W dniach 24-25 września odbędzie się X Kongres organizowany pod hasłem „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji. W tym roku wyjątkowo odbędzie się on online, a udział w nim jest bezpłatny. Mamy przyjemność być gospodarzem tego wydarzenia – zapraszamy do udziału!

X edycja Kongresu E(x)plory poświęcona będzie szeroko pojętym innowacjom w edukacji. Jest on organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii, która realizuje promujący i wspierający młodych naukowców Program E(x)plory. W WPT wiemy jak kluczową rolę w rozwoju innowacji odgrywa nowoczesna edukacja, kreująca u dzieci i młodzieży chęć podążania za ciekawością świata, dlatego już od 7 lat jesteśmy częścią tej inicjatywy.

WPT nie tylko dla biznesu

Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Wrocławskiego Parku Technologicznego PRO MATHEMATICA współtworzą Program E(x)plory niemal od początku jego działania. W październiku, po raz kolejny odbędzie się u nas Regionalny etap Konkursu E(x)plory, połączony z Festiwalem Nauki. WPT będzie też gospodarzem X Kongresu E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” poświęconego dyskusji o przyszłości edukacji i wprowadzaniu do niej innowacji.

Zaproszeni eksperci spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakich innowacji potrzebuje dzisiejsza edukacja, by mogła zapewnić dzieciom zdrowy i harmonijny rozwój. Prelekcje będą poświęcone temu, jak zachęcić uczniów do rozwoju oraz poszukiwania odpowiedzi na stawiane przed nimi pytania i wyzwania. Będziemy też próbowali zdefiniować, czym jest innowacyjna szkoła oraz czy na pewno jest nią ta, w której na ścianach wiszą interaktywne tablice, a zadania domowe dzieci odrabiają na internetowych platformach.

W programie Kongresu są wystąpienia m.in.:

  • doktora Marka Kaczmarzyka, specjalisty w zakresie memetycznego i neuroboiologicznego podłoża procesu uczenia się, nauczania i wychowania,
  • Marianny Kłosińskiej, założycielki Fundacji Bullerbyn oraz Fundacji Dzieci Mają Głos,
  • Justyny Sucheckiej, dziennikarki TVN24 zajmującej się tematyką edukacji,
  • Anny Szulc, nauczycielki, laureatki konkursu Nauczyciel Mediator w 2016 r., pomysłodawczyni i organizatorki Konferencji EMPATYCZNA EDUKACJA => EMPATYCZNA POLSKA
  • Jana Wróbla, współzałożyciela i nauczyciela 1 Społecznego Liceum „Bednarska”, inicjatora Bednarskiej Szkoły Realnej, stałego współpracownika „Wprost” i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Wystąpienia będą dotyczyć zagadnień takich jak:

  • Modele edukacji alternatywnej: szkoła demokratyczna, szkoła waldorfska, szkoła fińska, szkoła leśna (założenia, cele, sposoby realizacji),
  • Przykłady praktycznych zastosowań metod alternatywnych,
  • Myślenie wizualne, plan daltoński, tutoring,
  • Ograniczenia edukacyjne wynikające z podstawy programowej. Pomysły na alternatywne podejście,
  • Wpływ stresu na mózg dziecka.

Program Kongresu oraz wszelkie dodatkowe informacje jego dotyczące dostępne są na www.kongres.explory.pl/rejestracja. Już dziś zapraszamy do wzięcia w nim udziału i dyskusji o tym, jak ważne są innowacje dla rozwoju edukacji.

Na czym polegają E(x)plory?

E(x)plory to program promujący kulturę naukową oraz innowacje. Jego głównym założeniem jest wspieranie zdolnych, młodych ludzi w realizacji projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji czy innych organizacji, opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z początkującymi naukowcami. Co roku, w będącym jego częścią Konkursie Naukowym E(x)plory, startuje kilkuset młodych ludzi, prezentujących niesamowite projekty badawcze, wynalazki i innowacyjne rozwiązania. Tegoroczna edycja Konkursu już wystartowała. Jej finał odbędzie się w październiku, podczas Gdynia E(x)plory Week. Wyłaniane są w jego trakcie najlepsze pomysły, których autorzy są nagradzani stypendiami w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 złotych, stypendiami specjalnymi lub stażami od partnerów konkursu oraz wyjazdami na najbardziej prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe dla młodzieży.

Więcej informacji i rejestracja>