Posłuchajcie drugiego odcinka naszego nowego cyklu podcastów „Od studenckiego notesu do dużego biznesu”, w ramach którego poznamy historie sukcesów wrocławskich przedsiębiorców, którzy nie bali się wziąć spraw w swoje ręce i ze studenckich pomysłów stworzyli prężnie działające na rynku firmy.  Naszym gościem jest dr  inż. Paweł Mituła, założyciel firm Healthcann i Sovigo. Posłuchajcie!

Czym zajmuje się SOVIGO?

Sovigo jest spółką biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania oraz rozwoju nowoczesnych i celowanych systemów dostarczania leków do miejsca choroby. W chwili obecnej skupia się na zastosowaniu nanonośników w leczeniu chorób układu pokarmowego, gdzie za cel obrała nieswoiste zapalenie jelit. Głównym projektem Sovigo jest opracowanie nowoczesnego systemu kontrolowanego dostarczania leków stosowanych w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Celem Spółki jest wytworzenie podawanego doustnie innowacyjnego nanonośnika substancji leczniczych na bazie lipidów, którego właściwości pozwalają na bezpieczne stosowanie w organizmach żywych. Z założenia nanonośniki Sovigo charakteryzować ma nie tylko „zaprogramowane” uwalnianie leku w czasie, ale także preferencyjne dostarczenie leku do miejsca zmienionego chorobowo z jednoczesnym zabezpieczeniem pacjenta przed przedostaniem się leku do zdrowych tkanek. Dzięki temu toksyczność leków, a przez to skutki uboczne, zostaną w znaczącym stopniu ograniczone, prowadząc do lepszej tolerancji leku przez pacjentów

O Healthcann

Healthcann to firma skupiająca się na możliwościach zwiększenia potencjału terapeutycznego związków naturalnych, głównie kannabinoidów. Te ostatnie stanowią związki lipofilowe, które charakteryzują się niską rozpuszczalnością i słabą biodostępnością. W Healthcann postanowiliśmy opracować innowacyjne, nanotechnologiczne metody dostarczania różnych kannabinodiów i substancji izolowanych z konopii, które zwiększają ich efektywność działania biologicznego. Podstawowym celem jest tworzenie najwyższej jakości produktów o udowodnionej naukowo skuteczności, maksymalnym wchłanianiu i biodostępności składników czynnych.

Cykl podcastów

W ramach podcastów, przygotowanych przez WPT we współpracy z Akademickim Radiem Luz, co tydzień będziemy poznawać biznesową historię jednej firmy. Gośćmi podcastów będą absolwenci wrocławskich uczelni wyższych, którzy w we współpracy z WPT, np. korzystając z oferty Inkubatorów Przedsiębiorczości WPT, pomysły ze swoich studenckich notesów przekształcili w startupy, firmy, które odnoszą międzynarodowe sukcesy, czy też są notowane na giełdzie. Dowiemy się, jak zaprojektowali oni swój sukces, posłuchamy o tym, jak wyglądała ich biznesowa i akademicka kariera. Wśród firm, których historie poznamy są: Amplicon Pure Biologics, Motion Systems, Sovigo, Herbzy, Majestic Boards i Roboklocki. Zostały one założone przez absolwentów największych wrocławskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Uczelnie włączyły się w inicjatywę WPT – Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski i Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu objęły cykl podcastów swoim patronatem honorowym. Uznanie dla projektu wyraził również Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który objął cykl podcastów patronatem honorowym.

Podcasty „Od studenckiego notesu do dużego biznesu” pokażą nam, jak znaleźć sposób na dobry start w biznes! W każdy poniedziałek będzie można posłuchać nowego odcinka cyklu na antenie Radia Luz. We wtorek będzie on dostępny na Spotify i YouTube WPT. Więcej informacji można znaleźć na www.technologpark.pl

Wszytskie odcinki serii „Od studenckiego notesu do dużego biznesu”