W Integracyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości SKRZYNIA, który działa we Wrocławskim Parku Technologicznym, co miesiąc będą odbywać się warsztaty prowadzone metodą design thinking, które mają wspierać proces aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze z nich już za nami! Trwa też nabór pomysłów na tematy przewodnie kolejnych spotkań.

Design Thinking to twórcza i uniwersalna metoda rozwiązywania problemów. Rozwija ona kreatywność i daje szansę na wypracowanie praktycznych, oryginalnych i przede wszystkim skutecznych rozwiązań nie tylko w dziedzinie projektowania nowych produktów, usług czy technologii, ale też w pozostałych obszarach naszego życia np. edukacji, czy codziennego funkcjonowania.  Ma ona na celu pokazanie, że jeden problem może być źródłem wielu nowych pomysłów.

Dotychczas w WPT organizowaliśmy warsztaty tą metodą dedykowane środowisku akademickiemu. Brali w nich udział studenci z wielu różnych kierunków, kształcący się na wrocławskich uczelniach wyższych. Widząc, jak świetne przynoszą one rezultaty w integrowaniu, edukowaniu i pobudzaniu kreatywności studentów, postanowiliśmy zorganizować je również dla środowiska osób z niepełnosprawnościami, tak by pomóc im w zwiększeniu ich aktywności społeczno-zawodowej – komentuje Małgorzata Dynowska, moderatorka warsztatów z WPT.

Podczas warsztatów prowadzonych metodą Design Thinking ich uczestnik przechodzi przez poszczególne etapy procesu, którego zadaniem jest porozumienie z odbiorcą, zdefiniowanie jego potrzeb lub problemów, wygenerowanie pomysłu i stworzenie propozycji rozwiązania za pomocą prototypu oraz przetestowanie pomysłu przed podjęciem decyzji o wdrożeniu.

Jak założyć własną fundację? A jak zespół muzyczny?

Za nami dwa warsztaty dedykowane aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Wzięli w nich udział podopieczni i terapeuci Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji oraz Fundacji SENSOR. Skupili się oni na wypracowaniu rozwiązań dotyczących tego, jak założyć własny zespół wokalno-muzyczny oraz jak założyć fundację.

Ponadto na warsztaty WPT zaprasza gości, którzy dzielą się swoim doświadczeniem w wybranych tematach. O własnym muzykowaniu opowiadał uczestnikom Andrey Tikhonow, a o swoich doświadczeniach w założeniu własnej fundacji powiedzieli się z uczestnikami: Judyta Pożerniuk z Fundacji Para-NORMAL –Activity, Mariola Mazurek-Pawełek z Fundacji „Niepełnosprawni Stabłowice i Przyjaciele” oraz Łukasz Siemież z Fundacji SENSoR.

Warsztaty Design Thinking mobilizują osoby z niepełnosprawnościami do pracy nad sobą w wielu aspektach związanych z aktywizacją zawodową. Prace nad tworzeniem własnego zespołu wokalno-muzycznego lub zakładanie fundacji ułatwi uczestnikom tych warsztatów organizowanie swojego miejsca pracy lub pomoże w usamodzielnieniu się w nowym miejscu, gdy podejmą prace na wolnym rynku. Ćwiczenia zastosowane podczas warsztatów pomogą osobom niepełnosprawnym ułożyć sobie poprawnie relacje z przełożonymi – komentuje prof. Małgorzata Młynarska, współautorka innowacyjnej metody Dyna-Lingua M.S. stosowanej w terapii osób z rozmaitymi zaburzeniami mowy, która brała udział w warsztatach.


Zgłoś swój pomysł i weź udział w warsztatach!

Najbliższy warsztat pt. „Jak budować dobre relacje pracownik – pracodawca?” odbędzie się 17.08.2021 (wtorek) w Integracyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości SKRZYNIA, którzy znajduje się na terenie kampusu WPT przy ul Fabrycznej 16 H. Będzie on zorganizowany dla podopiecznych i terapeutów dla Stowarzyszenia „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami, Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji oraz Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej. To jednak nie wszystko!

WPT zaprasza wszystkich zainteresowanych aktywizacją społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami do zgłaszania chęci uczestnictwa w warsztatach i zgłaszania pomysłów na ich temat przewodni! Aby to zrobić, należy skontaktować się z Małgorzatą Dynowską – Pełnomocnikiem Zarządu WPT ds. Integracji, pod (tel.: +48 781 871 816, @: malgorzata.dynowska@technologpark.pl).

Więcej o działalności WPT i Integracyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości SKRZYNIA można przeczytać na: www.biznesbezbarier.pl

 

 

Zobacz film z ostatnich warsztatów: