Już po raz piąty odbył się u nas Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory! W jego trakcie miał miejsce konkurs, w który ważyły się losy 29 projektów naukowych, walczących o bilet do krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat. Promuje i wspiera rozwój najzdolniejszych młodych naukowców. Ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami.

Uczestnicy Konkursu E(x)plory, to ludzie, którzy mają śmiałość zadawać pytania, poszukiwać tego, co nie zostało odkryte. Chcemy wspierać takich ludzi, po to jesteśmy
– powiedział Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia, który wraz z prezesem WPT, Maciejem Potocki, otworzył wydarzenie.

Jury oceniło wszytskie projekty i wyłoniło 7, które przeszły do rozgrywek finałowych:

  •  Arkadiusz Przygodzki, PWA – pool water analyzer
  •  Maciej Kucharski, Nikola Kowalska, Amadeusz Antyga, Karolina Dziekanowska – KeyC
  •  Jacek Orszulik – BWSD – Bicycle Warning System for the Deaf
  •  Jakub Baraniak, Karolina Szczepaniak – Cele dla ogniw akumulatorowych zwiększające ich wydajność
  •  Jan Szydłowski – Urządzenie do bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych
  •  Jakub Flaczyk, Adrian Szymański – SERF Susan Experimental Rockets Family

Również my, jako współorganizator, przyznaliśmy własne nagrody specjalne.

Za zwycięzców regionalnych już teraz trzymamy kciuki, by odnieśli sukces na finale Konkursu Naukowego E(x)plory,który odbędzie się w dniach 23-25 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy zawalczą o miejsce na podium i liczne nagrody, takie jak: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na zagraniczne konkursy, czy udział w programach stażowych.