykowane środowisku na zewnątrz Fundacji, stąd współpraca międzysektorowa. Działamy w środowisku organizacji pozarządowych i jesteśmy mostem dla korporacji, dla biznesu – wdrażamy nowe rozwiązania. Pokazujemy, że niepełnosprawność to też normalność.”

Łukasz Siemież, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”

Fundacja prowadzi aktualnie zbiórkę na zakup pierwszego na Dolnym Śląsku egzoszkieletu.

„Egzoszkielet to nic innego jak najnowocześniejsze urządzenie do reedukacji chodu. Zakochałem się w nim w 2014 roku, kiedy to pierwszy raz miałem możliwość się w niego wpiąć, przespacerować się po ośrodku, spojrzeć na twarze swoich znajomych, uścisnąć rękę na stojąco. W momencie, gdy usiadłem na wózek, zauważyłem, że mam ziemię na wyciągnięcie ręki, że z tej pozycji siedzącej na wózku świat zdecydowanie wygląda inaczej. Stojąc w egzoszkielecie mam szansę powrotu do spojrzenia na świat z tej innej perspektywy. To urządzenie służy do rehabilitacji. Ma mnóstwo czujników więc jego koszt mieści się w granicach 150 tys. euro. To koszt zaporowy. Godzinna sesja w takim egzoszkielecie wynosi między 150 a 200-250 złotych, w zależności od możliwości i od placówki. Warto tutaj wspomnieć, że w Polsce jest tylko 8 egzoszkieletów, 4 są w Gliwicach, na Dolnym Śląsku nie ma żadnego, stąd nasza duża akcja.”

Łukasz Siemież, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”

 

Rozmowa dotyczyła również tego, jak rozwijać przedsiębiorczość bez barier i wspierać aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami.

„Mamy aktualnie fantastyczny czas społecznej odpowiedzialności biznesu – trzeba tylko wyjść do korporacji, zaprosić je do tego, aby zauważyły, że środowisko osób z niepełnosprawnością również posiada kompetencje, których one potrzebują.”

Łukasz Siemież, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”


Posłuchaj i znajdź inspirację!

Podcasty „Przedsiębiorczość bez barier” będą cyklicznie ukazywać się w kanałach Wrocławskiego Parku Technologicznego. Dużą dawkę inspiracji otrzymaliśmy już dzięki rozmowom z Judytą Pożerniuk czy Agatą Roczniak. Więcej informacji na www.biznesbezbarier.pl

Pozostałe odcinki: