2022 rok był bez wątpienia czasem pełnym wyzwań. Mimo to, we Wrocławskim Parku Technologicznym, niezmiennie, każdego dnia wspieraliśmy rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności. Zobaczcie, co udało się nam zrobić w ostatnich miesiącach!

Prawie 1000 mkw. nowych laboratoriów

W 2022 rok weszliśmy dynamicznie – na początku stycznia do dyspozycji przedsiębiorców oddaliśmy ponad 650 mkw. powierzchni laboratoryjnych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych, znajdujących się w rozbudowanym Laboratorium Chemii i Biotechnologii. Na tym nie poprzestaliśmy! Łącznie w 2022 roku oddane zostało do użytku 977 mkw. powierzchni laboratoryjnych. Do grona naszych klientów dołączyło 15 nowych innowacyjnych firm, a nasz zespół wykonał ponad 250 usług badawczo-analitycznych. Zorganizowaliśmy też
30 szkoleń laboratoryjnych.

0
mkw. nowych powierzchni laboratoryjnych
0
wykonanych usług badawczo-analitycznych
0
przeprowadzonych szkoleń laboratoryjnych

35 nowych przedsiębiorców w WPT!

W 2022 roku do społeczności ponad 200 firm działających w WPT dołączyło 35 firm z różnych branż! Ogromnie cieszymy się, że zdecydowały się one na działalność właśnie w WPT. Współpracującym z nami firmom wynajęliśmy w mijającym roku 4 730 mkw. powierzchni biurowych – to dowód na to, że wrocławski biznes nie zwalnia tempa rozwoju!

0
nowych firm w WPT
0
mkw. wynajętych powierzchni biurowych

Na pomoc Ukrainie!

Nie mogliśmy stać obojętnie, wobec tego, co wydarzyło się w Ukrainie. W marcu, wspólnie z Fundacją Młodzi dla Wrocławia, miastem Wrocław i Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego uruchomiliśmy punkt wsparcia dla matek z dziećmi z Ukrainy przy ul. Legnickiej 21 we Wrocławiu. Pomoc w nim uzyskało 30 tysięcy osób, dla których zebrano ponad 20 ton darów. W działanie punktu zaangażowało się ponad 40 wolontariuszy! Jeszcze raz dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom, bez których nie moglibyśmy nieść tej pomocy! Wraz z Fundacją Pro Mathematica włączyliśmy się również w #AkcjaPlecaczek, której celem było zbieranie i przekazywanie przyjeżdżającym z Ukrainy dzieciom powitalnych plecaczków, by chociaż na chwilę mogły zapomnieć o rzeczywistości, z którą przyszło się im mierzyć.

0
ton darów
0
tysięcy osób, które uzyskały pomoc
0
zaangażowanych wolontariuszy

Wrocław jest przedsiębiorczy! I innowacyjny

Pierwszy kwartał 2022 roku to czas, w którym odbyła się wyjątkowo ważna dla nas konferencja „Wrocław jest przedsiębiorczy”! 30 marca spotkaliśmy się w WPT po to, by dyskutować o różnych obliczach przedsiębiorczości we Wrocławiu. Odbył się trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z nich poświęcony był wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości i podsumowanie projektu Bez mikro nie ma makro. Dyskusję poprzedziła premiera raportu „Wrocławska mikroprzedsiębiorczość”, który podsumował badanie wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości i przedstawił wyzwania oraz potrzeby lokalnych mikrofirm. Można go znaleźć na www.bezmikroniemamakro.pl!

Drugi panel dyskusyjny pokazał, że przedsiębiorczość nie jedno ma imię i podsumował spotkania o wrocławskiej przedsiębiorczości, odbywające się pod hasłem „Przedsiębiorczość projektuje przyszłość”. Ostatni panel pt. „Jak łączyć naukę i biznes” poprzedziła premiera naszego projektu Sektora Innowacji, w ramach którego innowatorzy – przedsiębiorcy, naukowcy czy studenci, mogą uzyskać bezpłatne wsparcie w rozwoju swoich pomysłów. Jego centrum jest portal www.sektorinnowacji.pl. Działają na nim m.in. Giełda Innowacji, czyli baza umożliwiająca bezpłatne dodawanie i wyszukiwanie innowacyjnych usług, produktów i technologii tworzonych przez innowatorów, firmy i instytucje z różnych branż oraz Weryfikator Innowacji – bezpłatne narzędzie, w ramach którego eksperci z WPT udzielają porad zainteresowanym innowatorom, przedsiębiorcom czy naukowcom, dotyczących tego, jak rozwijać ich pomysł np. jakie kroki podjąć, by pomysł na innowację zmienić w biznesplan. Skorzystało z niego już kilkudziesięciu innowatorów! W ramach projektu Sektor Innowacji regularnie odbywają się spotkania Wrocławskie Innowacje, w ramach których poznajemy innowatorów i innowatorki ze stolicy Dolnego Śląska. Za nami już 6 wirtualnych spotkań, które wyświetlono prawie 11 tysięcy razy!

