Żyworódka: naturalny sposób na trądzik

Żyworódka: naturalny sposób na trądzik

Przedstawiamy Wam pierwszą bohaterkę z naszej serii o leczniczych roślinach, które można przetwarzać w Zakładzie Doświadczalnym WPT. Dziś bierzemy na tapet żyworódkę (Bryophyllum pinnatum) – roślinę o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych.

Żyworódka to roślina, której liście mają wiele walorów leczniczych. Wykorzystuje się ją w leczeniu zmian skórnych, oparzeń, odleżyn oraz trądziku. Jakie jeszcze właściwości ma żyworódka i jak można ją stosować w domu?

Żyworódka – co to za roślina?

Żyworódka to tropikalna roślina, którą można spotkać głównie w Ameryce Południowej (zwłaszcza w Brazylii) oraz na Madagaskarze. Choć w Polsce nie rośnie naturalnie, można ją z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Wśród wielu odmian żyworódki, najcenniejsza pod względem właściwości leczniczych jest żyworódka pierzasta (Bryophyllum pinnatum). Jest to roślina, którą łatwo rozmnożyć – wystarczy odłamać liść, włożyć go do ziemi i czekać, aż wypuści korzenie.

Właściwości lecznicze żyworódki

Żyworódka jest szczególnie cenna w leczeniu trądziku i związanych z nim problemów skórnych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i regenerującym, żyworódka skutecznie łagodzi objawy trądziku, takie jak zaczerwienienia, wypryski i stany zapalne. Roślina ta normalizuje wydzielanie sebum, co jest kluczowe w walce z trądzikiem, zwłaszcza w przypadku cery tłustej i łojotokowej.

Jej sok nie tylko pomaga w gojeniu się już istniejących zmian, ale także zapobiega powstawaniu nowych, dzięki hamowaniu namnażania się bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Regularne stosowanie maści lub toniku z żyworódki wspomaga oczyszczanie skóry, zwęża pory, a także przyspiesza regenerację naskórka, co przyczynia się do wygładzenia skóry i redukcji blizn potrądzikowych. Dzięki tym właściwościom, żyworódka jest doskonałym naturalnym środkiem wspomagającym leczenie trądziku i utrzymanie zdrowej, promiennej cery.

Dzięki zawartości wielu cennych składników, takich jak flawonoidy, garbniki, kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, polisacharydy oraz minerały (m.in. magnez, wapń, potas, krzem, miedź, mangan, cynk), żyworódka normalizuje wydzielanie łoju, zapobiega namnażaniu się bakterii i zaognianiu stanów zapalnych. W efekcie jej stosowanie pomaga w walce z łojotokowym zapaleniem skóry i innymi problemami dermatologicznymi.

Jak stosować żyworódkę w domu?

Żyworódkę można wykorzystać do przygotowania maści, która doskonale działa na cerę trądzikową, pomagając w wyrównaniu produkcji sebum, nawilżeniu skóry i przywróceniu jej sprężystości oraz blasku. Maść ta może być także używana do pielęgnacji suchych stóp, pękających pięt i przesuszonych dłoni.

Aby przygotować maść w domu, wystarczy zebrać kilka listków żyworódki, dokładnie je umyć i osuszyć, a następnie schłodzić w lodówce. Po kilku dniach liście należy zmiażdżyć, przecedzić sok i połączyć go z ciepłym olejem kokosowym. Tak przygotowaną maść można stosować 2-3 razy dziennie, aplikując bezpośrednio na zmiany skórne.

Uprawa żyworódki

Żyworódka to sukulent, więc jest stosunkowo łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić jej lekkie, dobrze przepuszczalne podłoże, jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko, temperaturę w zakresie 16-24°C oraz umiarkowane podlewanie. Dla celów leczniczych lepiej unikać nawozów mineralnych, które mogą zaburzyć jej właściwości.

Kupując żyworódkę, warto zwrócić uwagę na odmianę, ponieważ tylko żyworódka pierzasta ma właściwości lecznicze. Inne gatunki, jak żyworódka wąskolistna, mogą być trujące i ich stosowanie może być niebezpieczne.

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Żyworódki , skontaktuj się z  Wrocławskim Parkiem Technologicznym. W naszym Zakładzie Doświadczalnym WPT możliwe jest przetworzenie tej wyjątkowej rośliny zgodnie z potrzebami – ekstrakt, proszek, roztwór lub inne. Pomożemy dopracować pomysł i wykorzystując naszą infrastrukturę przekujemy go w gotowy produkt

13 sierpnia 2024

Udostępnij

Oferta WPT

Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

/inkubatory-przedsiebiorczosci/