Za nami wrocławska edycja Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory. W jego trakcie młodzi naukowcy walczyli o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory – zakwalifikowało się do niego aż 7 projektów! Festiwal odbył się w bezpiecznej, wirtualnej formule, a na jego uczestników czekały również wykłady i pokazy naukowe. Wrocławski Park Technologiczny oraz Fundacja ProMathematica były po raz kolejny gospodarzem wydarzenia. To już kolejny rok, w którym włączyliśmy się w projekt E(x)pory po to, by wspierać młodych ludzi w odkrywaniu przez nich ciekawości świata i pasji do nauki! 

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Składa się on z trzech etapów: zgłoszenia projektu polegającego na wysłaniu formularza, udziału w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału podczas największego święta nauki i innowacji – Gdynia E(x)plory Week25-27 listopada 2020.

Do regionalnego etapu Konkursu Naukowego we Wrocławiu zakwalifikowało się 20 projektów. W tegorocznych rozgrywkach Konkursu do kolejnego etapu przeszło 7 drużyn:

  • SZYMON PERLICKI – „Szyfrowanie wiadomości z użyciem własności hipersfery”
  • DANIEL CZECH, MATEUSZ NIEDOBECKI – „ISP – Inteligentny System Przewietrzania”
  • ADAM BAJOREK – „Water Recovery System”
  • FILIP BUŁAWA, PIOTR DOMANOWSKI, MARCIN HNAT – „CPS M [Custom Printed Submarine Modular]”
  • DANIEL GOC, PIOTR PANEK, TYMOTEUSZ TYPROWICZ, JAKUB PODOLAK – „Spektrofotometryczne badanie równowagi pH w roztworach wodnych z zastosowaniem metod numerycznych”
  • KACPER PAJĄK – „Hydrotermalna synteza nanocząstek siarczku miedzi(II), badanie ich właściwości fizyko-chemicznych i cytotoksyczności in vitro”
  • MATEUSZ KOŁEK, PAULINA ZEGARSKA – „Działanie przeciwnowotworowe i aktywność apoptotyczna płynu celomatycznego z dżdżownicy Eisenia foetida, kwasu L-askorbinowego oraz beta-glukanu”

To oni wezmą udział w finale Konkursu Naukowego E(x)plory w Gdyni również w wersji online. Młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

Więcej informacji o projektach finałowych można znaleźć na stronie: www.bit.ly/explory2020. Zachęcamy również do obejrzenia pokazów naukowych i wykładów, które odbyły się w trakcie Festiwalu m.in. tego prowadzonego przez Konrada Jurgę, z działającej w WPT firmy Roboklocki oraz Michalinę Drygasiewicz, która na co dzień współpracuje z naszą Fundacją ProMathematica.

Więcej o Programie E(x)plory: https://bit.ly/explory_pl