Ekstrakt to określenie wywodzące się od łacińskiego słowa „extractum”, które można dosłownie przetłumaczyć jako „coś co zostało wyciągnięte”. Powszechnie nazywane są one również wyciągami.  Dziś szczególną rolę odgrywają ekstrakty roślinne, które stosowane są w kosmetykach i suplementach diety.

Z chemicznego punktu widzenia ekstrakty to roztwory związków chemicznych, które powstają dzięki ich wyodrębnieniu w procesie ekstrakcji. Wykorzystuje się do tego zarówno całe rośliny, jak i ich poszczególne części np. liście czy łodygi. Spotykamy je jako gotowe produkty np. wyciąg z aloesu, z którego możemy przygotować sok wzmacniający odporność i przyspieszający gojenie ran, ale też jako składnik innych, bardziej złożonych produktów np. kremów czy suplementów diety. W przypadku tych ostatnich powszechnie znane są chociażby preparaty z guaraną, korzeniem Ashwagandy czy acerolą. Na półkach drogerii i aptek można z kolei znaleźć wiele produktów z wyciągiem z dzikiej róży, skrzypu polnego, zielonej herbaty, kasztanowca, alg morskich, kawy czy różnorodnych owoców. To oczywiście tylko niektóre z wielu przykładów. Wszystkie je łączy jednak to, że jednym z ich składników jest ekstrakt roślinny.

Ekstrakty roślinne z WPT

Ekstrakcja roślin lub ich elementów to proces złożony, który aby został poprawnie wykonany, wymaga odpowiedniej wiedzy i zaplecza badawczo-rozwojowego. Polega on na wyodrębnieniu konkretnego składnika chemicznego z rozdrobnionego surowca roślinnego. Używane są do tego różnego typu rozpuszczalniki np. woda, etanol, odpowiednio dobrane oleje lub inne, bardziej specyficzne dla danego surowca preparaty.

– Istnieją różne metody przeprowadzenia procesu ekstrakcji. Jednym z nich jest ekstrakcja nadkrytyczna z wykorzystaniem CO2. To jeden z najbardziej efektywnych sposobów pozyskiwania wysokiej jakości naturalnych ekstraktów, szczególnie pochodzenia roślinnego. Jej zastosowanie pozwala na zachowanie pełnego składu i właściwości chemicznych ekstrahowanego materiału roślinnego. Jest ona również najbardziej wydajną i bezpieczną metodą uzyskania ekstraktu bez konieczności użycia rozpuszczalników szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Można ją przeprowadzać w Zakładzie Doświadczalnym WPT – posiadamy aparaturę umożliwiającą pracę pod ciśnieniem do 900 bar oraz w temperaturze do 80 °C  – opowiada Michał Buda, Kierownik Zakładu Doświadczalnego WPT.

Przy zastosowaniu odpowiednich metod produkcji możliwe jest wytworzenie ekstraktów mających różne konsystencje – płynną (np. wyciągi płynne i nalewki), półpłynną (np. olejożywice) i stałą (np. suche wyciągi roślinne, proszki otrzymywane przez suszenie rozpyłowe).

Gdzie można wyprodukować ekstrakt roślinny?

Miejscem, w którym każdy producent kosmetyków, leków czy suplementów diety może wyprodukować ekstrakty roślinne będące częścią jego produktu, jest Zakład Doświadczalny Wrocławskiego Parku Technologicznego. To unikatowa w skali kraju, zaawansowana technologicznie instalacja produkcyjna, która dostosowana jest do potrzeb branży lifescience, szczególnie sektora żywności, suplementów diety i preparatów bioaktywnych. Jednym z największych atutów Zakładu Doświadczalnego są różnorodność dostępnych w nim urządzeń i możliwość elastycznego ich konfigurowania ze sobą. Wśród modułów, tworzących instalację Zakładu znajduje moduł ekstrakcji wykorzystującej medium w stanie nadkrytycznym.

Do korzystania z Zakładu Doświadczalnego zapraszamy przedsiębiorców działających w różnej skali, będących na różnym etapie rozwoju swojego produktu. Nie tylko umożliwiamy wynajem naszej aparatury, ale też świadczymy usługi doradcze w obszarze np. opracowywania technologii produkcji –  podsumowuje Michał Buda.

Warto dodać, że Wrocławski Park Technologiczny wspiera też przedsiębiorców w korzystaniu z Zakładu Doświadczalnego – poprzez pomoc de minimis umożliwia korzystanie z jego infrastruktury na preferencyjnych warunkach. Koszty jego użytkowania mogą zostać zmniejszone o 80%.