Czy realna zmiana w polskim systemie edukacji jest możliwa? Co to znaczy „dobra szkoła”, „dobry nauczyciel”? Jak nauczyciele, rodzice i uczniowie walczą o szkołę? Zapraszamy na Kongres „Zmiana edukacji”, którego partnerami są WPT i Fundacja Pro Mathematica. Wydarzenie będzie poświęcone ważnym tematom edukacyjnym. Debaty, prelekcje i webinaria odbędą się w dniach 15-16 kwietnia na platformie HOPIN. Udział jest bezpłatny.

“Zmiana edukacji” to nowa inicjatywa Fundacji Zaawansowanych Technologii, która jest kontynuacją i rozwinięciem wydarzeń edukacyjnych realizowanych w ramach Programu E(x)plory.

Wokół naszych działań skupiła się społeczność zainteresowana zmianami w edukacji. Aby mocniej zaakcentować nasze zaangażowanie w działania na rzecz zmian w szkole stworzyliśmy w E(x)plory nową przestrzeń. Jej celem jest pomoc w codziennej szkolnej pracy oraz inspirowanie do zmian, poprzez prezentację najciekawszych światowych i polskich przykładów. – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

„Zmiana edukacji” to kongresy i podcasty z osobami edukującymi się po swojemu. W formule human stories, usłyszeć można historie, których doświadczyli otwarci na zmianę i odważni nauczyciele oraz uczniowie. Podczas kongresu goście wydarzenia porozmawiają o tym, jak nauczyciele, rodzice i uczniowie walczą o szkołę. Przedstawią inicjatywy oddolne, źródła swojej motywacji, cele i plany. W bloku webinarów pojawią się wskazówki dedykowane nauczycielom konkretnych przedmiotów: matematyki, biologii i języka polskiego. Kongres otworzy prelekcja Jarosława Szulskiego, nauczyciela, przedsiębiorcy, pisarza i autora książki “Nauczyciel z Polski”, który opowie o tym, ile ról kryje zawód nauczyciela: współczesnego i sprzed kilku dekad.

Nowoczesna edukacja to kwestia niezwykle nam bliska. We Wrocławskim Parku Technologicznym wierzymy, że to ona pozwala na pokazanie młodym ludziom, jak mogą projektować przyszłość – swoją, nauki oraz lepszego świata! Cieszę się, że w tym roku po raz kolejny możemy współpracować z Fundacją Zaawansowanych Technologii, z którą od lat wspieramy młode talenty w ramach Programu E(x)plory i że, choć on-line, Wrocław i WPT będą idealną przestrzenią do rozmów o zmianach w edukacji. Życzę wszystkim uczestnikom Kongresu wielu owocnych rozmów i spotkań. – komentuje Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24 wraz z uczestnikami swojej debaty postara się zgłębić temat oddolnych inicjatyw społecznych walczących o zmiany w systemie edukacji – w jaki sposób działają nauczyciele, zdesperowani rodzice, działacze społeczni oraz świadoma młodzież. Goścmi debaty będą: Anna Dęboń, Robert Strzała ze Stowarzyszenia Do!pamina.Lab, Marzena Żylińska – twórczyni ruchu “Budzących się szkół” oraz Łukasz Korzeniowski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

Podczas kolejnej debaty „Trudny powrót! Na czym się skupić po powrocie do nauki stacjonarnej? Na nadrabianiu zaległości? Czy na socjalizacji? Jak pogodzić oba obszary”, prowadzący – Przemek Staroń, Nauczyciel roku 2018 – porozmawia z Krzysztofem Sarzałą – pedagogiem, obecnie koordynatorem Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku, dr Tomaszem Tokarzem – nauczycielem, mediatorem, coachem, wykładowcą akademickim oraz Ewą Radanowicz – Dyrektorką Szkoły w Radowie Małym.

Drugi dzień Kongresu “Zmiana edukacji” to trzy cykle webinarów: jak uczyć oraz wskazówki dla nauczycieli konkretnych przedmiotów, czego uczą się dzieci w szkołach na świecie oraz trudny powrót m.in. lekcji wychowania fizycznego w dobie postępu cywilizacyjnego i zagrożenia epidemiologicznego. Łukasz Knap z Fundacji Wolna Szkoła i Młodzieżowego  Ośrodka Socjoterapii nr 1 „SOS” opowie o lekcji języka polskiego i o tym, jak uczy dzieci i nastolatki mieć własne zdanie. Uczestnicy wydarzenia poznają również dobre praktyki z finlandzkiej, japońskiej i izraelskiej szkoły.

„Zmiana edukacji” to przestrzeń, gdzie będziemy dzielić się tym, co trzeba i tym, co można zmienić w edukacji. Wierzę, że w tak “skostniałym” obszarze jak edukacja zmiana jest możliwa. – opowiada Zuzanna Ziajko, koordynatorka działań edukacyjnych  Fundacji Zaawansowanych Technologii. Zapraszam na kongres, ale również do posłuchania podcastów „Uczę (się) inaczej”. Są to rozmowy z uczniami, nauczycielami i rodzicami, którzy zmienili swoje podejście do szkoły i tradycyjnego, znanego nam nauczania. Przedstawiam ich historie, powody, które doprowadziły do zmiany i drogę, jaką przeszli od odkrycia potrzeby zmiany do jej wdrożenia. Jak dzisiaj wygląda ich relacja ze szkołą i systemem edukacji? Czy znaleźli swój idealny model? Posłuchajcie!– dodaje.

Podcastów „Uczę (się) inaczej” można posłuchać na kanale Youtube „Zmiana edukacji” oraz popularnych platformach streamingowych.

  • ODCINEK 1 – „Napradę lubiłem być nauczycielem”, rozmowa z Jarosławem Szulskim
  • ODCINEK 2 – „Liceum w dwa lata z dala od szkoły”, rozmowa z Polą Żółtańską

Program wydarzenia oraz rejestracja na stronie: www.zmianaedukacji.pl