Wczoraj (9 lutego 2023 r.) odbyło się bardzo ważne spotkanie nie tylko dla WPT, ale i całego Dolnego Śląska. W Urzędzie Miasta Wrocław przedstawiciele IAV, Bergman Engineering i WPT rozmawiali na temat projektu centrum badawczo-rozwojowego, w którym będą rozwijane technologie automotive.

IAV od niemal 40 lat wspiera producentów samochodów podczas działań badawczo-rozwojowych w zakresie napędów, sterowania oraz systemów bezpieczeństwa, komunikacji, budując pojazdy przyszłości i zatrudniając na świecie ok. 9 tysięcy inżynierów. Partnerami biznesowymi IAV są m.in.: Mercedes, Porsche, Audi, BMW, Bentley, Bugatti, Bosch, Volkswagen. Teraz IAV stawia na Wrocław.

Część pracowników otwieranego przez nas centrum R&D zostanie w przyszłości zatrudniona przez IAV. Obecna umowa to pierwszy projekt, docelowo chcemy mówić o tysiącach inżynierów pracujących dla IAV w przypadku powodzenia projektu – mówi Tomasz Szpikowski, Prezes Bergman Engineering.

Bergman Engineering Sp z o.o. działa na terenie całej Polski i Europy. Od 2011 roku zajmują się kontraktingiem inżynierów i specjalistów oraz wspieraniem wewnętrznych procesów rekrutacyjnych w firmach produkcyjnych. Firma zatrudnia ponad 700 inżynierów.

IAV, jako firma wysokich technologii, zatrudnia na świecie około 7000 inżynierów i specjalistów różnych branż, przy czym głównym obszarem zainteresowania IAV jest branża samochodowa (tzw. automotive). Myśl przewodnia IAV wyrażająca się w zdaniu: „What we develop moves you”, jest bliska założeniom samorządu Wrocławia, który poprzez działania Wrocławskiego Parku Technologicznego i hasło „Przyszłość trzeba zaprojektować. Zróbmy to razem” wspiera innowacje rodzące się i rozwijane w naszym mieście. Co warte potwierdzenia, planowana na kilkuset inżynierów inwestycja IAV dołącza do zacnego grona innych międzynarodowych zespołów pracujących na terenie WPT pod największymi światowymi markami, jak na przykład YASKAWA, VIESSMANN, NOKIA, SurTec czy wielu polskich marek jak Amplicon, Apeiron Synthesis, Saule czy Scanway. Niemal 200 firm i zespołów inżynierskich pracujących dla polskiego i międzynarodowego przemysłu to potężny ekosystem technologiczny w sercu Wrocławia. Cieszę się, że kolejnych niemal dwustu inżynierów tworzących motoryzację przyszłości dołączy do nas już niebawem. Mamy też nadzieję, że w nowym zespole znajdzie miejsce wielu wrocławian, zarówno młodych absolwentów wrocławskich uczelni, jak i osób z większym doświadczeniem w branży motoryzacyjnej, którzy już za chwilę będą mogli aplikować o pracę w IAV. Wrocław od kilku lat stara się pozyskiwać dla Miasta i całej aglomeracji nie tylko wspaniałe fabryki, centra usługowe oraz firmy informatyczne, ale też bardzo wartościowe centra badawczo-rozwojowe, gdzie najlepsi specjaliści mogą realizować swoje pasje i tworzyć świat przyszłości – komentuje Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.


W spotkaniu wzięli udział: Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, Prezes Zarządu WPT Maciej Potocki, Paweł Korzeniowski Wiceprezes Zarządu WPT,  Dr. Uwe Horn President and Chief Human Resources Officer at IAV, Tomasz Szpikowski CEO & co-owner – Bergman Engineering oraz Karolina Bartosik Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych WPT.


Na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego pracują już największe światowe marki, jak na przykład YASKAWA, VIESSMANN, NOKIA, SurTec czy wiele polskich firm takich jak Amplicon, Apeiron Synthesis, Saule Technologies czy Scanway.