Wrocławski Park Technologiczny zaprasza do wysłuchania cyklu rozmów z wrocławianami i wrocławiankami, którzy aktywnie działają na rzecz projektowania przyszłości bez barier! Gościem drugiego odcinka cyklu podcastów „Przedsiębiorczość bez barier” jest Judyta Pożerniuk, założycielka fundacji Para-NORMAL Activity.

Podcasty „Przedsiębiorczość bez barier” są realizowane przez WPT w ramach działalności pierwszego w Polsce Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Jest to miejsce, które nie tylko pomaga przedsiębiorcom na początku działalności ich firm, ale też wspiera aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Każdy z odcinków cyklu przedstawia historię innej osoby działającej na rzecz budowania świata bez barier.  Są wśród nich wrocławscy działacze społeczni i przedsiębiorcy, którym niezwykle bliskie są tematy wspierania aktywności osób z niepełnosprawnościami.

 

O karierze zawodowej, działalności społecznej oraz inspiracji i motywacji – rozmowa z Judytą Pożerniuk

W drugim podcaście z cyklu „Przedsiębiorczość bez barier” poznajemy bliżej Judytę Pożerniuk, rodowitą wrocławiankę, która na co dzień realizuje się zawodowo jako PR-owiec, grafik oraz prawnik. Jest również założycielką Fundacji Para-NORMAL Activity, która buduje w społeczeństwie prawdziwy wizerunek osoby poruszającej się na wózku. Jedną z najważniejszych kwestii, które porusza rozmowa, jest problem zbyt niskiej aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami.

„Wydaje mi się, że przeszkodą jest tu tak naprawdę brak wiedzy o możliwościach, czyli na przykład o różnych dofinansowaniach do nauki, do pracy, do otwarcia biznesu dla osób z niepełnosprawnościami. Ta wiedza nie jest tak rozpowszechniona, jak mogłaby być. Problem zaczyna się od początku, od podstaw, dlatego, że my, osoby na wózkach, czy w ogóle osoby z niepełnosprawnościami, nie widzimy w mediach swojej reprezentacji, nie mamy takiej osoby, do której możemy się odnosić. Dla mnie człowiekiem, który mnie inspirował i motywował był Bartek Skrzyński, dlatego że on nie skakał na spadochronie, nie jeździł w dalekie podróże afrykańskie, nie robił nic, w rozumieniu potocznym, spektakularnego. Jednak działania, które podejmował, mimo tego, że sam był chory, pozwoliły mu na dokonanie zmian. Zostawił po sobie pomniki dostępności. Jego działania mnie bardzo inspirowały.”
Judyta Pożerniuk, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”.

Rozmowa, podobnie jak inne z cyklu podcastów, porusza też kwestie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. O swoich doświadczeniach również w tym obszarze opowiedziała założycielka Fundacji Para-NORMAL Activity.

„Zdarzyła się sytuacja, że złożyłam CV i pracodawca do mnie oddzwonił. Przeprowadziliśmy rozmowę na temat CV i moich obowiązków. Gdy prowadzący rozmowę pan doszedł do punktu, w którym wpisałam, że jeżdżę na wózku, to powiedział „nie, nie, to nie” i się rozłączył. Było to bardzo przykre, jednak nigdy więcej nic takiego mnie nie spotkało. Rozumiem jednak, z czego wynika obawa właścicieli firm i osób, które chciałyby zatrudnić osoby z niepełnosprawnością. Biorą tu górę stereotypy i niezrozumienie tego, że osoby z niepełnosprawnością wcale nie potrzebują specjalnych udogodnień, opieki, że wobec nas można się tak samo zachowywać, że nasze kompetencje są równe kompetencjom osób sprawnych. Przecież to nie jest tak, że ja, za to, że jestem niepełnosprawna, dostałam więcej punktów na dyplomie. Wydaje mi się, że to jest to blokada, bariera w głowach.  Pracodawcy często nie wiedzą, że np. PFRON, czy inne instytucje, pomagają w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością, że ściągają trochę ciężar i niepokój z pracodawcy, że pomagają wprowadzić tego pracownika do firmy i ułatwić jego pracę. Sądzę, że to jest po prostu brak zrozumienia tego, że każda osoba niepełnosprawna może pełnić takie same role społeczne jak każdy inny, że mamy pełnowartościowe kompetencje. Stereotypy nas oddzielają.
Judyta Pożerniuk, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”.

Posłuchaj i znajdź inspirację!

Podcasty „Przedsiębiorczość bez barier” będą cyklicznie ukazywać się w kanałach Wrocławskiego Parku Technologicznego. Dużą dawkę inspiracji otrzymamy dzięki rozmowom nie tylko z Judytą Pożerniuk, ale też Agatą Roczniak (działaczką społeczną, przewodniczącą Wrocławskiej Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych), prof. Małgorzatą Młynarską (prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które prowadzi Cafe Równik), czy Łukaszem Siemieżem (prezesem Fundacji Sensor). Więcej informacji na www.biznesbezbarier.pl 

 

Pozostałe odcinki: