Mury naszej Hali Nowa 7 pamiętają wiele z historii Wrocławia. Została ona wybudowana na początku lat 40-tych XX wieku, jako część największej przedwojennej wrocławskiej fabryki znanej pod nazwą Linke-Hofmann-Werke AG Breslau. Był to największy zakład przemysłowy we Wrocławiu i jeden z największych producentów wagonów i lokomotyw w Europie. Podczas wojny fabryka została jednak poważnie zniszczona. Dziś, dzięki inwestycji Wrocławskiego Parku Technologicznego, ten prawie 80-letni obiekt przeżywa nowe lata świetności jako nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa dedykowana dla firm przemysłowych działających w każdej skali.

Po II Wojnie Światowej hala została odbudowana i funkcjonowała jako W-7, w ramach Państwowej Fabryki Wagonów PAFAWAG – przez ponad 50 lat produkowano w niej wagony. W późniejszym okresie stała się własnością miasta Wrocław i służyła m.in. jako magazyn dla wrocławskiej Opery. Niszczejący obiekt wymagał jednak tchnięcia w niego nowego ducha i inwestycji, która pozwoli na pełne wykorzystanie jego potencjału.

W 2011 roku Wrocławski Park Technologiczny odkupił od Gminy Wrocław niszczejące budynki dawnej fabryki wagonów PAFAWAG, w tym hali W-7. Od tej chwili poprodukcyjne, zniszczone i zdegradowane budynki oraz tereny zaczęły odzyskiwać dawny blask. Naszą najważniejszą inwestycją w tym zakresie była realizacja projektu rewitalizacji i unowocześniania dawnej hali produkcyjnej W-7, objętej ochroną konserwatora zabytków, dziś znanej pod nazwą Nowa 7. Połączyliśmy przemysłowy historyczny klimat tego obiektu z nowoczesnymi technologiami – komentuje Jadwiga Chmielewska-Kurlej, dyrektor ds. Eksploatacji Nieruchomości.

Rewitalizacja hali, zakończona w 2015 roku, została zrealizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych pod nazwą „Utworzenie Wrocławskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego na bazie majątku pozostałego po dawnej Państwowej Fabryce Wagonów PAFAWAG we Wrocławiu, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Środki przeznaczone na sfinansowanie inwestycji, realizowanej w latach 2013-2015, wyniosły ok. 50 mln zł, z czego 16 mln zł pochodziło właśnie z Unii Europejskiej i budżetu Państwa. Nowe życie zyskał również położony obok niej budynek biurowy. Na początku 2015 roku, WPT wyremontowało, przy pomocy środków unijnych, zniszczony obiekt, który dziś jest siedzibą jednego z największych we Wrocławiu inkubatorów przedsiębiorczości – Inkubatora Przedsiębiorczości i Technologii WPT.

Hala Nowa 7 to wyjątkowy obiekt. Położony przy ul. Fabrycznej, w dzielnicy Wrocławia od zawsze kojarzonej z przemysłem, nie tylko zachwyca dawną, przemysłową architekturą -nowoczesną formą, prostymi i czystymi liniami wznoszącymi się ku górze oraz charakterystycznymi przeszkleniami przeplatanymi oryginalną czerwoną cegłą, ale przede wszystkim jest nowoczesnym, kompleksowym zapleczem produkcyjno-magazynowym dla biznesu – dodaje Jadwiga Chmielewska-Kurlej.

Odnowiona Hala Nowa 7 to dziś ponad 20 tysięcy mkw. powierzchni na wynajem, która zaspokoi potrzeby produkcyjno-magazynowe firm działających w każdej skali. Jest ona dostosowana do technicznych i technologicznych potrzeb przemysłu. Warto podkreślić, że dostępne są w niej nie tylko powierzchnie magazynowe i produkcyjne na wynajem, ale też biura oraz zaplecze szkoleniowo-konferencyjne (2 sale konferencyjne i 2 szkoleniowe wyposażone w sprzęt multimedialny). Tak kompleksowa infrastruktura zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie przemysłowego biznesu.

 

Dowiedz się więcej o hali produkcyjno-magazynowej Nowa 7