Za nami Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory! Wraz Fundacją Pro Mathematica byliśmy gospodarzem tego wydarzenia. W jego trakcie odbyły się inspirujące wykłady i pokazy naukowe. Poznaliśmy też projekty młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Ośmiu z nich zakwalifikowało się do jego finałowego etapu. Gratulujemy!

Konkurs E(x)plory został stworzony z myślą o młodych talentach, które chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotykać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu, czyli wysłaniu formularza, udziału w regionalnych eliminacjach w czterech miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału wszystkich wydarzeń podczas Gdynia E(x)plory Week w dniach 20-21 października 2021.

Do regionalnego etapu Konkursu E(x)plory we Wrocławiu zakwalifikowało się 29 projektów – do kolejnego etapu przeszło aż 8 z nich. Oto one:

  • Jan Czaja – „Inteligentna mapa smogowa”
  • Nina Cielica – „Huragan w filiżance”
  • Franciszek Mikołajczyk, Ludwik Skowronek, Zygmunt Skowronek – „Autonomous Hybrid System for Human Rescue”
  • Marta Luterek, Olga Kowalska – „„Shine bright like a Broccoli” – projekty nowych fluorescencyjnych ryboprzełączników, analiza ich struktury drugo- i trzeciorzędowej oraz działania w warunkach in silico i in vitro”
  • Konrad Podstawski – „KISS_DC (Keep It Simple, Stupid Distributed Computing using WASM)”
  • Adam Jędrychowski, Justyna Stępińska, Patrycja Strach – „Filtrowanie wody w celach spożywczych – Analiza produktu rynkowego i prototyp filtra”
  • Natalia Ulbrich, Dawid Jokiel – “imagine: void”
  • Tymoteusz Typrowicz, Jakub Podolak, Daniel Goc, Piotr Panek – „Spectroplot – Algorytm Genetyczny i Aplikacja do analizy ilościowej leków i barwników”

To oni wezmą udział w finałowych rozgrywkach w Gdyni, gdzie zawalczą o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

Za nami wrocławska edycja Regionalnego Festiwalu Naukowego Explory. Goszczenie tego wyjątkowego wydarzenia we Wrocławskim Parku Technologicznym było dla nas ogromną radością. Poznaliśmy niezwykłych młodych ludzi i już nie możemy się doczekać, by zobaczyć, jak rozwijają oni swoje talenty! Trzymamy kciuki za tych młodych naukowców, którzy przeszli do kolejnego etapu Konkursu, ale też za wszystkich uczestników, których spotkaliśmy w trakcie Festiwalu. Działajcie dalej – wasza pasja, ciekawość świata i talent to sposób na zaprojektowanie przyszłości. Wierzymy w Was i do zobaczenia za rok! – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Więcej o projektach finałowych można przeczytać na stronie http://bit.ly/explory2021.

Czym są E(x)plory?

E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca młode talenty, wspierająca ich rozwój oraz pomagająca im się odnaleźć w świecie nauki i biznesu. E(x)plory od 10 lat odkrywa, wspiera i rozwija młode talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu E(x)plory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków. Unikalną wartością E(x)plory jest bezpośredni kontakt młodych talentów z ekspertami ze świata nauki, biznesu i innowacji społecznych. E(x)plory dba o rozwój talentów poprzez programy stażowe, mentorskie i grantowe oraz wyszukuje talenty poprzez organizację Festiwali E(x)plory w szkołach i regionach. W ciągu 9 edycji odbyło się 59 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób.

E(x)plory tworzy społeczność innowatorów, naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. Program E(x)plory jest stale wspierany przez blisko 100 partnerów. Organizatorem Programu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Więcej o Programie E(x)plory: https://bit.ly/explory_pl

Informacje i zdjęcia: organizatorzy E(x)plory