Czytaj o konkresie Zmiana Edukacji, który odbędzie się w kwietniu 2021!

Już 12 i 13 marca 2020 roku, pod hasłem „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”, odbędzie się we Wrocławiu X Kongres E(x)plory, poświęcony szeroko pojętej edukacji. Towarzyszyć mu będzie Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory. Mamy przyjemność być gospodarzem tych wydarzeń.

X edycja Kongresu E(x)plory poświęcona będzie szeroko pojętym innowacjom w edukacji. Jest on organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii, która realizuje promujący i wspierający młodych naukowców Program E(x)plory. Od 7 lat włączony jest w niego również Wrocławski Park Technologiczny, dzięki czemu Wrocław gości młodych zdolnych naukowców z całej Polski oraz staje się miejscem dyskusji o wspieraniu młodych innowatorów oraz o polskiej edukacji.

Na czym polegają E(x)plory?

E(x)plory to program promujący kulturę naukową oraz innowacje. Jego głównym założeniem jest wspieranie zdolnych, młodych ludzi w realizacji projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji czy innych organizacji, opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z początkującymi naukowcami. Co roku, w będącym jego częścią Konkursie Naukowym E(x)plory, startuje kilkuset młodych ludzi, prezentujących niesamowite projekty badawcze, wynalazki i innowacyjne rozwiązania. Tegoroczna edycja Konkursu już wystartowała. Wiosną rozstrzygną się jej regionalne etapy, a finał odbędzie się w październiku, podczas Gdynia E(x)plory Week. Wyłaniane są w jego trakcie najlepsze pomysły, których autorzy są nagradzani stypendiami w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 złotych, stypendiami specjalnymi lub stażami od partnerów konkursu oraz wyjazdami na najbardziej prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe dla młodzieży.

WPT nie tylko dla biznesu

Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Wrocławskiego Parku Technologicznego PRO MATHEMATICA współtworzą Program E(x)plory niemal od początku jego działania. W marcu, po raz kolejny odbędzie się tam Regionalny etap Konkursu E(x)plory, połączony z Festiwalem Nauki. WPT będzie też gospodarzem X Kongresu E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” poświęconego dyskusji o przyszłości edukacji i wprowadzaniu do niej innowacji. Zaproszeni eksperci spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakich innowacji potrzebuje dzisiejsza edukacja, by mogła zapewnić dzieciom zdrowy i harmonijny rozwój. Prelekcje będą poświęcone temu, jak zachęcić uczniów do rozwoju oraz poszukiwania odpowiedzi na stawiane przed nimi pytania i wyzwania. Będą też próbowały zdefiniować, czym jest innowacyjna szkoła, np. czy na pewno jest nią ta, w której na ścianach wiszą interaktywne tablice, a zadania domowe dzieci odrabiają na internetowych platformach.

W programie Kongresu są wystąpienia m.in.:

  • doktora Marka Kaczmarzyka, specjalisty w zakresie memetycznego i neuroboiologicznego podłoża procesu uczenia się, nauczania i wychowania,
  • Marianny Kłosińskiej, założycielki Fundacji Bullerbyn oraz Fundacji Dzieci Mają Głos,
  • Justyny Sucheckiej, dziennikarki TVN24 zajmującej się tematyką edukacji.

Zakres tematyczny wystąpień:

  • Modele edukacji alternatywnej: szkoła demokratyczna, szkoła waldorfska, szkoła fińska, szkoła leśna (założenia, cele, sposoby realizacji),
  • Przykłady praktycznych zastosować metod alternatywnych,
  • Myślenie wizualne, plan daltoński, tutoring,
  • Ograniczenia edukacyjne wynikające z podstawy programowej. Pomysły na alternatywne podejście,
  • Wpływ stresu na mózg dziecka.

Program kongresu oraz wszelkie dodatkowe informacje jego dotyczące dostępne są na www.kongres.explory.pl/rejestracja. Już dziś zapraszamy do wzięcia w nim udziału i dyskusji o tym, jak ważne są innowacje dla rozwoju edukacji.

 

Kongres E(x)plory