Jeszcze przez kilka dni, do 7 stycznia 2021 roku, trwa rekrutacja do tegorocznej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Udział w nim mogą wziąć młodzi badacze w wieku 13-20 lat, którzy chcą tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę oraz wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody!

Do Konkursu Naukowego E(x)plory młodzi naukowcy mogą zgłaszać projekty z różnych dziedzin – od informatyki i matematyki, przez biologię czy chemię, aż po nauki humanistyczne. Tematykę projektu badawczego ogranicza jedynie ich wyobraźnia! Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu, polegającego na wypełnieniu do 7 stycznia 2021 roku formularza online, udziału w regionalnych eliminacjach podczas jednego z Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, który we Wrocławiu odbywa się we Wrocławskim Parku Technologicznym oraz rywalizacji o zwycięstwo w ramach finału Konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week. Na każdym etapie prace konkursowe oceniane są pod kątem ich walorów badawczych przez jury składające się m.in. z naukowców pracujących na różnych uczelniach wyższych.

Program E(x)plory wspieramy we Wrocławskim Parku Technologicznym już od 8 lat! Co roku w trakcie regionalnego etapu Konkursu, poznajemy niezwykle utalentowanych młodych ludzi, trzymamy kciuki za ich zwycięstwo w ogólnopolskiej skali! W 2020 roku się udało – I miejsce w ubiegłorocznej edycji Konkursu zajął Szymon Perlicki, uczeń SP nr 28 we Wrocławiu. Ogromnie liczę na to, że sukces wrocławskiej młodzieży powtórzymy również w tym roku, dlatego zachęcamy do zgłaszania się do udziału w Konkursie – komentuje Agnieszka Pałys Dyrektor Pionu Prawnego i Organizacyjnego WPT, Prezes Fundacji Pro Mathematica.

Szymon Perlicki, który zdobył pierwsze miejsce w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2020, opracował symetryczny algorytm szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych, przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie Regeneron International Science and Engineering Fair – oraz Nagrodę Specjalną Wrocławskiego Parku Technologicznego. Warto dodać, że zwyciężył jako jeden z najmłodszych uczestników ubiegłorocznej edycji Konkursu, co udowadnia, że liczą się w nim wiedza, kreatywność i talent.

Również w tym roku na autorów najlepszych projektów czekają atrakcyjne nagrody. Otrzymają oni wsparcie ze strony ekspertów w zaplanowaniu najbliższych etapów kariery zawodowej, stypendia naukowe na rozwój swoich projektów oraz szansę na udział w międzynarodowych konkursach naukowych, m.in. wspominanego już Regeneron ISEF 2021 w USA, gdzie swoją karierę naukową rozpoczęło do tej pory aż 27 noblistów!

Zachęcamy do udziału w Konkursie Naukowym E(x)plory. To szansa na pokazanie w skali krajowej, a nawet światowej, jakie talenty drzemią wśród wrocławskiej młodzieży.

Formularz zgłoszeniowy do Konkursu dostępny jest pod linkiem: www.explory.pl/rekrutacja