Edu4Kids – edukacja przez zabawę i pasję [wywiad]

Edu4Kids – edukacja przez zabawę i pasję [wywiad]

Jak połączyć naukę z dobrą zabawą i sprawić, by dzieci z radością zdobywały nowe umiejętności? Założyciele Edu4Kids udowadniają, że jest to możliwe. Od lat organizują innowacyjne warsztaty, w których łączą nowoczesne technologie, kreatywność i praktyczne doświadczenia. Ich zajęcia z robotyki, programowania, fotografii czy pszczelarstwa nie tylko uczą, ale także inspirują dzieci do odkrywania swoich pasji. W rozmowie z nami o początkach działalności, wyzwaniach, jakie napotkali, oraz planach na przyszłość opowiada Andrzej Kotwica, Business Development Manager w Edu4Kids.

Jak narodził się pomysł na stworzenie Edu4Kids? Co Was zainspirowało do podjęcia takiej inicjatywy?

Pomysł na stworzenie marki Edu4Kids zrodził się podczas warsztatów kulinarno-plastycznych w Przedszkolu Sióstr Salezjanek we Wrocławiu na Muchoborze, do którego uczęszczał nasz syn Szymon. Początkowo były to jednorazowe, gościnne warsztaty. Z czasem koncepcja ewoluowała, a oficjalny debiut miał miejsce pierwszego dnia wiosny 2016 roku na Wyspie Słodowej we Wrocławiu, gdzie zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne. Już wtedy myśleliśmy o poszerzeniu oferty, a wybór padł na robotykę i fotografię. Fotografia i film to moja pasja od zawsze, ale to właśnie warsztaty z robotyki postanowiliśmy rozwijać w pierwszej kolejności. Przeprowadziliśmy badania rynku i na podstawie ankiet dowiedzieliśmy się, jakich zajęć poszukują rodzice dla swoich dzieci. I tak wszystko się zaczęło.

Zawodowo od zawsze jestem związany z branżą IT, a moja żona Ania ma doskonały kontakt z dziećmi, więc naturalnie podzieliliśmy się zadaniami. Rozpoczęliśmy współpracę z wrocławskimi przedszkolami i szybko udało nam się nawiązać długoterminowe relacje, prowadząc całoroczne, cykliczne warsztaty z robotyki oparte na klockach LEGO Education. Na początku działalności ogromnym wsparciem był dla nas Jakub Piasecki, autoryzowany przedstawiciel LEGO Education w Polsce, który pomógł nam profesjonalnie zaprezentować się na targach edukacyjnych we Wrocławiu w 2016 roku. Dodatkowo nasza inicjatywa zyskała na rozpoznawalności dzięki zaproszeniu do TVP3 Wrocław, gdzie mogliśmy opowiedzieć o naszym podejściu do edukacji i metodach przekazywania wiedzy młodszemu pokoleniu.

O możliwości współpracy z WPT dowiedzieliśmy się podczas jednej z konferencji o sztucznej inteligencji, która odbyła się tam wczesną wiosną 2024 roku. Wówczas jedna z uczestniczek opowiedziała mi o programie EDIH i o tym, że warto do niego dołączyć.

Dlaczego zdecydowaliście się na połączenie edukacji z zabawą?

To najbardziej skuteczna metoda nauki. W idealnym przypadku nawet nie zdajemy sobie sprawy, że się uczymy – po prostu bawimy się, testujemy nowe rozwiązania, a wiedza i doświadczenie przychodzą naturalnie, bez większego wysiłku. Można powiedzieć, że jest to bardzo pożyteczny „produkt uboczny” dobrej zabawy.

Jakie umiejętności rozwijają warsztaty tematyczne, takie jak programowanie, pszczelarstwo czy zajęcia inspirowane Minecraftem?

Warsztaty tematyczne pomagają dzieciom lepiej rozumieć otaczający je świat. Podczas zajęć z robotyki kładziemy duży nacisk na myślenie algorytmiczne i rozumienie świata jako zbioru obiektów. Warsztaty pszczelarskie wprowadzają dzieci w świat przyrody w ciekawy i inspirujący sposób, a przy okazji pokazujemy, że przyrodę można również zamodelować za pomocą klocków LEGO.

