Informacje o aktualnym naborze do Academic Box >

Otworzyliśmy Academic Box – przestrzeń warsztatowo-koncepcyjną dla kół naukowych!

Wczoraj, 05.02.2020 r., zainaugurowany został nasz nowy projekt, w ramach którego, w hali produkcyjnej WPT Nowa 7, stworzyliśmy Academic Box, czyli przestrzeń warsztatowo-koncepcyjną dedykowaną studentom działającym w kołach naukowych z wrocławskich uczelni wyższych. Jest to pilotażowy, unikatowy w skali kraju, program wspierający studenckie inicjatywy.

Na 1000 mkw. naszej hali Nowa 7, zlokalizowanej przy ul. Fabrycznej, wydzielone jest 8 boksów przypominających garaże. Oddaliśmy je do dyspozycji kół naukowych, które zgłosiły się do pilotażu naszego projektu – będą one mogły w komfortowych warunkach rozwijać w nich swoje inicjatywy. Zaprojektowaliśmy też przestrzenie wspólne, w tym chill room, w których studenci będą wspólnie spędzać czas, wymieniać się doświadczeniami i pomysłami. Przestrzeń zlokalizowana jest w świetnym sąsiedztwie – na hali działają liczne firmy technologiczne, a tuż obok znajduje się nasz Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii WPT.

W trakcie oficjalnej inauguracji projektu obecni byli goście specjalni, w tym rektorzy wrocławskich uczelni wyższych i członkowie Wrocławskiej Rady ds. Przedsiębiorczości oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który jest inicjatorem powstania akademickiej przestrzeni warsztatowo-koncepcyjnej – jeszcze jako dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, odwiedził festiwal kół naukowych Politechniki Wrocławskiej.

W tym miejscu tkwi gigantyczny kapitał intelektualny studentów. Zastanawiałem się, jak wesprzeć ich działania. Kiedy niedługo potem odwiedziłem Wrocławski Park Technologiczny, to pojawiła się myśl, że właśnie WPT może być dla młodych innowatorów dobrym miejscem do pracy i rozwoju. Tu ich pomysły mogą się materializować – przekonywał prezydent Sutryk. – Wrocław jest miastem akademickim. Academic Box pokazuje, że to nie jest pusty slogan. My tę akademickość wypełniamy treścią – dodał prezydent.

Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego podkreślił, że projekt ma duże znaczenie dla WPT i tworzy nowe perspektywy dla studentów.

WPT przez udział w tym przedsięwzięciu staje się bogatszy w możliwości i doświadczenia. To, co tu się będzie działo, traktujemy jako pewnego rodzaju preinkubację, punkt wyjścia do narodzin nowych start-upów – podsumował.

Podczas wydarzenia prezydent Jacek Sutryk zapowiedział również uruchomienie programu grantów dla kół naukowych. Z budżetu miasta przeznaczono na to rozwiązanie 2 mln zł. Procedury konkursowe nadzoruje Wrocławskie Centrum Akademickie, instytucja pośrednicząca w relacjach miasta i środowiska akademickiego. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca.

O dofinansowanie projektów mogą ubiegać się koła naukowe albo grupy studentów realizujących wspólny projekt naukowy. Kwota grantu to pięć tysięcy złotych, lecz w wyjątkowych przypadkach, np. w związku z realizacją projektów międzynarodowych, komisja konkursowa może przyznać wyższe dofinansowanie – wskazał Tomasz Janoś, dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi.

Wszystkie dostępne w ramach pilotażu boxy zostały już zajęte przez koła naukowe i zespoły studenckie. Wśród nich, są te z największymi sukcesami, odnoszonymi również w skali międzynarodowej, m.in. PWR Racing Team, SKN In Space, Akademicki Klub Lotniczy, KN Pojazdów i Robotów Mobilnych.

Atutów tego miejsca jest wiele. Po pierwsze, w jednym miejscu będzie pracowało kilka zespołów studenckich. To okazja nie tylko na wzajemne wsparcie w rozwiązywaniu bieżących problemów, ale i szansa na pojawienie się nowych pomysłów. Po drugie, będziemy pracowali w otoczeniu dużych firm, w WPT dużo się dzieje. Dostaniemy szansę, aby pochwalić się przed nimi swoimi osiągnięciami i pomysłami. I z tego może się wykluć zupełnie nowy projekt – komentował Jerzy Ciesiołkiewicz, prezes SKN Pojazdów i Robotów Mobilnych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie projektu za współpracę. Cieszymy się, że już na starcie spotkał się on z dużym zainteresowaniem i tak, jak zostało to zapowiedziane w trakcie jego inauguracji, już szykujemy się do powiększenia jego skali!

Więcej informacji o przestrzeni warsztatowo-koncepcyjnej dla kół naukowych w WPT znajduje się tutaj.

Opracowano na podstawie materiału wroclaw.pl