„Przedsiębiorczość bez barier” to nowa seria podcastów Wrocławskiego Parku Technologicznego, dzięki którym poznamy wrocławianki i wrocławian, którzy aktywnie działają na rzecz projektowania przyszłości bez barier! W pierwszym odcinku cyklu możemy posłuchać rozmowy z Agatą Roczniak, działaczką społeczną, przewodniczącą Wrocławskiej Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

We Wrocławskim Parku Technologicznym działa Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, które nie tylko pomaga przedsiębiorcom na początku działalności ich firm, ale też wspiera aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. To właśnie w ramach jego działalności powstaje cykl podcastów „Przedsiębiorczość bez barier”. Posłuchamy dzięki niemu rozmów z wrocławskimi działaczami społecznymi i przedsiębiorcami, którym niezwykle bliskie są tematy wspierania aktywności osób z niepełnosprawnościami. Rozmowy te pokażą, że można być przedsiębiorczym niezależnie od tego, z jakimi wyzwaniami się na co dzień mierzymy.

Rozmowa z Agatą Roczniak, czyli o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych

W pierwszym odcinku podcastu, który można posłuchać na Spotify WPT, poznajemy bliżej historię Agaty Roczniak, osoby niezwykle aktywnej zawodowo i społecznie, dla której niepełnosprawność nie jest przeszkodą w rozwoju prywatnym i zawodowym. Na co dzień działa na rzecz tego, żeby Wrocław był miastem bez barier i pracuje w sektorze NGO. Jest pierwszą w Polsce modelką na wózku i pierwszą Polką z rdzeniowym zanikiem mięśni, która urodziła dziecko.

W swoim życiu robię bardzo dużo rzeczy, ale jeśli mam powiedzieć o kilku najważniejszych od strony zawodowej, ale też społecznej, która trochę o tą kwestię zawodową zahacza, to pracuje w organizacji NGO – fundacji PolskieDzieci.org. Jest to fundacja ze wspaniałą ideą budowania zdrowego społeczeństwa. Chodzi tutaj o zdrowe odżywianie. Edukujemy dzieci w kwestii żywienia, tak żeby wiedziały, jaką mieć alternatywę w wyborze pomiędzy tym śmieciowym jedzeniem, a tym racjonalnym, pożywnym, zdrowym. Jako fundacja prowadzimy bezpłatne warsztaty kulinarno-edukacyjne dla szkół oraz otwieramy i prowadzimy sklepiki szkolne Zdrovik ze zdrową żywnością, w których przygotowujemy zdrowe śniadania, ciekawe i pożywne przekąski, tak żeby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Jestem też członkiem Rady Fundacji Ewy Minge Black Butterflies. Jest to kontynuacja naszej współpracy, którą zaczęłyśmy ponad 10 lat temu, związanej z modelingiem, którym się interesuje. Wspieram też osoby w Fundacji pod względem spotkań motywujących, pod względem tego, żeby w trudnych dla nas czasach, czy dla podopiecznych, czy chorych osób, móc się cieszyć życiem. Jestem też inspiratorką dla Wrocławia, ponieważ zostałam wybrana po raz drugi do rady społecznej powiatowej i wrocławskiej konsultacyjnej ds. osób niepełnosprawnych. Jesteśmy wraz z pozostałymi członkami takim ciałem doradczym Pana Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, w ramach działań na rzecz osób z niepełnosprawnością””

– Agata Roczniak, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”.

Wszystkie rozmowy, których posłuchamy w podcastach „Przedsiębiorczość bez barier”, będą również opowiadać o tym, jak Wrocław stale zmienia się w miasto wolne od barier – tych architektonicznych, ale też społecznych i związanych z rozwojem zawodowym.

„Gdy myślę, jak to było, kiedy poruszałam się ze szkoły do domu, z domu do szkoły, do liceum czy na studia, a było to ponad 15 lat temu, to bardzo dużo się zmieniło. Myślę tutaj oczywiście o komunikacji miejskiej. Kiedyś nie było w ogóle niskopodłogowych autobusów, pomijając już tramwaje. Dzisiaj we Wrocławiu mamy 100% niskopodłogowych autobusów i ponad 30% niskopodłogowych tramwajów. Dzięki temu, gdy poruszam się komunikacją miejską, to czuję dużą ulgę i wsparcie władz Wrocławia, że wzięły się za to, że słuchały głosu osób z niepełnosprawnościami, mówiących, że komunikacja jest bardzo ważnym elementem do przemieszczania się, do bycia wszędzie, tak, jak każdy człowiek pełnosprawny.”

– Agata Roczniak, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”.

Ważne są również zmiany w aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. To właśnie na ich rzecz działa w WPT Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA.

„Myślę, że kiedy ma się osoby z niepełnosprawnością w pracy, to można poznać różnorodność społeczeństwa. Osoby z niepełnosprawnością mają coś takiego w sobie, że uczą drugiego człowieka pewnej otwartości na pomoc i na naukę. Często, gdy proszę o pomoc, moim celem jest to, by ktoś, kto mi pomoże, był mądrzejszy i w drugiej takiej sytuacji, kiedy zauważy osobę z niepełnosprawnością, potrzebującą pomocy, nie bał się, nie miał uprzedzeń, żeby był przekonany, że my jesteśmy tacy sami, jeśli chodzi o psychikę, życie w społeczeństwie, mamy takie same potrzeby i też chcemy pracować, mieć plan na życie – mówię tutaj o rodzinie, o realizowaniu siebie, jako członek społeczeństwa na równej linii.”

– Agata Roczniak, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”.

Posłuchaj i znajdź inspirację!

Podcasty „Przedsiębiorczość bez barier” będą cyklicznie ukazywać się w kanałach Wrocławskiego Parku Technologicznego m.in. na Spotify: https://spoti.fi/3fhNbyw i YouTube: https://youtu.be/kHerZ-WRNYg. Dużą dawkę inspiracji otrzymamy dzięki rozmowom nie tylko z Agatą Roczniak, ale też prof. Małgorzatą Młynarską (prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które prowadzi Cafe Równik), Judytą Pożerniuk (fundatorką fundacji Para-NORMAL Activity) czy Łukaszem Siemieżem (prezesem Fundacji Sensor). Więcej informacji na www.biznesbezbarier.pl