Strefa Informacji Biznesowej

W 2022 roku wystartowała Strefa Informacji Biznesowej Wrocławskiego Parku Technologicznego! Jest to przestrzeń, w której specjaliści z WPT oraz różnych urzędów i instytucji otoczenia biznesu udzielają przedsiębiorcom realnego, fachowego i bezpłatnego wsparcia. Każdy przedsiębiorca może tu skorzystać z indywidualnych porad, udzielanych podczas dyżurów ekspertów, ale też wziąć udział w szkoleniach i warsztatach poświęconych kluczowym dla biznesu kwestiom. Konsultacje dotyczą m.in. pozyskiwania funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej, ochrony własności intelektualnej, zatrudniania nowych pracowników w tym obcokrajowców, pozyskiwania kapitału prywatnego na rozpoczęcie działalności czy na jej rozwój. W ramach Strefy można spotkać się ze specjalistami zespołu WPT, ale też przedstawicielami urzędów i ekspertami z instytucji otoczenia biznesu. Współpracę z WPT podjęło już ponad 20 różnych podmiotów z całej Polski! W ramach Strefy odbyło się 35 różnego typu wydarzeń, w których wzięło udział 450 osób! Warto dodać, że przedsiębiorcy działający w WPT skorzystali w 2022 roku z pomocy de minimis o wartości 1 mln złotych!

0
uczestników spotkań w Strefie
0
mln PLN pomocy de minimis
0
różnego typu wydarzeń

Wsparcie dla startupów i nowe projekty WPT

W listopadzie, w trakcie konferencji Business&Science Meet Up ogłosiliśmy start WPT STARTUP HUB. Jest to program WPT, w ramach którego przedsiębiorcy będący na początku swojej biznesowej drogi mogą skorzystać z realnego wsparcia od Wrocławskiego Parku Technologicznego. Na preferencyjnych warunkach, nawet do 90% taniej, mogą korzystać z wynajmu powierzchni biurowych czy laboratoryjnych! Startupy wspieraliśmy cały rok – w ramach działalności Dolnośląskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości SKRZYNIA odbyło się 98 różnego typu wydarzeń im dedykowanych.

W grudniu 2022 roku WPT podpisało z Komisją Europejską umowę dotyczącą realizacji projektu WRO4digITal EDIH Wrocław! Budżet przeznaczony na realizację projektu to ponad 5 000 000 euro! WRO4digITal to partner transeuropejskiej sieci European Digital Innovation Hubs, która stanowi podstawowe narzędzie Komisji Europejskiej do wspierania i koordynacji transformacji cyfrowej gospodarki Unii Europejskiej. Dzięki realizacji zadań projektu dolnośląskie firmy i jednostki administracji publicznej będą mogły skorzystać z bezpłatnych usług eksperckich i zmodernizować swoją działalność zgodnie z obecnymi trendami cyfryzacyjnymi.

W 2022 roku zaangażowaliśmy się również w projekt CAIDX, a koordynowany przez nas Klaster Nutribiomed uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego.

0
wydarzeń dedykowanych startupom
0
euro wartości projektu WRO4digITal EDIH Wrocław

Projektujemy przyszłość edukacji

WPT wraz z Fundacją Pro Mathematica w 2022 roku intensywnie rozwijało inicjatywę Projektujemy przyszłość. Edukacja! W ostatnich miesiącach obyło się 8 webinarów z cyklu „Mniej znaczy więcej” oraz „Edukacja jest ważna”, w ramach których pokazujemy korzyści płynące z poszukiwania w edukacji nowych rozwiązań. Regularnie organizowane były też stacjonarne spotkania dla nauczycieli i nauczycielek, ale też wszystkich osób, którym bliska jest idea zmiany edukacji! Są one dla nas sposobem na poznanie wielu różnych punktów widzenia na przyszłość edukacji. W 2022 roku odbyło się pięć takich spotkań. Najważniejszym wydarzeniem minionego roku w ramach projektu była jednak ogólnopolska konferencja „Liczymy się dla edukacji”, która odbyła się 7 i 8 października 2022 roku. Ponad 150 osób w różny sposób związanych ze światem edukacji przez dwa dni dyskutowało o jego przyszłości, wyzwaniach i działaniach, które można podejmować na rzecz polskiej szkoły. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 prelegentów, wśród których byli nauczyciele, dyrektorzy, przedstawiciele NGO, rodzice, uczniowie, i samorządowcy.

2022 rok to również kilkadziesiąt różnego typu warsztatów, konferencji, spotkań online, które mieliśmy przyjemność organizować, gościć u siebie lub brać w nich udział! Wszystkie mają wspólny mianownik – wiążą się z różnymi formami przedsiębiorczości i innowacyjności!

Z tym, co się dzieje w WPT możecie być na bieżąco śledząc nasze strony www i czytając naszego bloga. Obserwujcie też nasze media społecznościowe, gdzie czekamy na Was m.in. na Facebooku, Instagramie i LinkedIn.

Dziękujemy, za wspólnie spędzony 2022 rok! Obiecujemy, że w 2023 roku na pewno będziemy mieć Wam wiele do zaoferowania!