Emocje po zwycięstwie Szymona Perlickiego, 14-letniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 28 we Wrocławiu, w Konkursie Naukowym E(x)plory 2020 jeszcze nie opadły! 1 grudnia Szymon wraz z dr Aurelią Cegłowską, opiekunką jego projektu naukowego zgłoszonego do Konkursu, odwiedzili Wrocławski Park Technologiczny.

Szymon Perlicki opracował symetryczny algorytm szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Jego projekt został doceniony przez jury Konkursu Naukowego E(x)plory 2020 – zajął on I miejsce w Konkursie i otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych oraz przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron ISEF 2021. Dodatkowo, Wrocławski Park Technologiczny wraz z Fundacją Pro Mathematica, jako partner projektu E(x)plory, przyznał mu dodatkowe wyróżnienie. W trakcie spotkania Nagrodę Specjalną WPT, w postaci laptopa, słuchawek i vouchera na zakupy, wręczyli Szymonowi Maciej Potocki, Prezes WPT oraz Agnieszka Pałys, Prezes Fundacji Pro Mathematica, Dyrektor Pionu Prawnego i Organizacyjnego WPT.

W WPT wspieramy ludzi kreatywnych, przedsiębiorczych, którzy nie boją się wyzwań i podążają za własnymi ambicjami, dlatego nie mogliśmy przejść obok Szymona obojętnie! Ogromnie cieszymy się, że to właśnie uczeń z Wrocławia zdobył w tym roku najwyższe miejsce na podium E(x)plorów. Mamy też nadzieję, że w kolejnych edycjach Konkursu odkryjemy nowe wrocławskie talenty. Nie byłoby to jednak możliwe, bez wsparcia tak wyjątkowych nauczycieli, jak dr Aurelia Cegłowska, która dostrzegła talent Szymona i przyczyniła się do pokazania go światu – komentuje Maciej Potocki, Prezes WPT..

Dr Cegłowska również otrzymała od Wrocławskiego Parku Technologicznego specjalne podziękowania i nagrodę za zaangażowanie we wspieranie unikatowych wrocławskich talentów.

Przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji Konkursu E(x)plory już się rozpoczęło – można je przesyłać do 7 stycznia 2021 roku (więcej informacji na www.explory.pl). Zachęcamy do udziału w nim wszystkich młodych naukowców. Mamy nadzieję, że za rok po raz kolejny będziemy mogli cieszyć się ze zwycięstwa reprezentanta lub reprezentantki wrocławskiej młodzieży!