Niezwykle odporna elektronika do maszyn przemysłowych, elementy elektroniczne wykorzystywane w satelitach, dronach podwodnych czy też komponenty urządzeń medycznych – co je łączy? Mogą powstawać w Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Elektronika jest dziś obecna niemal w każdym sektorze rynku. Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń, które są w nią wyposażone – mowa tu nie tylko o komputerach czy telefonach, ale też pralkach czy lodówkach. Wykorzystywana jest też w medycynie i branżach opierających się o nowe technologie. Wszystko to sprawia, że zaplecze Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki, które jest jedną z 12 pracowni WPT, może być wykorzystywane przez przedsiębiorców działających w niezwykle różnorodnych branżach.

Jedno laboratorium, wiele możliwości

Laboratorium wyposażone jest w urządzenia umożliwiające ręczny lub automatyczny montaż elementów elektronicznych na płytkach obwodu drukowanego w technologiach montażu przewlekanego (THT) lub powierzchniowego (SMT). Dostępne jest ono na wynajem wraz ze swoim wyposażeniem dla firm zajmujących się produkcją elektroniki.

Nasze laboratorium wyróżnia skala jego działalności. Nie tylko jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces produkcyjny od A do Z, czyli od samego wykonania płytki obwodu drukowanego, do montażu na niej elementów, ale też możemy go realizować na różną skalę. Linia produkcyjna znajdująca się w laboratorium ma charakter przemysłowy, co pozwala na masową produkcję elementów elektronicznych, jednak jesteśmy również otwarci na realizowanie mniejszych zleceń np. wytwarzania prototypów produktów, czy ich testowych partii – opowiada Marcin Niewiński Kierownik Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki WPT.

Wrocławski Park Technologiczny wspiera też studentów, którzy na potrzeby realizacji swoich projektów potrzebują wytworzyć małe ilości elementów elektronicznych. Udostępnia im Laboratorium, tak by mogli przygotować niezbędne im elementy elektroniczne, a także dokonywać ich diagnostyki.

Kilkanaście specjalistycznych maszyn zapewnia firmom korzystającym z Laboratorium wysokiej jakości zaplecze produkcyjne. W jego skład wchodzi również tzw. clean room, który daje możliwość montażu elektroniki w niezwykle czystych warunkach, co jest bardzo ważne szczególnie w branżach o wysokich wymaganiach takich jak areonautyka czy medycyna.

Z Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki korzystamy w WPT m.in. ze względu na dobrze wyposażoną linię produkcyjną, która się w nim znajduje. Korzystamy z różnych jej elementów i jesteśmy zadowoleni z tego, jakie możliwości wytwarzania i rozwoju naszych produktów ona oferuje, szczególnie w zakresie opracowywania prototypów. Na co dzień działamy w WPT, więc prowadzenie prac w laboratorium, które się w tu mieści, jest dla nas świetnym rozwiązaniem – komentuje Bartosz Bęben z firmy Reveal Polska sp. z o.o.

Techniczne i biznesowe wsparcie na wielu poziomach

Przy korzystaniu z Laboratorium przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie specjalistów z WPT. Planowane jest również uruchomienie usługi wytwarzania elektroniki – Wrocławski Park Technologiczny na podstawie projektu i pliku wykonawczego będzie na zamówienie klientów wytwarzał elektronikę, bez konieczności wynajmowania i samodzielnego korzystania przez nich z Laboratorium.

Korzyści z pracy w Laboratorium jest jednak znacznie więcej. Wrocławski Park Technologiczny za jeden ze swoich głównych celów stawia sobie tworzenie warunków, w których mogą rozwijać się innowacje. Dzięki wsparciu w formie pomocy de minimis z Laboratorium Elektroniki, Mechatroniki i Spintroniki, jak i pozostałych pracowni WPT można korzystać na preferencyjnych warunkach- koszty ich użytkowania mogą zostać zmniejszone nawet o 80%. Dodatkowo firmy rozwijające w WPT swoje projekty badawczo-rozwojowe mogą w ramach mechanizmu Bon na Dotację uzyskać pomoc w pozyskaniu środków unijnych na rozwój ich działalności. WPT refunduje nawet 100% kosztów przygotowania aplikacji o dotację.  

– Warto też zaznaczyć, że w WPT można realizować znacznie więcej projektów niż tylko montaż elektroniki. Przykładowo zaplecze Laboratorium i prototypowni mechanicznej pozwala na opracowywanie i montowanie obudów odpowiednich dla elektronicznych komponentów. Jesteśmy też miejscem, w którym działa dziś ponad 200 firm, przez co łatwo jest nawiązywać nowe kontakty i wymieniać się know-how płynącym z biznesowych i produkcyjnych doświadczeń – podsumowuje Niewiński.

Więcej informacji o laboratorium >