Już 16 października odbędzie się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory! Wraz z Fundacją Pro Mathematica mamy przyjemność być gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia! Poznamy na nim projekty badawcze biorące udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Przedstawiamy Wam dziś pierwsze z nich!

Festiwal to nie tylko okazja do poznania młodych naukowców, ale też możliwość wzięcia udziału w warsztatach i pokazach naukowych. W tym roku każdy może wziąć udział w wydarzeniu online. Już dziś zapraszamy do bezpłatnej rejestracji na www.explory.pl/2020/wroclaw!

Zachęcamy Was też do poznania projektów młodych badaczy, które będą zaprezentowane w trakcie wrocławskiej edycji Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory!

 

Szyfrowanie wiadomości z użyciem własności hipersfery


Symetryczny algorytm szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Opiera się on na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. Opisany algorytm zostawia całkowitą swobodę sposobu implementacji – dane mogą być szyfrowane blokowo lub wszystkie naraz. Praca zawiera dowód matematyczny na to, że dla każdej trójki wiadomość, klucz, wektor inicjujący istnieje dokładnie jeden kryptogram, czyli na to, że algorytm działa poprawnie i nie ma ryzyka utraty danych. Praca zawiera wskazówki dotyczące wydajnej  implementacji algorytmu. Ma on zapewnić prywatność i bezpieczeństwo ludziom.

Autor: Szymon Perlicki

Opiekun naukowy: Aurelia Cegłowska

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu


Zdrowa czekolada


Projekt pozwala na pozbawienie czekolady kwasów nasyconych, dzięki czemu będzie ona zdrowsza. Metoda badań zakłada katalityczną triadę do oleju palmowego, którego składnikiem jest kwas palmitynowy (44% zawartości) dzięki stworzeniu filtra wykorzystującego wodorotlenek glinu. W filtrze nastąpi wstępny etap katabolizmu triacylogliceroli. W wyniku reakcji kwasu palmitynowego z glinem powstaje osad, który pozostanie na sączku, a przesączem będzie czekolada pozbawiona tłuszczu.

Autor: Martyna Fiałkowska

Opiekun naukowy: Angelika Chajec

Szkoła: Liceum Ogólnokształcące nr 5 we Wrocławiu


Rainvolt – rynna prądotwórcza


Założeniem projektu jest wykorzystanie opadów deszczu do produkcji energii elektrycznej, poprzez zużytkowanie masy wody opadowej w rynnie spustowej, przy zachowaniu pierwotnej funkcji rynny – odprowadzaniu wody z dachu budynku. Do wykonania projektu wykorzystano dwie rury spustowe PVC o średnicach wewnętrznych 105mm i 75mm. Generator prądu stałego z przekładnią planetarną. Zaprojektowano wirnik turbiny składający się z sześciu łopat i wału wykonany z materiału PLA (pełno biodegradowalnego polimeru – Polilaktyd). Funkcją wirnika turbiny jest napędzenie wału generatora (poprzez spadającą wodę opadową na łopatę), który zamienia energię mechaniczną na elektryczną. Nasz projekt jest kolejnym krokiem do stworzenia bezemisyjnego domu, który będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii.

Autorzy: Florian Sowa, Mateusz Passon

Opiekun naukowy: Arkadiusz Wickiewicz

Szkoła: Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Opolu, Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu


Elektromagnetyczny smog nie mniej groźny niż ten tradycyjny


Tematem projektu jest badanie smogu elektromagnetycznego na terenie Dzierżoniowa, szkoły oraz pomieszczeń mieszkalnych. Pomiary emisji fal EM urządzeń powszechnego użytku i sprzętu RTV/AGD. Jego celem jest uświadomienie mieszkańcom miasta zagrożeń wynikających z przebywania w miejscach o podwyższonej emisji promieniowania elektromagnetycznego oraz użytkowania urządzeń emitujących

fale elektromagnetyczne. Autorzy jako metody użyte w projekcie wskazują pomiary pól elektromagnetycznych w wybranych miejscach na terenie miasta, szkoły i naszych mieszkań. Sporządzenie listy urządzeń powszechnego użytku emitujących fale EM z poziomami natężeń. Wynikiem projektu jest opracowanie dokumentacji i serwisu internetowego z mapą i lokalizacją badanych stref.

Autorzy: Patryk Oleszkiewicz, Mikołaj Wiórkowski

Opiekun naukowy: Stanisław Kuś

Szkoła: Zespół Szkół Nr 1 im. prof. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie


Eco For Me


Projekt aplikacji na smartfona „Eco For Me”, polega na stworzeniu aplikacji w formie poradnika jak można dbać o środowisko. W aplikacji użytkownik może znaleźć porady dotyczące ochrony środowiska i co najlepiej byłoby zrobić w tym kierunku. Aplikacja będzie zawierać również różne ciekawostki, lub porady dotyczących przykładowo zastosowania „zielonej energii”, lub informacje na temat „zielonej energii” o których mało kto ma pojęcie. Aplikacja ta będzie miała dostępną swoją stronę internetową, na której internauci będą mogli zaproponować swoje pomysły rozwoju aplikacji. Aplikacja w obecnym stanie będzie dostępna na system android od wersji 5.0 w górę, budowana  na API 21, są plany aby przeportować aplikację na system IOS.

Autor: Łukasz Ploch

Opiekun naukowy: Katarzyna Uchańska-Łukasik

Szkoła: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich


Water Recovery System


Głównym założeniem projektu jest zminimalizowanie zużycia wody pitnej i powtórne wykorzystanie wody „Odpadowej” generowanej w gospodarstwach domowych. Woda pochodząca z kąpieli i prysznica będzie magazynowana w zbiorniku i powtórnie

wykorzystywana do spłukiwania nieczystości w toalecie. Dodatkową funkcją układu będzie odzysk ciepła dal wody wodociągowej zasilającej urządzenia grzewcze ciepłej wody użytkowej. W pierwszej fazie system jest dedykowany dla domów jedno – dwurodzinnych.

Autor: Adam Bajorek

Opiekun naukowy: Katarzyna Uchańska-Łukasik

Szkoła: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich

 

Śledźcie naszego bloga – w ciągu najbliższych dni przedstawimy Wam kolejne projekty młodych naukowców (czytaj więcej tutaj)! Więcej informacji o Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory znajdziecie na: www.explory.pl/2020/wroclaw

Więcej informacji i rejestracja na Festiwal >

Źródło opisów projektów: www.explory.pl