Wrocław przez dwa dni był centrum dyskusji o polskiej szkole! W trakcie II Kongresu „Zmiana Edukacji”, którego wraz z Fundacją Pro Mathematica byliśmy gospodarzami, rozmawialiśmy m.in. o trudnych powrotach do szkoły stacjonarnej, zgubnych nawykach w polskich szkołach oraz „innych” szkołach z całego świata. Organizatorem Kongresu była Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Choć w Kongresie można było wziąć udział tylko online, to nadawany był on z wrocławskiego Rynku! Wszystkich jego uczestników we Wrocławiu powitał Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. W trakcie otwarcia wydarzenia można było posłuchać o tym, dlaczego WPT angażuje się w projektowanie przyszłości edukacji. W swoim wystąpieniu opowiedział o tym Maciej Potocki, Prezes WPT. Zachęcił on również do zapoznania się z naszą nową inicjatywą Projektujemy przyszłość. Edukacja (więcej na www.projektujemyprzyszlosc.pl).

W kolejnej części Kongresu odbyły się prelekcje i debaty o różnych aspektach edukacji. Były wśród nich m.in. interaktywna debata „Zgubne nawyki polskiej szkoły. Top 10 naszego własnego ogródka” prowadzona przez Oktawię Gorzeńską i Jana Wróbla, a także debaty „Wróciliśmy! I co dalej?” Kolejny wrzesień pod hasłem “wracamy” moderowana przez Jędrzeja Witkowskiego Prezesa Zarządu CEO oraz „Syzyfowa praca? Sterta „półkowników” Porozmawiajmy o edukacyjnych raportach i opracowaniach, które powstały i… powstały. Jaka jest ich historia? Czy udało im się zaistnieć w edukacyjnej przestrzeni?” prowadzona przez Justynę Suchecką. Nagrania z tych spotkań można obejrzeć poniżej:

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od webinaru organizowanego w ramach projektu „Projektujemy przyszłość. Edukacja”! Już po raz drugi z osobami, którym bliski jest temat polskiej szkoły, pod hasłem „Mniej znaczy więcej” spotkali się współpracujący z nami eksperci – Oktawia Gorzeńska i Jan Wróbel. Tematem spotkania było oddanie uczniom i uczennicom większej ilości przestrzeni w klasie, czego efektem może być ich większe zaangażowanie i odpowiedzialność za proces uczenia się. Webinar przybliżył też sposoby na efektywne tworzenie edukacyjnej przestrzeni dla uczniów. Zapraszamy do jego obejrzenia!

Ostatnią częścią Kongresu były trzy bloki webinarów zorganizowane pod hasłami: „Nowe” w polskich szkołach. Dzieje się!”,Czego uczą się dzieci w szkołach na świecie?” oraz „Trudny powrót”.

Ogromnie cieszy nas, że II Kongres „Zmiana Edukacji” był miejscem wielu rozmów o tym, jak przełamywać schematy i zmieniać polską szkołę na lepsze. Mam nadzieję, że nasze dyskusje sprawią, że nauczyciele otrzymają potrzebne im na co dzień praktyczne wsparcie, a uczniowie będą kształcić się w szkołach, które nie tylko pozwalają im na zadawanie pytań, ale też samodzielne poszukiwanie odpowiedzi. Ze strony WPT i całego Wrocławia mogę zapewnić, że nie ustaniemy w poszukiwaniu drogi do lepszej, bardziej przyjaznej dla uczniów i nauczycieli edukacji. Wejdźcie na stronę www.projektujeprzyszlosc.pl i rozpocznijcie projektowanie edukacji przyszłości – podsumował Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego

Dziękujemy za obecność i zaangażowanie prelegentom, gościom specjalnym i wszystkim uczestnikom naszego wydarzenia! Do zobaczenia!