„Wracamy na Księżyc – na stałe!” – zadeklarował w tym roku Dyrektor NASA – Jim Bridenstine. Powrót ludzkości i jej stała obecność na naszym naturalnym satelicie wkrótce stanie się faktem, a firma z Wrocławskiego Parku Technologicznego może zaznaczyć w tym przedsięwzięciu swój akcent. W tym tygodniu dwa kosmiczne startupy z Polski i Niemiec podpisały list intencyjny, którego głównym celem jest rozwój technologii potrzebnej do wysłania mikrosatelity na orbitę Księżyca. Może być to pierwszy komercyjny satelita z Europy wysłany w kierunku Srebrnego Globu. Planowo satelita miałby być wystrzelony w 2025 roku.

Kosmiczne doświadczenie

Scanway oraz German Orbital Systems to dwie firmy związane z rynkiem New Space, czyli nowoczesnych technologii kosmicznych. Oba przedsiębiorstwa zajmują się opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań dla małych satelitów typu CubeSat i mają w swoim portfolio niejedno kosmiczne wdrożenie. Scanway – ulokowany we Wrocławskim Parku Technologicznym dostarczył między innymi komorę pomiarową – kluczowy składnik suborbitalnego eksperymentu naukowego DREAM, realizowanego przez Politechnikę Wrocławską i Europejską Agencję Kosmiczną. Od półtora roku spółka realizuje również projekt satelity do obserwacji Ziemi o nazwie ScanSAT, wdrażanemu dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Urządzenie ma rozpocząć obrazowanie Ziemi najpóźniej w 2021 roku. Niemiecka firma German Orbital Systems, zlokalizowana w Berlinie wysłała na orbitę już pięć satelitów, służących między innymi demonstracji autorskich rozwiązań kosmicznych. Doświadczenie obydwu firm w swoich specjalizacjach pozwala na zbudowanie soli dnej podstawy dla przyszłych ambitnych projektów satelitarnych, wdrażanych w latach poprzedzających wspólny lot na Księżyc, czyli 2020-2025.

Biznes księżycowy

Jesteśmy obecnie świadkami kolejnego międzynarodowego wyścigu na Księżyc. Chiny wylądowały na jego powierzchni już dwoma łazikami. NASA zadeklarowała, że w ciągu pięciu lat, kolejny Amerykanin będzie chodził po powierzchni Srebrnego Globu. Inwestorzy prywatni już dostrzegają ogromny biznesowy potencjał w komercjalizacji eksploracji Księżyca. Niemiecki fundusz – Interstellar Ventures, który pomógł w nawiązaniu polsko-niemieckiej kooperacji, zadeklarował kapitał w wysokości do 100 milionów Euro na pomysły biznesowe z obszaru New Space m. in. związane z inicjatywami eksploracyjnymi Księżyca. Przyszli astronauci oraz sondy kosmiczne wymagają stworzenia niezawodnej oraz elastycznej infrastruktury systemów nawigacyjnych, rozpoznawczych i telekomunikacyjnych. Ostatnie dwa z tych zadań mogą zostać wsparte przez rozwiązania, będące owocem współpracy Scanway i German Orbital Systems. Technologia ta wkrótce zostanie przetestowana na orbicie. Wrocławska spółka realizuje właśnie finałowe etapy projektu badawczo-rozwojowego związanego z technologiami komunikacji laserowej i obserwacji Ziemi z orbity.

„Być może w Polsce tego jeszcze dobrze nie widzimy, ale na całym świecie sektor kosmiczny przechodzi księżycowy renesans. Chcemy być częścią inicjatyw związanych z naszym naturalnym satelitą, a także współtworzyć formujący się na nowo horyzont rynku kosmicznego. Dlatego też nasz satelita ScanSAT jest od podstaw projektowany do realizacji zwinnych i zmiennych w czasie zadań dla całej planety i być może dla ludzkiej obecności na Księżycu.”
– oznajmił Jędrzej Kowalewski, założyciel i prezes spółki Scanway.

Angażując społeczność

Jednym z najciekawszych aspektów misji księżycowej jest deklaracja przestrzeni w satelicie na dwa eksperymenty studenckie. Lot na Księżyc otrzymają dwa zespoły uniwersyteckie z Polski i Niemiec, wybrane w narodowych konkursach. Inicjatywa ta ma na celu zaangażowanie młodych profesjonalistów w rozwój swoich umiejętności i ambicji kosmicznych. Taka inicjatywa daje również szansę na rozbudzenie europejskiego marzenia o Księżycu. Projekty studenckie, które otrzymają księżycowy bilet, planowo wyłonione zostaną w roku 2021. Twórcy inicjatywy mają nadzieję na rozwój kadr polskiego sektora kosmicznego między innymi przez taki projekt, zważywszy na fakt, że obecnie w Polsce tylko kilka państwowych uczelni realizuje kierunek nauczania związany bezpośrednio z technologiami kosmicznymi.