Mikroalgi to mikroskopijne glony, które mają niezwykle szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, a nawet energetycznej! Ich hodowla możliwa jest w WPT dzięki fotobioreaktorom.

Algi to inaczej glony, czyli samożywne mikroorganizmy wodne, które naturalnie występują w akwenach słodko i słonowodnych, gdzie służą m.in. jako pokarm, ale też wzbogacają zbiorniki w tlen. Mają one niezwykłe właściwości, które pozwalają na wykorzystanie ich w różnych gałęziach przemysłu, choć najczęściej stosuje się je dziś w branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej.

Kosmetyki wytwarzane na bazie alg są bogate w substancje odżywcze i przyczyniają się np. do szybkiej regeneracji skóry czy leczenia blizn. Są bogatym źródłem białka, aminokwasów i witamin, co sprawia, że często stosuje się je w produkcji żywności i suplementów. Związki z nich pozyskiwane mają też właściwości lecznicze.

W biotechnologii algi wykorzystuje się jako źródło energii przykładowo przy produkcji biopaliwa do silników wysokoprężnych, czyli biodiesela. Jest to możliwe dzięki naturalnej zdolności alg do akumulacji dużych ilości związków lipidowych. Mikroalgi można również stosować bezpośrednio w fotosyntetycznej sekwestracji dwutlenku węgla, czyli procesie zapobiegania emisji dużych ilości CO2 do atmosfery z punktowych źródeł zanieczyszczeń. Glony mają niezwykle wysoką wydajność wiązania dwutlenku węgla, nawet 10–50 razy większą niż rośliny, dzięki czemu mogą usuwać dwutlenek węgla pochodzący z różnych źródeł np. przemysłowych gazów spalinowych. Warto dodać, że z mikroalg można pozyskiwać także inne cenne związki jak np. barwniki, karotenoidy, przeciwutleniacze oraz inne biologicznie aktywne cząsteczki.

Jak hodujemy algi?

Mikroalgi mają jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę – można je hodować na masową skalę w ściśle kontrolowanych warunkach. Umożliwiają to fotobioreaktory, czyli urządzenia zapewniające optymalne warunki do wzrostu organizmom, których głównym źródłem energii jest promieniowanie słoneczne. Są nimi nie tylko algi, ale też mchy, cyjanobakterie i bakterie purpurowe. Dzięki fotosyntezie przekształcają one światło słoneczne, wodę i dwutlenek węgla w tlen oraz materię organiczną, taką jak cukier. W sztucznym środowisku fotobioreaktora proces ten jest dokładnie kontrolowany. W WPT, w ramach infrastruktury naszego Laboratorium i prototypowni inżynierii materiałowej i biomedycznej prowadziliśmy już projekty badawczo-rozwojowe, w ramach których hodowane były mikroalgi, a nasze pracownie oferują możliwość instalacji fotobioreaktorów.

Czytaj więcej o naszych laboratoriach >