Minecraft to jedna z ulubionych gier dzieci, rozwijająca wyobraźnię przestrzenną. Na naszych zajęciach z robotyki często budujemy postacie i elementy z tej gry, co sprawia, że dzieci chętniej angażują się w naukę. Często wplatamy w warsztaty fabułę, dzięki której uczestnicy czują się jak bohaterowie niesamowitych przygód. Dużym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia o tematyce kosmicznej – dzieci mają naprawdę dużą wiedzę na ten temat!

Jakie warsztaty terapeutyczne oferujecie dla osób z niepełnosprawnościami lub seniorów? Jakie cele terapeutyczne pomagacie osiągnąć?

Elementy warsztatów terapeutycznych są wykorzystywane na naszych regularnych zajęciach. Tam, gdzie potrzebne jest indywidualne podejście do dziecka czy dorosłego, klocki LEGO stają się doskonałym narzędziem pracy. W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci zmaga się z nadpobudliwością i zaburzeniami koncentracji – warsztaty pomagają im w lepszym skupieniu i organizacji myślenia.

Seniorzy natomiast chętnie składają te same konstrukcje co dzieci. To świetna forma integracji międzypokoleniowej i sposób na wspólne spędzanie czasu. Praca z klockami rozwija koncentrację, wspomaga komunikację z otoczeniem i pozwala na swobodne wyrażanie emocji. Ponadto pomaga w rozwijaniu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej.

Jakie są reakcje rodziców i opiekunów na Wasze warsztaty?

Większość rodziców i opiekunów jest zachwycona. Często słyszymy historie o dzieciach, które nie mogą doczekać się zajęć – zdarza się nawet, że dziecko jest chore cały dzień, ale przychodzi do szkoły tylko po to, żeby nie opuścić robotyki!

Dodatkową wartością dla rodziców jest informacja zwrotna na temat ich dziecka – jego pracy w grupie, predyspozycji i zainteresowań. Czasem odkrywamy, że dziecko, choć bardzo zdolne, nie interesuje się robotyką, ale za to wyróżnia się talentem malarskim lub muzycznym. Odkrywanie pasji i talentów naszych podopiecznych to część naszej misji.


Co najbardziej motywuje Was jako zespół do rozwijania Edu4Kids?

Największą motywacją jest możliwość tworzenia przestrzeni, w której dzieci mogą odkrywać swoje pasje i talenty. Piękne jest to, gdy dziecko mówi, że nasze warsztaty są jego ulubionymi zajęciami i że na pewno wróci za tydzień. Inspiruje nas także kreatywność dzieci, która często wykracza poza schematy i instrukcje. W naszej pracy pomagamy im rozbudzić wyobraźnię i rozwijać twórcze myślenie.

Jak widzicie rozwój Edu4Kids w najbliższych latach? Czy planujecie wprowadzenie nowych programów lub technologii?

Obecnie intensywnie pracujemy nad rozwojem firmy – zatrudniamy nowych instruktorów, poszerzamy ofertę warsztatów, szkolimy się i współpracujemy z uczelniami, m.in. Politechniką Wrocławską. Tworzymy sieć franczyzową, co pozwoli nam dotrzeć do większej liczby dzieci.

Widzimy ogromne zapotrzebowanie na edukację w zakresie bezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji. Chcemy przygotować dzieci do zawodów przyszłości, które jeszcze nie istnieją.

Gdybyście mogli spełnić jedno marzenie związane z Edu4Kids, co by to było?

Chcielibyśmy, aby dzieci w całej Europie miały dostęp do edukacji, którą promujemy. Wierzymy, że dzięki kształceniu młodego pokolenia możemy uczynić świat bardziej przyjaznym i mniej konfliktowym. Życzymy naszym podopiecznym, aby każdy z nich znalazł swoją pasję i życiowe powołanie.

4 lutego 2025

Udostępnij

Oferta WPT

Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

/inkubatory-przedsiebiorczosci/