Festiwal Nauki i Technologii, Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory oraz XI Kongres E(x)plory – wszystkie te wydarzenia odbędą się online w dniach 25-27 listopada 2020 roku, w ramach Gdynia E(x)plory Week! Gościem specjalnym tego święta nauki i innowacji będzie prof. Ada Yonath, noblistka w dziedzinie chemii, która została uhonorowana w 2009 roku za badania związane ze strukturą i funkcją rybosomu.

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania rozwoju kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału. W tegorocznym krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory wezmą udział 34 projekty. Zostały one wyłonione spośród 163 biorących udział w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach w całej Polsce. Podczas Gdynia E(x)plory Week młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory, w tym Wrocławski Park Technologiczny, który wraz z Fundacją Pro Mathematica był gospodarzem X Kongresu E(x)plory  oraz Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory. Przygotowane przez finalistów prezentacje video projektów dostępne są na stronie www.explory.pl/2020.

Podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory odbywającego się w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020 młodzież będzie mogła wziąć udział w wirtualnych warsztatach, wykładach i pokazach naukowych najlepszych uczelni w kraju oraz znanych popularyzatorów nauki. W programie znajdują się m.in. wykład „Power4change – o podróżach technologii i radzeniu sobie w nowej rzeczywistości”, który wygłosi Marek Kamiński, mówca motywacyjny, podróżnik i filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Ponadto wirtualnie będzie można spotkać twórców kanałów popularnonaukowych na Youtube- Crazy Naukę i Astrofazę.

XI Kongres E(x)plory

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w polskich szkołach i domach dużo się zmieniło. Obserwujemy zmniejszenie liczby lekcji, elastyczne podejście do podstawy programowej i znaczny wzrost poziomu uczniowskiej odpowiedzialności, a rozwój technologiczny i edukacja cyfrowa to teraz obowiązkowe elementy szkolnej codzienności – o tych zmianach będziemy rozmawiać w trakcie wirtualnego XI Kongresu E(x)plory. Eksperci spróbują odpowiedzieć na pytania o to co dziś zmieniło się w szkole oraz jak patrzymy na zdalne nauczanie. Kongres otworzy debata “Szkoła po pandemii. Nieodwracalne zmiany. Czy powrót szkoły w dawnym kształcie jest możliwy?”. Z Bartoszem Bartoszewiczem, Oktawią Gorzeńską, Dorotą Fiett i Jędrzejem Witkowskim rozmawiać będzie dziennikarka Justyna Suchecka. Gościem specjalnym Kongresu będzie Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, Nominowany do Global Teacher Prize 2020, który zajmie się tematem relacji w czasach pandemii podczas swojego wystąpienia „Najważniejsze niewidoczne dla oczu”. Ponadto dr hab. Lech Mankiewicz, fizyk i astrofizyk, opowie o tym, dlaczego Internet dobrze sprawdza się jako narzędzie do nauki. W wykładzie „Pracownia przyrodnicza w dobie Internetu (na przykładzie fizyki)” przedstawi proces rozbudowy niskobudżetowej pracowni fizycznej, do której wiedzy i inspiracji szukał wyłącznie w sieci.

Udział w Gdynia E(x)plory Week 2020 jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. Program oraz rejestracja dostępne są na stronie: www.explory.pl/2020  Zapraszamy do udziału!

Więcej o Programie E(x)plory >